Dżawachetia

9 dni
Gruzja

Zapraszamy do krainy jezior i wulkanów - czekają na Was niezdeptane ścieżki, dzikie przestrzenie i biwaki nad jeziorami. Na koniec: perełka UNESCO - Wardzia.

Informacje o wyprawie

WULKANY I JEZIORA – TREKKING W DŻAWACHETII 

Trekking w krainie wulkanów i jezior to nowość w naszej ofercie. Wędrujemy przez 5 dni pokonując około 40 km w Górach Samsarskich. Mają one typowo wulkaniczny charakter. Dlatego też góry, które zdobywamy i które mijamy to wulkany. Wchodzimy na trzy z nich m.in. najwyższy szczyt Gór Samsarskich – Didi Abuli o wysokości 3300 m n.p.m.. Na naszej trasie będzie także wiele jezior. Nad niektórymi z nich będziemy obozować, a chętni złowią w nich ryby. Wulkany i jeziora to nie wszystko podczas tego wyjazdu. Zobaczymy XII-wieczne skalne miasto Wardzię wpisane na listę UNESCO. Będziemy zajadać się gruzińskimi i ormiańskimi potrawami oraz popijać domowe wino. Chętni pojeżdżą na koniach i wykąpią się w mineralnych źródłach Bordżomi.

Mapa trasy trekkingu w DżawachetiiSama Dżawachetia usytuowana w południowej Gruzji – to region zamieszkany głównie przez Ormian, którzy przywędrowali tutaj ponad 200 lat temu. Przodkowie obecnych mieszkańców Dżawachetii pochodzą m.in. z zachodnich prowincji Armenii. Region Dżawachetii przypomina niektóre regiony Armenii. Jezioro Tabatskuri jest porównywane z Jeziorem Sewan, położonym w Armenii.

Trekking w Dżawachetii jest przeznaczony dla osób o średniej kondycji. Na wyprawie każdy niesie plecak ze swoimi rzeczami do 10 kg, tak więc idzie na pół-lekko 😉 i musi być przygotowany na taką wędrówkę. Na trekkingu nie ma kucharza, a posiłki przygotowujemy wspólnie ze wcześniej zakupionych produktów przez organizatora. Oczywiście śpimy kilka nocy w namiotach.

Zobacz także nasze inne trekkingi w Gruzji:

Tuszetia, Tuszetia i Chewsuretia, Chewsuretia i Dolina Truso

oraz podobny trekking wśród wulkanów i jezior w Armenii: Wulkany Armenii

Program

Dzień 1 – Wylot z Polski i przylot do Gruzji

Wylot z Polski do Gruzji, przelot do Kutaisi. Jedziemy do domu gościnnego w Bordżomi. Będzie dziś okazja wykąpać się w basenach ciepłych źródeł mineralnych.

Dzień 2 – Jezioro Tabatskuri

Po śniadaniu i drobnych zakupach jedziemy samochodami 4×4 nad jezioro Tabatskuri. Tam rozbijamy obóz i wspólnie przygotowujemy powitalny posiłek nad jeziorem. Będzie tutaj możliwość kąpieli w jeziorze, łowienia ryb i przejażdżki konnej. Nocujemy w namiotach nad jeziorem lub w domku letniskowym.

Dzień 3 – Góra Samsari

Po śniadaniu obozowym wyruszamy w stronę naszego pierwszego wulkanu – Samsari o wysokości 3285 m n.p.m.. Wewnątrz tego stożka wulkanicznego znajduje się kaldera o średnicy 3 km. Schodzimy na dół i rozbijamy obóz. Przygotowujemy kolację obozową. Śpimy w namiotach. (Czas przejścia: 6 godzin; Dystans: 11 km).

Dzień 4 – Jezioro Lewani

Dzisiaj luźniejszy dzień. Po biwakowym śniadaniu wyruszamy w stronę Jeziora Lewani, które jest położone na wysokości 2600 m n.p.m. Nad jeziorem biwakujemy. Znów mamy możliwość kąpieli i łowienia ryb w jeziorze. Szykujemy wspólnie posiłek. Nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 2,5 godziny; Dystans: 5 km)

Dzień 5 – Wśród jezior

Śniadanie obozowe, zwijamy obóz i idziemy dalej przez krainę wulkanów i jezior. Po drodze mijamy małe jeziorka bez nazw geograficznych – może czas nadać im nazwy 😉 Dochodzimy do niewielkiej miejscowości Asfara, w okolicach, której rozbijamy nasz kolejny obóz. I standardowo przygotowujemy wspólnie kolację. Śpimy w namiotach. (Czas przejścia: 4 godziny; Dystans: 7 km)

Dzień 6 – Didi Abuli i Patara Abuli

Dziś na śniadanie jemy dużo, bo potrzebujemy dużo siły 😉 Będziemy zdobywać kolejno: najwyższy szczyt gór Samsarskich – Didi Abuli, który ma wysokość 3300 m n.p.m. oraz jego mniejszego brata Patara Abuli o wysokości 2700 m n.p.m. Po zejściu z wulkanu rozbijamy obóz i wspólnie przyrządzamy kolację. Śpimy w namiotach. (Czas przejścia: 5,5 godziny; Dystans: 10 km)

Dzień 7 – Jezioro Saghamo

Po ostatnim biwakowym śniadaniu wyruszamy w stronę jeziora Saghamo i zatrzymujemy się w wiosce Saghamo. Tam znów czeka nas łowienie i smażenie ryb. Dzisiaj jemy obiadokolację w domu gościnnym i tam też nocujemy. Koniec trekkingu, ale jeszcze nie koniec atrakcji.

Dzień 8 – Wardzia

Po śniadaniu w domu gościnnym jedziemy do malowniczej Gorelowki – miejsca kultu. Potem jedziemy do XII-wiecznego skalnego miasta Wardzia. Po drodze mijamy stare twierdze: Achalkalaki oraz Chertwisi. Jeśli będzie czas i chęci to zajrzymy do jednego z nich. Oczywiście zwiedzamy miasto skalne. Kwaterujemy się w hotelu rodzinnym.  Następnie wizytujemy gorące źródła – w sowieckim szyku 😉 Wracamy na pożegnalną kolację, podczas której zjemy pieczone szaszłyki oraz wypijemy wino domowe i czaczę. Nocujemy w hotelu rodzinnym.

Dzień 9 – Powrót

Po śniadaniu jedziemy na lotnisko w Kutaisi. Wracamy do domu.

*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

07.10 – 15.10.2023 WOLNE MIEJSCA

inne terminy na życzenie dla grupy od 5 osób

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM jest wszystko, co potrzeba czyli:
*polskojęzyczny lider – przewodnik
*transport wg programu
*transport części bagaży na koniach
*wyżywienie wg programu
*noclegi wg programu w domach gościnnych, hotelach rodzinnych i namiotach
*sprzęt biwakowy
*ubezpieczenie KL i NNW

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
*przeloty
*wyżywienie niewymienione w programie, przekąski na czas trekkingu
*dodatkowe noclegi
*dodatkowe wycieczki
*i inne potrzebne wydatki

SZCZEGÓŁY I WIĘCEJ informacji na temat kosztów przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

InfoPiguła

* mało uczęszczane Góry Samsarskie
* najwyższy szczyt na trasie – Didi Abuli – 3300 m n.p.m.
* wody mineralne w Bordżomi
* perełka UNESCO – Wardzia
* łowienie ryb
* pyszne jedzenie
* domowe wino
* biwaki nad jeziorami

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram