Nemrut, Suphan i Ararat

10 dni
Turcja

Trzy wulkany we wschodniej Turcji: Nemrut Daği, Süphan Daği i Ağri Daği czyli Ararat. Oprócz wulkanów zobaczycie również kilka ciekawostek regionu.

Informacje o wyprawie

WYPRAWA na NEMRUT, SUPHAN i ARARAT

to jedna z naszych wypraw na Ararat wzbogacona o dodatkowe góry (inne nasze tego typu wyprawy to Suphan+Ararat, Ararat+Kazbek oraz Damavand+Ararat). Dedykujemy ją wszystkim tym, którzy chcą się zaaklimatyzować przed wejściem na Ararat (5137 m n.p.m.) i przy okazji zdobyć trzecią do wysokości górę w Turcji – Süphan Daği (4058 m n.p.m.). Na wyprawie zobaczymy i zdobędziemy również wulkan Nemrut Dagi i zobaczymy kilka godnych uwagi miejsc tego regionu. Będzie możliwość wykąpania się w największym jeziorze Turcji – Van. Cała wyprawa na trzy wulkany na miejscu trwa 11 dni.

Same trekkingi na poszczególne szczyty wymagają przeciętnej kondycji. Wchodzimy na lekko, bo nasze duże bagaże zostają w obozach lub poniosą je konie. Należy jednak pamiętać, że zdobywamy dwie wysokie góry, a Suphan jest górą dziką, trudno tam znaleźć jakiekolwiek wydeptane ścieżki, oprócz tych, którymi poruszają się owce. Już podczas wejścia na ten 4-tysięcznik można czuć się źle ze względu na wysokość. W każdym terminie naszych wypraw na Ararat jest rezerwowy dzień na wypadek złej pogody. Gdy dzień ten nie zostanie wykorzystany na 5-tysięczniku będzie czas na wycieczki fakultatywne.

O wulkanach Nemrut, Suphan i Ararat przeczytacie w naszych Ciekawych Miejscach.

Zobacz także inną wyprawę z wulkanami Suphan i Ararat:

Wyprawa na Suphan i Ararat

Program

Dzień 1 – Przylot do Van* – Akdamar – Nemrut

Przylot do Van*, a następnie przejazd w kierunku jeziora Van, nad którym położone są dwa wulkany Nemrut Dagi oraz Suphan Dagi, które będziemy zdobywać w następnych dniach. Następnie przeprawa promem na malowniczą wyspę Akdamar z ormiańskim kościołem św. Krzyża. Można się wykąpać w jeziorze Van. Przejazd do wulkanu Nemrut Dagi i autentycznie wjeżdżamy do jego środka. Tam obóz na prymitywnym kempingu nad jednym z kilku jeziorek wulkanicznych. Obiadokolacja. Nocleg.
*przelot do Van przez Stambuł (loty realizowane są przez różne linie lotniczne, np. LOT, Turkish Airlines)

Dzień 2 – Z Nemrut na Suphan

Po śniadaniu podjazd busem na niewielką przełęcz. Z niej niedługa wędrówka na jeden z najwyższych punktów wulkanu (ok. 3000 m n.p.m.), z którego rozpościera się widok na cały krater. Następnie zejście i przejazd busem pod Suphan Dagi. Wjazd na wysokość około 2500 m n.p.m., gdzie rozbijamy nasz dziki obóz. Następnie obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3 – Szczyt Suphana

Wyjście w nocy około godziny 2.00 i wędrówka na szczyt Suphana (4058 m n.p.m.). Wraz z zejściem południowym stokiem w stronę jeziora Aygir* cały trekking może trwać 12-15 godzin. Nad jeziorem rozbijamy namioty. Obozowa kolacja. Nocleg w namiotach.

Dzień 4 – Muradiye – Doğubeyazit

Przejazd do Doğubeyazit z postojem przy malowniczych wodospadach Muradiye. Dojeżdżamy do Doğubeyazit – miasta u stóp biblijnej góry Ararat. Czas wolny. Nocleg w hotelu.

Dzień 5 –  W obozie bazowym na Araracie

Po śniadaniu wyjazd busem do podnóża Araratu do wysokości około 2100 m n.p.m. Stąd zaczyna się trekking do 1. obozu umiejscowionego na wysokości 3350 m n.p.m.. Na miejscu ciepła obiado-kolacja i po rozłożeniu namiotów nocleg.

Dzień 6 – Obóz nr 2

Śniadanie w 1. obozie i wędrówka do 2. obozu umiejscowionego na wysokości 4100 m n.p.m. Trwa ona około 4-5 godzin z postojami. Na miejscu ciepła obiado-kolację i nocleg w namiotach do północy.

Dzień 7 – Atak szczytowy

Wyjście z obozu między północą a godziną 2.00.  Wejście na szczyt zajmuje około 5-9 godzin. Szczyt zdobywamy zazwyczaj po wschodzie słońca. Po zdobyciu szczytu – 5137 m n.p.m. zejście do 2. obozu – około 4 godzin., następnie do 1. obozu. Tam  ciepła obiado-kolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 8 – Czas wolny i relaks

Po śniadaniu zejście do busa i przejazd do hotelu. Czas wolny, odpoczynku i relaksu.  Hammam i wspólna kolacja. Nocleg w hotelu.

Dzień 9 – Dzień rezerwowy/Wycieczki fakultatywne

Dziś dzień rezerwowy na wypadek złej pogody na Araracie. Jeśli nie został wykorzystany na górze jedziemy zwiedzić Muzeum miasta Doğubeyazit oraz kompleks pałacowy İshak Paşa Sarayı pochodzący z XVIII wieku. Nocleg w hotelu.

Tego dnia jest również możliwość zorganizowania pikniku nad Jeziorem Rybnym (Balık Gölü) oddalonym od Doğubeyazit około 60 km lub wykąpania się w gorących źródłach Diyadin (około 50 km). Znad Jeziora Rybnego przy dobrych warunkach pogodowych rozpościera się piękny widok na Ararat. Jeśli będą dobre warunki i chęci grupy możliwy nocleg w namiotach nad jeziorem. W innej wersji powrót do Doğubeyazit i nocleg w hotelu.

Dzień 10 – Powrót do domu

Transfer na lotnisko w Iğdir i lot do Stambułu, a następnie do Polski.

*przeloty dbywają się bez asysty „ARARATTREK”

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

27.06 – 06.07.2024 WOLNE MIEJSCA
05.09 – 14.09.2024 WOLNE MIEJSCA

inne terminy na życzenie dla grupy już od 1 osoby

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM (860 PLN + 860 USD)  jest wszystko, co potrzeba czyli:
*przewodnik górski na wszystkie góry
*noclegi wg programu w hotelach i namiotach
*transport wg programu
*wyżywienie wg programu
*transport bagaży na koniach
*wycieczka po okolicach Araratu
*wycieczka na wyspę Akdamar
*sprzęt biwakowy i wspinaczkowy
*bilety do zwiedzanych obiektów

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
*przeloty
*ubezpieczenie
*pozwolenie na Ararat (permit)
*wyżywienie poza trekkingami
*dodatkowe noclegi
*dodatkowe wycieczki
*i inne potrzebne wydatki

SZCZEGÓŁY I WIĘCEJ informacji na temat kosztów przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

InfoPiguła

* dwa najwyższe wulkany w Turcji
* doświadczeni kurdyjscy przewodnicy (zdarza się, że mówią po polsku)
* smaczne kurdyjskie jedzenie w górach
* odludna góra Suphan
* wulkan Nemrut – zielona oaza na suchym wschodzie Turcji
* realny dzień rezerwowy
* sprzęt biwakowy i wspinaczkowy: namioty, materace, raki
* certyfikaty potwierdzające zdobycie szczytów
* kąpiel w największym jeziorze w Turcji – Van
* wspaniały İshak Paşa Sarayı
* ormiańska wyspa Akdamar

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram