Wulkany Armenii

9 dni
Armenia

Wędrówka przez mało uczęszczane Góry Gegamskie i wejście na najwyższy szczyt kraju - Aragac. Prawie z każdego miejsca jest widoczny Mały i Duży Ararat.

Informacje o wyprawie

TREKKING wśród WULKANÓW ARMENII – Ażdahak, Spitakasar, Nazeli i ARAGAC

to jedna z naszych dwóch wypraw do Armenii. Trekking jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy chcieliby zasmakować klimatów ormiańskich zarówno górskich, jak i zabytkowych. Będziemy wędrować po wyjątkowych i mało uczęszczanych Górach Gegamskich. Tam będziemy się zachwycać nietuzinkowymi widokami wulkanów i jezior. Nad tymi ostatnimi będziemy biwakować. Zdobędziemy 3-tysięczne wulkany: Ażdahak (3597 m.n.p.m.), Nazeli (3312 m.n.p.m.) oraz Spitakasar (3555 m.n.p.m.).  Będziemy również wchodzić na najwyższy szczyt Armenii – Aragac  (4095 m n.p.m.). Aragats posiada aż 4 wierzchołki, a każdy o innej wysokości. Postaramy się zdobyć dwa z nich – Północny i Wschodni. wyprawy armenia - widok na mapie

Zobaczymy także kilka słynnych zabytków tego kraju tak jak Chor Wirap, czyli słynny pocztówkowy klasztor usytuowany niemalże u stóp Góry Ararat. Prawie z każdego miejsca będziemy mogli podziwiać właśnie Mały i Duży Ararat, przez Ormian nazywane Masis, obecnie położone w granicach Turcji, ale historycznie i emocjonalnie należące do Ormian.

Na trekking Wulkany Armenii zapraszamy osoby aktywne, dla których nie będą problemem kilkugodzinne wędrówki oraz spanie w namiocie w Górach Gegamskich 😉 W dniu wejścia na wierzchołki Aragaca czeka nas do kilkunastu godzin wędrówki. Zaczynamy od wysokości około 3000 m n.p.m. , a kończymy na ponad 4000 m n.p.m., czyli prawie 1000 metrów do góry (a potem na dół)!

Trekking Wulkany Armenii można połączyć z wyprawą na Ararat.

Zobacz także nasze inne wyprawy na Zakaukaziu: Wyprawa na Kazbek lub podobny trekking wśród wulkanów i jezior w Dżawachetii.

Program

Dzień 1 – Przylot do Erywania*

Przylot do Erywania*. Luźny dzień w Erywaniu i krótka wycieczka. Nocleg w Erywaniu.
*bezpośredni lot do Erywania z Warszawy jest realizowany przez LOT

Dzień 2 – Erywań – Jezioro Akna

Przejazd do wsi Sevaberd. Stąd startujemy na lekko w stronę jeziora Akna położonego na wysokości 3030 m n.p.m., do którego mamy około 12 km. Nietrudna technicznie wędrówka zajmie nam około 5-6 godzin. Po przybyciu na miejsce rozkładamy namioty i wspólnie przygotowujemy  wieczorny posiłek. Nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 5-6 godzin. Dystans: 12 km.)

Dzień 3 – Wulkan Ażdahak i jezioro Kaput

Po wspólnie przygotowanym śniadaniu  wyruszamy na wulkan Ażdahak (3597 m n.p.m.).  Z najwyższego szczytu gór Gegamskich rozpościera się widok na bliskie i dalsze okolice. Schodzimy ze szczytu i idziemy do jeziora Kaput. Po dojściu na miejsce rozkładamy namioty i wspólnie przygotowujemy kolację. Nocujemy w namiotach nad jeziorem. (Czas przejścia: 8-9 godzin. Dystans: 22 km.)

Dzień 4 – Od Jeziora Kaput do Jeziora Vank

Po wspólnie przygotowanym śniadaniu wyruszamy zdobyć dwa kolejne wulkany na naszej drodze. Najpierw wchodzimy na wulkan Nazeli (3312 m n.p.m.), a następnie zdobędziemy wulkan Spitakasar (3555 m n.pm.). Po zejściu z gór mamy przed sobą jeszcze kilka godzin wędrówki do jeziora Vank. Tam rozkładamy namioty i wspólnie przygotowujemy kolację. (Czas przejścia: 10 godzin. Dystans: ok. 16 km)

Dzień 5 – Znad jeziora do miasta

Po biwakowym śniadaniu wyruszamy w dół. Mamy do przejścia około 13 km, do miejscowości Geghard. Tam  wsiadamy w samochód, który i jedziemy do monastyru Geghard – jednego z najpiękniejszych monastyrów w Armenii. Następnie jedziemy do wioski Garni, gdzie zwiedzamy pogańską świątynię w Garni. Nocujemy w domu gościnnym lub pensjonacie. (Czas przejścia: 5 godzin. Dystans: 13 km.)

Dzień 6 – Z miasta w góry

Po śniadaniu wyruszamy do – znanego z wielu pocztówek – klasztoru położonego przy granicy z Turcją Chor Wirap. Stąd przy dobrej pogodzie możemy podziwiać Ararat. Następnie ruszamy w stronę Aragaca, a po drodze mamy do zwiedzenia: zespół klasztorny w Eczmiadzyn, ruiny VII – wiecznej katedry w Zvartnots. Dojeżdżamy do hotelu Aragats położonego w wiosce (nomen omen) Aragats u stop naszego celu Aragats 😉 Jest to na wysokości około 2000 m n.p.m. Jemy tam kolację i przed wejście ma szczyt śpimy w komfortowych warunkach 😉

Dzień 7 – Wierzchołek Północny

Jemy śniadanie w hotelu i wyruszamy samochodem do wysokości około 3000 m n.p.m. Stamtąd wędrujemy na najwyższy wierzchołek Aragaca – wierzchołek Północny (4095 m n.p.m.), a następnie – jeśli pozwolą nam siły i chęci na Wschodni (3912 m n.p.m.). Następnie schodzimy do hotelu Aragats i tam mamy kolację. Kolejny raz wypoczywamy w dobrych hotelowych warunkach.  (Czas przejścia: około 9-12 godzin)

Dzień 8 – Erywań

Po śniadaniu pakujemy się i zjeżdżamy w dół. Dojeżdżamy do XII – wiecznego zespołu klasztornego Saghmosavank. Następnie jedziemy do Erywania, gdzie mamy czas wolny który możemy zagospodarować na wspólne zwiedzanie stolicy Armenii. Wieczorem zjemy pożegnalną kolację. Tego dnia nie nocujemy w hotelu, tylko czekamy na lot powrotny do Polski, który jest wczesnym rankiem.

Dzień 9 – Koniec wyprawy Armenia

Nocny transfer na lotnisko i poranny lot do domu. Koniec wyprawy.

*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

22.06 – 30.06.2024 WOLNE MIEJSCA
31.08 – 08.09.2024 WOLNE MIEJSCA

inne terminy na życzenie dla grupy od 6 osób

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM (890 EURO + 890 PLN) jest wszystko, co potrzeba czyli:
*lokalny anglojęzyczny przewodnik górski
*noclegi wg programu
*wyżywienie podczas pobytu w górach
*transport na całej trasie wg programu
*transport bagaży w górach Gegamskich
*bilety wstępów
*sprzęt obozowy (namioty, karimaty, naczynia)

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
*przeloty
*ubezpieczenie
*wyżywienie poza trekkingami
*dodatkowe noclegi
*dodatkowe wycieczki
*i inne potrzebne wydatki

InfoPiguła

* trekking dla każdego
* 2 wierzchołki Aragaca
* odludne góry Gegamskie
* niezapomniane biwaki
* pocztówkowy Chor Wirap
* widoczność na dwa Araraty
* ormiańskie zabytki
* certyfikat potwierdzający zdobycie Aragaca

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram