Wulkany, wyprawy i trekking w Armenii

9 dni
Armenia

Trekking dla wszystkich Was, którzy chcieliby powędrować przez mało uczęszczane Góry Gegamskie i zdobyć najwyższy szczyt kraju - Aragac. Prawie z każdego miejsca będziecie mogli podziwiać Mały i Duży Ararat obecnie w granicach Turcji, ale historycznie należące do Ormian.

Informacje o wyprawie

TREKKING wśród WULKANÓW ARMENII – Ażdahak, Spitakasar, Nazeli i ARAGAC

to jedna z naszych dwóch wypraw do Armenii. Trekking jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy chcieliby zasmakować klimatów ormiańskich zarówno górskich, jak i zabytkowych. Będziemy wędrować po wyjątkowych i mało uczęszczanych Górach Gegamskich. Tam będziemy się zachwycać nietuzinkowymi widokami wulkanów i jezior. Nad tymi ostatnimi będziemy biwakować. Zdobędziemy 3-tysięczne wulkany: Ażdahak (3597 m n.p.m.), Nazeli (3312 m n.p.m.) oraz Spitakasar (3555 m n.p.m.).  Będziemy również wchodzić na najwyższy szczyt Armenii – Aragac  (4095 m n.p.m.). Aragats posiada aż 4 wierzchołki, a każdy o innej wysokości. Jeśli warunki i kondycja pozwoli to zdobędziemy je wszystkie!wyprawy armenia - widok na mapie

Zobaczymy także kilka słynnych zabytków tego kraju tak jak Chor Wirap, czyli słynny pocztówkowy klasztor usytuowany niemalże u stóp Góry Ararat. Prawie z każdego miejsca będziemy mogli podziwiać właśnie Mały i Duży Ararat, przez Ormian nazywane Masis, obecnie położone w granicach Turcji, ale historycznie i emocjonalnie należące do Ormian.

Na trekking Wulkany Armenii zapraszamy osoby aktywne, dla których nie będą problemem kilkugodzinne wędrówki oraz spanie w namiocie w Górach Gegamskich 😉 Na wierzchołki Aragaca czekają nas kilkugodzinne wędrówki oczywiście mocno w górę. Zaczynamy od Jeziora Kari, które jest położone na wysokości 3185 m n.p.m., a kończymy na ponad 4000 m n.p.m., czyli prawie 1000 metrów do góry (a potem na dół)!

Trekking Wulkany Armenii można połączyć z wyprawą na Ararat. Już wkrótce jej opis: Cztery wierzchołki, a na deser piąty!

Zobacz także nasze inne wyprawy na Zakaukaziu: Wyprawa na Kazbek lub podobny trekking wśród wulkanów i jezior w Dżawachetii.

Program

Dzień 1 – Przylot do Erywania

Poranny lub popołudniowy przylot do Erywania. Zakwaterowanie w hotelu/pensjonacie. Luźny dzień w Erywaniu i krótka wycieczka. Nocleg w Erywaniu.

Dzień 2 – Erywań – Jezioro Akna

Przejazd do wsi Sevaberd. Stąd startujemy na lekko w stronę jeziora Akna położonego na wysokości 3030 m n.p.m., do którego mamy około 12 km. Nietrudna technicznie wędrówka zajmie nam około 5-6 godzin. Po przybyciu na miejsce rozkładamy namioty i wspólnie przygotowujemy  wieczorny posiłek. Nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 5-6 godzin. Dystans: 12 km.)

Dzień 3 – Wulkan Ażdahak i jezioro Kaput

Po wspólnie przygotowanym śniadaniu  wyruszamy na wulkan Ażdahak (3597 m n.p.m.).  Z najwyższego szczytu gór Gegamskich rozpościera się widok na bliskie i dalsze okolice. Schodzimy ze szczytu i idziemy do jeziora Kaput. Po dojściu na miejsce rozkładamy namioty i wspólnie przygotowujemy kolację. Nocujemy w namiotach nad jeziorem. (Czas przejścia: 8-9 godzin. Dystans: 22 km.)

Dzień 4 – Od Jeziora Kaput do Jeziora Vank

Po wspólnie przygotowanym śniadaniu wyruszamy zdobyć dwa kolejne wulkany na naszej drodze. Najpierw wchodzimy na wulkan Nazeli (3312 m n.p.m.), a następnie zdobędziemy wulkan Spitakasar (3555 m n.pm.). Po zejściu z gór mamy przed sobą jeszcze kilka godzin wędrówki do jeziora Vank. Tam rozkładamy namioty i wspólnie przygotowujemy kolację. (Czas przejścia: 10 godzin. Dystans: ok. 16 km)

Dzień 5 – Znad jeziora do miasta

Po biwakowym śniadaniu wyruszamy w dół. Mamy do przejścia około 13 km, do miejscowości Geghard. Tam  wsiadamy w samochód, który i jedziemy do monastyru Geghard – jednego z najpiękniejszych monastyrów w Armenii. Następnie jedziemy do wioski Garni, gdzie zwiedzamy pogańską świątynię w Garni. Nocujemy w domu gościnnym lub pensjonacie. (Czas przejścia: 5 godzin. Dystans: 13 km.)

Dzień 6 – Z miasta w góry

Po śniadaniu wyruszamy do – znanego z wielu pocztówek – klasztoru położonego przy granicy z Turcją Chor Wirap. Stąd przy dobrej pogodzie możemy podziwiać Ararat. Następnie ruszamy w stronę Aragaca, a po drodze mamy do zwiedzenia: zespół klasztorny w Eczmiadzyn, ruiny VII – wiecznej katedry w Zvartnots oraz usytuowaną na wysokości 2300 m n.p.m. VII – wieczną twierdzę Amberd. Dojeżdżamy do Jeziora Kari na wysokości 3190 m n.p.m. Jemy obozową kolację i nocujemy w namiotach.

Dzień 7 – Na szczyty

Po śniadaniu wyruszamy na dwa z czterech wierzchołków Aragaca: Południowy (3879 m n.p.m.) oraz Zachodni (4000 m n.p.m.). Po wejściu na szczyty schodzimy do naszego obozu przy jeziorze. Jemy obozową kolację. Nocujemy w namiotach. (Czas przejścia: około 7-9 godzin)

Dzień 8 – Wierzchołek Północny

Obozowe śniadanie i wyruszamy na najwyższy wierzchołek Aragaca – wierzchołek Północny (4095 m n.p.m.), a następnie Wschodni (3912 m n.p.m.) do kompletu. Schodzimy do Jeziora Kari. Pakujemy się i zjeżdżamy w dół. Dojeżdżamy do XII – wiecznego zespołu klasztornego Saghmosavank. Jedziemy do Erywania, gdzie zjemy pożegnalną kolację. Nocleg w hostelu lub pensjonacie. (Czas przejścia: około 9 godzin)

Dzień 9 – Koniec wyprawy Armenia

Po śniadaniu transfer na lotnisko i powrót do domu.

*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

18.06 – 25.06.2022 WYPRAWA POTWIERDZONA WOLNE MIEJSCA
17.09 – 25.09.2022 WOLNE MIEJSCA

inne terminy na życzenie dla grupy od 5 osób

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM (820 EURO + 750 PLN)  jest wszystko, co potrzeba czyli:
*lokalny anglojęzyczny przewodnik górski
*noclegi wg programu
*wyżywienie podczas pobytu w górach
*transport na całej trasie wg programu
*transport bagaży w górach Gegamskich
*bilety wstępów
*sprzęt obozowy (namioty, karimaty, naczynia)

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
*przeloty
*ubezpieczenie
*wyżywienie poza trekkingami
*dodatkowe noclegi
*dodatkowe wycieczki
*i inne potrzebne wydatki

InfoPiguła

* trekking dla każdego
* 4 wierzchołki Aragaca
* odludne góry Gegamskie
* niezapomniane biwaki
* pocztówkowy Chor Wirap
* widoczność na dwa Araraty
* ormiańskie zabytki
* certyfikat potwierdzający zdobycie Aragaca

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia Saltik) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa Saltik – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram