Kilka słów o nas

Nasz team to rodzina Saltików, typowych górali kurdyjskich, która zamieszkuje tereny górskie – stoki Araratu od wielu pokoleń. Od ponad 70 lat! Przez wiele na stokach Araratu latem można było spotkać 4 pokolenia rodziny począwszy od Eyüpa Saltika (*), poprzez Ahmeta Saltika (*) i jego braci, następnie pokolenie obecnych przewodników górskich czyli synów Ahmeta i braci, a skończywszy na niezliczonej ilości prawnuków Eyüpa Saltika. Dzięki przebywaniu na Araracie od wielu lat, zamieszkiwaniu wsi pod Araratem, a także w niektórych przypadkach urodzeniu się (!) na stokach Araratu nasi przewodnicy górscy posiadają największe doświadczenie wśród obecnie działających tam przewodników.

W wyprawach na Ararat, którymi głównie się zajmujemy posiadamy własny transport, konie oraz przewodników i kucharzy. Jesteśmy w stanie obsłużyć kilka grup jednocześnie korzystając z własnego zaplecza zarówno ludzi, jak i koni oraz sprzętu. Posiadamy namioty, raki i materace, które nasi wyprawowicze używają bezpłatnie.  W skrajnych przypadkach pożyczamy również śpiwory, odzież i obuwie. Na wyprawy do Iranu jeżdżą również przewodnicy z naszej ekipy. Natomiast w pozostałych krajach polegamy na zaufanych nam ludziach, którzy realizują wyprawy na wysokim poziomie.

Asia Saltik

Asia Saltik

Pasjonatka podróży, rowerowa maniaczka, górska wędrowniczka. Ogarniaczka formalności, finansów, marketingu i PR firmy.  Porozumiewa się po polsku, rosyjsku, angielsku, niemiecku, trochę turecku 😉 Na szczycie Araratu była trzy razy (2009, 2012, 2014) i mówi, że to wystarczy. Zdobyła także Damavand w Iranie (2014). Żona Musy.

Ahmet Saltik

Ahmet Saltik

(*) Głowa rodziny, senior. Niewątpliwie załatwił w Doğubeyazit wszystko 😉 A przede wszystkim ustalił, kto danego dnia jest przewodnikiem, kto kucharzem, a kto dotransportuje grupę do Araratu. Rozdzielił sprawiedliwie pracę pomiędzy chłopców i mężczyzn. (*)

Musa Saltik

Musa Saltik

„logo” naszej firmy ;), przewodnik górski, ogarniacz wszystkiego na miejscu w Turcji.  Urodzony na stokach Araratu na wysokości 2600 m n.p.m. w kurdyjskim namiocie nomadzkim. Przed laty pasterz górski znający każdą ścieżkę, także tę niewidoczną, na Araracie. Wędrownik górski z gpsem w głowie zamiast mapy, miłośnik polskich gór, choć nie przepada za Babią Górą 😉 Porozmawiacie z nim po kurdyjsku, turecku, rosyjsku i polsku. Mąż Asi.

Nuri Saltik

Nuri Saltik

Starszy brat Musy. Miejscowy przewodnik górski od dwudziestu lat. Jako kilkuletni chłopiec wędrował z dziadkiem z turystami i „zna każdy kamień” na Araracie. To także doskonały kierowca, dla którego nie ma drogi górskiej nie do przejechania. Świetnie prowadzi auto po niewygodnych drogach górskich.

Ali Saltik

Ali Saltik

Średni z braci Saltików. Silny i mocny miejscowy przewodnik górski oddany turystom, których w razie czego weźmie na plecy i doniesie do szczytu. Niezastąpiony i doskonały kucharz podczas naszych wypraw. Poprowadzi Was także po trudnych stokach Suphan Dagi i na pewno nie wyprowadzi na manowce. Pokaże Wam także ciekawe zakątki wulkanu Nemrut Dagi.

Yakup Saltik

Yakup Saltik

Najmłodszy z braci Saltików. Miejscowy przewodnik górski. Ma kilkuletnie doświadczenie górskie na Araracie. Niestraszne mu zimowe warunki, a także przygotowywanie pysznych posiłków dla grupy. Zanim został przewodnikiem przemierzał ścieżki Araratu z końmi bagażowymi. Pojedziecie z nim także na Damavand w Iranie. Yakup mówi również po polsku.

Ibo Saltik

Ibo Saltik

Brat stryjeczny braci Saltików. Góry to jego pierwszy dom i nie wyobraża sobie życia bez nich. Gdy tylko oddala się od nich czuje tęsknotę. Niech Was nie zmyli jego niepozorna sylwetka. To bardzo wytrzymały przewodnik, który wchodzi na szczyt w każdych warunkach. Orientuje się na Araracie jak mało kto. Gdy nie prowadzi ludzi na szczyt, chętnie odpoczywa…wprowadzając do obozów ich bagaże na koniach.

Ömer Saltik

Ömer Saltik

Starszy brat Ibrahima. Miejscowy przewodnik górski i kolejny z Saltików, który z Araratem jest bardzo silnie związany od najmłodszych lat. Nie są dla niego problemem duże grupy. Poradzi sobie w każdych warunkach. I o ile nie wprowadza grup na Ararat to pomaga 😉 koniom wnieść bagaże do obozów.

Media o nas

Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o nas, naszej rodzinnej firmie, naszych wyprawach i "naszym" regionie zapraszamy do przeczytania artykułów, relacji i blogów, w których jesteśmy wspominani, a także do obejrzenia naszego udziału w popolarnym programie "Pytanie na śniadanie" oraz wysłuchania audycji, w której braliśmy udział.

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram