Tuszetia

9 dni
Gruzja

Trekking dla tych, którzy cenią sobie przestrzeń na szlakach i dzikość natury. 70 km trasy, podczas której poznacie kulturę gruzińską, muzykę i lokalne smaki.

Informacje o wyprawie

TREKKING PRZEZ TUSZETIĘ

jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy chcieliby zasmakować klimatów gruzińskich chodząc po górach. Dla wszystkich tych, którzy cenią sobie przestrzeń na szlakach i dzikość natury. Do zobaczenia będą przepiękne gruzińskie krajobrazy. Na naszej wyprawie trekkingowej będzie można poznać kulturę gruzińską, posłuchać miejscowej muzyki, codziennie zajadać się miejscowymi smakami (w programie oczywiście wspólna gruzińska kolacja – supra!), a wieczorami popijać kachetyjskie wino. Trekking wymaga dobrej kondycji. Trzeba być przygotowanym na codzienne kilkugodzinne wycieczki po kilkanaście kilometrów – cała trasa od Omalo do Szatili ma ponad 70 kilometrów). Często będziemy wędrować na otwartych przestrzeniach w grzejącym słońcu. Mimo iż idziemy na lekko, a nasze główne bagaże jadą na koniach lub autem, trekking wymaga dobrego przygotowania na wysiłek fizyczny. Najwyższe miejsce, w którym się znajdziemy podczas tego trekkingu to przełęcz Atsunta, która osiąga wysokość – 3431 m.n.p.m.

TUSZETIA
Jest to region w Gruzji. Znajduje się na północnych zboczach Wielkiego Kaukazu. Tuszetia jest górska i nieco odizolowana od pozostałej części kraju. Zamieszkują ją Tuszeci zajmujący się głównie pasterstwem. Największą miejscowością w Tuszetii jest wioska Omalo, od której rozpoczynamy nasz trekking. Oprócz pięknych widoków górskich Tuszetia niewątpliwie słynie ze średniowiecznych wież, które zachowały się w kilku miejscach. Region ten jest bezsprzecznie coraz bardziej popularny wśród turystów górskich. Jednak z pewnością znajdziemy tam ciszę i zbratamy się z naturą.

Zobacz także inne nasze trekkingi w Gruzji:

Trekking w Dżawachetii, Trekking przez Tuszetię do Chewsuretii (wkrótce na naszej stronie)

Program

Dzień 1 – Przylot do Tbilisi. Przejazd do Kachetii.

Przylot do Tbilisi, następnie po odpoczynku i śniadaniu przejazd do Kachetii – regionu znanego z uprawy winorośli. Zwiedzanie twierdzy Udżarma. A wieczorem na początek dobre rozpoczęcie pobytu w Gruzji – tradycyjna uczta gruzińska zwana suprą – usłyszymy tradycyjne toasty i anegdoty opowiadane przez gospodarza stołu – tamadę. Nocleg w domu gościnnym w okolicach Telavi.
*bezpośredni przelot do Tbilisi z Warszawy jest realizowany przez linie lotnicze LOT (przylot do Tbilisi wczesnym rankiem)

Dzień 2 – Przejazd do Omalo

Dziś wyruszymy do Omalo.  Po pełnej wrażeń kilkugodzinnej jeździe dotrzemy do małej górskiej miejscowości Omalo w sercu Tuszetii. Kolacja i nocleg w domu gościnnym w Omalo.

Dzień 3 – Początek trekkingu Omalo – Dartlo

Rozpoczynamy naszą wędrówkę i idziemy do bajkowej wioski Dartlo znajdującej się na wysokości około 1850 m n.p.m. Na jej terenie znaleźć można święte budowle zarówno pogan jak i chrześcijan, tradycyjne wieże obronne, jak również wyryte w skale tajemnicze rysunki – petroglify. Kolacja i nocleg w domu gościnnym w Dartlo. (Czas przejścia: 4 godzin. Dystans: 16 km.)

Dzień 4 – Dartlo – Girevi

Wędrujemy dalej doliną rzeki Pirikita Alazani do wioski Girevi. Po drodze mijamy wioski Chesho i Parsma z tradycyjnymi wieżami. Nocleg i kolacja w domu gościnnym w Girevi. (Czas przejścia: 5-6 godzin. Dystans: 17 km.)

Dzień 5 – Girevi – Kvakhidi

Wyruszamy do miejsca naszego pierwszego biwaku w namiotach – Kvakhidi – rozległej polany nieopodal rzeki Kvakhidistskali, gdzie mamy czas na odpoczynek przed głównym podejściem na przełęcz Atsunta (3431 m n.p.m.). Kolacja obozowa, nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 4-5 godzin. Dystans: 16 km.)

Dzień 6 – Atsunta 3431 m n.p.m.

Startujemy w kierunku przełęczy Atsunta, która stanowi naturalną granicę pomiędzy Tuszetią i Chewsuretią. Jest to jeden z najbardziej wymagających dni całego trekkingu ze względu na długie i strome podejście pod samą przełęcz. Droga ta jest jednak w zasięgu każdego przeciętnie wysportowanego górskiego turysty. Przy dobrej widoczności będziemy mieć możliwość podziwiania szczytów: Kazbeku (5047 m n.p.m.), Chaukhi (3842 m n.p.m.) oraz Tebulosmta (4493 m n.p.m.). Obóz rozbijemy poniżej przełęczy Atsunta na wysokości około 2800 m n.p.m.. Kolacja obozowa, nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 7-8 godzin. Dystans: 17-20 km.)

Dzień 7 – Do Mutso i Shatili

Dziś ostatni dzień wędrówki i będzie to długi dzień. Przejdziemy grzbietem Khidotani, a następnie w dół w okolice wioski Khonischala,  dalej dojdziemy do wioski – Mutso, gdzie wysoko położona twierdza zamyka dolinę rzeki Andaki. Po kilku kolejnych kilometrach dojdziemy do celu naszej wędrówki – Shatili – XII wiecznej wsi-twierdzy, w której każdy budynek to wieża obronna. Ciepła obiado-kolacja. Nocleg w namiotach w Szatili. (Czas przejścia: 4-5 godziny. Dystans: 20 km.)

Dzień 8 – Powrót do Tbilisi

Przejazd do Tbilisi odbywa się tylko z kierowcą – lider grupy zostaje z grupą realizującą drugą część trekkingu, zakwaterowanie w hostelu, czas wolny we własnym zakresie.

Dzień 9 – Powrót do domu

W nocy-nad ranem transfer na lotnisko, a następnie przelot do Warszawy.

*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”; możliwość przelotów do innych miast w Gruzji

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

27.07 – 04.08.2024 WOLNE MIEJSCA 

inne terminy na życzenie dla grupy już od 5 osób

 

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM  jest wszystko, co potrzeba czyli:
*opieka polskojęzycznego przewodnika
*transport wg programu
*transport bagaży na koniach
*wyżywienie wg programu / śniadania i obiado-kolacje podczas trekkingu + supra
*noclegi wg programu w domach gościnnych, hostelach i namiotach
*ubezpieczenie wyprawowe
*sprzęt biwakowy

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
*przeloty
*wyżywienie poza trekkingiem
*dodatkowe noclegi
*dodatkowe wycieczki
*i inne potrzebne wydatki

SZCZEGÓŁY I WIĘCEJ informacji na temat kosztów przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

InfoPiguła

* niezapomniane widoki górskie
* dziesiątki kilometrów do przewędrowania
* brak zasięgu 😉
* przełęcz Atsunta – 3431 m n.p.m.
* starożytne kamienne wieże
* supra – gruzińska kolacja z toastami
* kachetyjskie wino prosto z krzaka 😉
* polskojęzyczny opiekun grupy

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram