Ciekawe miejsca

Wyspa Akdamar

jest jedną z kilku wysp na jeziorze Van. Obecnie najbardziej zagospodarowaną. Można do niej dopłynąć jednym z promów startujących z małych portów w Gevaş lub Edermit. Ze względu na to na wyspę w sezonie letnim przybywa bardzo dużo turystów -nie tylko Ormian. Na wyspie znajduje się stary ormiański kościół Św. Krzyża. Pochodzi z X wieku. Wnętrze kościoła jest wypełnione malowidłami zarówno przedstawiającymi sceny chrześcijańskie, jak i niechrześcijańskie. Wyspa Akdamar (Axtamar) jest skalista. Kto się wdrapie na małe wzgórze na wyspie, będzie miał malowniczy widok na nią. Obecnie wysepka posiada dwie prymitywne plaże, z których oczywiście bardzo łatwo dostać się do jeziora i w nim wykąpać.

Wyspę Akdamar zwiedzicie z nami wybierając się na jedną z poniższych wypraw:
Ararat Maxi, Suphan i Ararat, Nemrut, Suphan i Ararat, Wokół Jeziora Van oraz Ararat i Wokół Jeziora Van (wkrótce na naszej stronie)

İshak Paşa Sarayı

słynny Pałac Ishaka Paszy, który znajduje się zaledwie 5 km od Dogubeyazit. Pałac jest położony w przepięknej scenerii gór, wzgórz i skał na wysokości 2000 m n.p.m.. Jego budowę rozpoczęto w 1685 roku, a skończono po 99 latach. Pałac należał do kurdyjskiego księcia (paszy) Ishaka. Ten zespół pałacowo – meczetowy jest mieszaniną stylów seldżuckiego, osmańskiego, gruzińskiego, perskiego i ormiańskiego. Jest to bezsprzecznie jeden z najpiękniejszych zabytków we wschodniej Turcji. W pobliżu jest również meczet, który pochodzi z czasów osmańskich. Wokół znajduje się wiele starych ruin i kamieni budowlanych. Świadczą one o tym, że kiedyś miasto znajdowało się właśnie tutaj – na wzgórzu. Jeszcze do niedawna stała w pobliżu stara kaplica i cmentarz. Niestety w wyniku wprowadzanych zmian na ich miejscu stoi nowy budynek imitujący starą budowlę. Ze wzgórza pałacowego rozpościera się piękny widok na okolice, po których można pospacerować. Widać stąd także ruiny fortyfikacji urartyjskiej.

Pałac Ishaka Paszy zwiedzicie z nami wybierając się na jedną z poniższych wypraw:
Ararat Mini, Ararat Midi, Ararat Maxi, Suphan i Ararat, Nemrut, Suphan i Ararat, Wokół Jeziora Van oraz Ararat i Wokół Jeziora Van (wkrótce na naszej stronie), a także Damavand i Ararat oraz Ararat i Kazbek (wkrótce na naszej stronie).

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram