znany również pod nazwą Ağri Dağı (góra bólu) jest najwyższym masywem górskim w Turcji położonym w środku Wyżyny Armeńskiej. Jest to masyw wulkaniczny, który składa się z dwóch szczytów. Wielki Ararat (tur. Büyük Ağrı Dağı) ma 5137 m n.p.m. (w niektórych źródłach 5122 lub 5165 m n.p.m.) wysokości i jest drzemiącym wulkanem, zaś Mały Ararat (tur. Küçük Ağrı Dağı) ma ma 3896 m n.p.m i jest wulkanem wygasłym. Duży i Mały Ararat łączy przełęcz Serdebulak. Ciekawostką jest to, że Wielki Ararat wznosi się co najmniej 3000 metrów wobec otaczających górę równin. Bezsprzecznie oznacza to, że wysokość względna jest wyższa niż przy Mount Everest (!) Ararat jest miejscem spoczynku biblijnej Arki Noego, którą wciąż poszukują międzynarodowe wyprawy. Obecnie Ararat jest w granicach Turcji, jednak duchowo nadal należy do Ormian, którzy nazywają go Masis i jest symbolem Armenii zdobiącym jej godło. Obszary wokół Araratu zamieszkane są przez ludność kurdyjską.
Na Ararat wejdziecie na jednej z wielu naszych wypraw na Ararat. Zapoznaj się z ich listą poniżej:
Ararat Express, Ararat Mini, Ararat Midi, Ararat Maxi, Suphan i Ararat, Nemrut, Suphan i Ararat, Ararat i Wokół Jeziora Van (wkrótce na naszej stronie), a także Damavand i Ararat oraz Ararat i Kazbek (wkrótce na naszej stronie).
wygasły wulkan, znajdujący się nad północnym brzegiem jeziora Van. W kalderze wulkanu Suphan Dagi znajdują się małe jeziorka. Najwyższym punktem jest wschodni wierzchołek, który osiąga wysokość 4058 m n.p.m.. Suphan nie jest łatwą górą do zdobycia, ponieważ nie ma tam typowych szlaków w przeciwieństwie na przykład do znanych pasm górskich w Europie. W związku z tym warto wybrać się tam z przewodnikiem. Początkowy trekking jest łatwy, po czym podłoże się zmienia i pojawiają się ogromne kamienie wulkaniczne. Na górze nawet w lato pozostają śliskie i niebezpieczne płaty śniegu. Trekking góra – dół może trwać około 12-15 godzin. Uwieńczeniem trudów wędrówki jest malowniczo położone jeziorko Aygir, jeśli zdecydujemy się zejść południowym zboczem wulkanu.
Na Suphan Dagi wejdziecie podczas dwóch naszych wypraw: Nemrut, Suphan i Ararat oraz Suphan i Ararat.
uśpiony wulkan o wysokości 3050 m n.p.m. Znajduje się po zachodniej stronie jeziora Van. Wybuch tego wulkanu spowodował powstanie największego jeziora w Turcji – Van (Van Gölü). Można wejść na niego samodzielnie – lekki trekking lub podjechać samochodem. Jest tam również kolejka krzesełkowa funkcjonująca w sezonie zimowym. Średnica kaldery wulkanu wynosi 8 km. W środku wulkanu jest piękny krajobraz. Jest tam pięć jezior, w tym gorące źródła. Nad jednym z jezior w trakcie sezonu czynny prymitywny kemping, w związku z tym można tam spędzić również noc. Wulkan Nemrut Dağı często jest mylony (ze względu na tę samą nazwę) z górą Nemrut Dağı położoną w południowo-wschodniej Turcji, która słynie z olbrzymich głów posągów przedstawiających Antiocha i innych bogów.
Wulkan Nemrut Dagi będziecie mogli zobaczyć i zdobyć na jednej z naszych wypraw: Nemrut Suphan i Ararat, Wokół Jeziora Van (tramping! czyli nie trzeba być wytrawnym wspinaczem) oraz Ararat i Wokół Jeziora Van (wkrótce na naszej stronie).
jest to najwyższy szczyt Iranu o wysokości 5610 m n.p.m. Niektórzy podają również wysokość 5671 m, jednak ta wartość jest zawyżona i podawana według starszych pomiarów. Damavand (Demawend) znajduje się w środkowej części gór Alborz (Elburs), w odległości niespełna 70 km od stolicy Iranu – Teheranu. Jest to drzemiący wulkan, jednak także potencjalnie aktywny, odkąd fumarole znajdujące się blisko krateru szczytowego emitują siarkę. Na wielu zdjęciach przedstawiających Damavand można zauważyć niewielką chmurkę, która jest właśnie chmurką siarkową. Wejście na Damavand nie przedstawia większych trudności technicznych, dlatego w sezonie letnim nie potrzeba raków i czekana. Trekking trwa 3-5 dni. Na wysokości 4200 m n.p.m., na południowym stoku znajduje się schronisko Bargah, które jest jednym z najwyżej położonych schronisk na świecie.
Na Damavand wejdziecie z nami podczas następujących wypraw: Damavand, Damavand Plus oraz Damavand i Ararat.
po gruzińsku Mkinwarcweri czyli Lodowy Szczyt – jeden z najwyższych szczytów Gruzji i całego Kaukazu. Położony na granicy z Rosją. Ma wysokość 5054 m n.p.m. Kazbek jest drzemiącym wulkanem, a jego ostatnie erupcje szacuje się na 6 tysięcy lat temu. Na wschód od szczytu biegnie Gruzińska Droga Wojenna, wzdłuż której znajduje się wiele zabytków gruzińskich w tym świątyń i budowli obronnych. U stóp góry leży miasto Stepancminda (Kazbegi) Udając się na Kazbek mija się słynny malowniczo położony kościół Cminda Sameba (Gereti). Wspinaczka na Kazbek jest nieco utrudniona przez szczeliny na lodowcu Gereti, jednak odsłonięte podczas sezonu letniego. Także niestabilność pogody utrudnia zdobycie szczytu i nieraz trzeba poczekać kilka dni na okno pogodowe.
Na Kazbek wejdziecie z nami podczas następujących wypraw: Kazbek, Ararat i Kazbek (wkrótce na naszej stronie) oraz Chaukhi i Kazbek (wkrótce na naszej stronie).
ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004
ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com
+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram