Ararat i Kazbek

15 dni
Turcja Gruzja

Wyprawa ta nie należy do łatwych. Wchodzimy na dwa drzemiące olbrzymy: wyższy Ararat - bez trudności technicznych, a potem Kazbek - niższy, ale trudniejszy.

Informacje o wyprawie

WYPRAWA na ARARAT i KAZBEK

jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy chcieliby na jednej wyprawie zdobyć dwa 5- tysięczniki pod opieką miejscowych przewodników. Trasa wyprawy Ararat MaxiCele wyprawy są oczywiście dwa. Najwyższa góra – wulkan w Turcji – Ararat i jeden z najwyższych szczytów i jednocześnie wulkan w Gruzji – Kazbek.  Kazbek, czyli po gruzińsku Mkinwarcweri (Lodowy Szczyt) – 5054 m.n.p.m. i Ararat – po turecku Ağrı Dağı (Góra Bólu) ma 5137 m n.p.m..

Na wyprawę zapraszamy osoby o dobrej kondycji. O ile wejście na Ararat sprzyja osobom o przeciętnej kondycji, bo góra nie jest wymagająca, o tyle wyprawa na Kazbek nie jest łatwa. Na Araracie nie ma trudności technicznych, ale zapraszamy te osoby aktywne, dla których nie będą problemem kilkugodzinne wędrówki oraz (nawet!) kilkunastogodzinny atak szczytowy (ponad 1000 metrów w górę i prawie 2000 metrów w dół). Natomiast w wejściu na Kazbek występuje więcej trudności, zwłaszcza w podejściu na sam szczyt. Wspinamy się drogą normalną – 2A w wycenie rosyjskiej. Atak szczytowy trwa średnio 10 godzin. Występują zagrożenia: szczeliny, załamania pogody, a także spadające kamienie. Poza tym należy wziąć pod uwagę, że zdobywamy dwa szczyty powyżej 5000 m n.p.m.. Dla ułatwienia 😉 na obydwu górach nasze ciężkie bagaże będą niosły konie. Mamy także przewidziane dni aklimatyzacyjne oraz rezerwowe na wypadek niesprzyjającej pogody.

Wyprawa na Ararat i Kazbek – dwa drzemiące olbrzymy to nie tylko góry. Pomiędzy wejściami na szczyty uczestnicy będą mogli obejrzeć lub przeżyć kilka miejscowych ciekawostek zarówno w Turcji, jak i w Gruzji. W pierwszym z krajów zobaczymy pałac Iszaka Paszy oraz wyspę Akdamar, a w drugim m.in. Gruzińską Drogę Wojenną. Uczestników wyprawy odbieramy z lotniska Van w Turcji, a po skończonej wyprawie odwozimy na gruzińskie lotnisko w Tbilisi.

 

O wulkanach Ararat i Kazbek przeczytacie w naszych Ciekawych Miejscach.

Zobacz także inne wyprawy związane z wejściem na Kazbek:

Kazbek

Program

Dzień 1 – Przylot do Igdiru* i przejazd do Dogubayazit

Przylot do Igdiru*,  przejazd do Doğubeyazit.  W Doğubeyazit nocleg w hotelu.
*przelot do Igdiru przez Stambuł (loty z Polski realizowane są przez różne linie lotniczne, np. LOT, Turkish Airlines)

Dzień 2 –  Podejście do obozu bazowego

Po śniadaniu wyjazd busem do podnóża Araratu do wysokości około 2100 m n.p.m. Stąd zaczyna się trekking do 1. obozu umiejscowionego na wysokości 3350 m n.p.m.. Na miejscu ciepła obiadokolacja i po rozłożeniu namiotów nocleg.

Dzień 3 – Dzień aklimatyzacji

Śniadanie w obozie. Dziś jest dzień aklimatyzacji. Podejście do wysokości 3800-4200 m n.p.m., a następnie powrót do 1. obozu na obiadokolację. Nocleg w namiotach w 1. obozie.

Dzień 4 – Podejście do obozu 2

Śniadanie w 1. obozie i wędrówka do 2. obozu umiejscowionego na wysokości 4100 m n.p.m. Trwa ona około 4-5 godzin z postojami. Na miejscu ciepła obiadokolację i nocleg w namiotach do północy.

Dzień 5 – Atak szczytowy

Wyjście z obozu między północą a godziną 2.00.  Wejście na szczyt zajmuje około 5-9 godzin. Szczyt zdobywamy zazwyczaj po wschodzie słońca. Po zdobyciu szczytu – 5137 m n.p.m. zejście do 2. obozu – około 4 godzin., następnie do 1. obozu. Tam  ciepła obiadokolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 6 – Odpoczynek w Dogubayazit

Po śniadaniu zejście do busa i przejazd do hotelu. Czas wolny, odpoczynku i relaksu.  Hammam i wspólna kolacja. Nocleg w hotelu.

Dzień 7 – Dzień rezerwowy/Wycieczki fakultatywne.

Dziś dzień rezerwowy na wypadek złej pogody na Araracie. Jeśli nie został wykorzystany na górze jedziemy zwiedzić Muzeum miasta Dogubayazit oraz kompleks pałacowy İshak Paşa Sarayı pochodzący z XVIII wieku. Nocleg w hotelu.

Tego dnia jest również możliwość zorganizowania pikniku nad Jeziorem Rybnym (Balık Gölü) oddalonym od Doğubeyazit około 60 km lub wykąpania się w gorących źródłach Diyadin (około 50 km). Znad Jeziora Rybnego przy dobrych warunkach pogodowych rozpościera się piękny widok na Ararat. Jeśli będą dobre warunki i chęci grupy możliwy nocleg w namiotach nad jeziorem. W innej wersji powrót do Doğubeyazit i nocleg w hotelu.

Dzień 8 – Dogubayazit – okolice Kazbegi

Całodzienny przejazd z Dogubayazit do Gruzji, w okolice Kazbegi (około 14 godzin). Wieczorem odprawa przed akcją górską. Kolacja i nocleg w domu gościnnym.

Dzień 9 – Kazbegi – Gergeti – Altihut

Śniadanie w domu gościnnym. Zaczynamy akcję górską na Kazbek (5054 m n.p.m.) od monastyru Świętej Trójcy, gdzie dojedziemy z Kazbegi samochodzami 4×4.  Dochodzimy do schroniska Altihut na wysokości ok. 3000 m n.p.m. Kolacja i nocleg w schronisku.

Dzień 10 – Do Meteostancji

Śniadanie w schroniksu. Wyruszamy do stacji meteorologicznej – 3653 m n.p.m. Kolacja obozowa we własnym zakresie. Nocujemy w schronisku / w namiotach.

Dzień 11 – Dzień aklimatyzacyjny

Śniadanie obozowe. Wyjście aklimatyzacyjne na plateau na wysokości około 4200 m n.p.m., powrót. Kolacja obozowa. Nocujemy w schronisku / w namiotach.

Dzień 12 – Atak szczytowy – Kazbek

W godzinach nocnych wyruszamy na szczyt. Zajmie nam około 10 godzin. Wracamy do stacji meteorologicznej i nocujemy w schronisku / w namiotach. Kolacja obozowa.

Dzień 13 – Dzień rezerwowy/dzień regeneracji

Zejście do Gergeti / dzień rezerwowy.  Nocleg w domu gościnnym.

Dzień 14 – Tbilisi

Przejazd do Tbilisi.  W stolicy Gruzji – czas wolny, zakupy, spacery. Nocleg we własnym zakresie.

Dzień 15 – Powrót

Koniec wyprawy. Poranny lot do Polski*.

*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”

** transfery z/na lotnisko w Kutaisi są dodatkowo płatne.

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

18.08 – 01.09.2024 WOLNE MIEJSCA

inne terminy na życzenie dla grupy już od 1 osoby

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM (1500 USD + 1500 PLN) jest wszystko, co potrzeba czyli:
*przewodnicy górscy na obydwa szczyty
*transport wg programu
*transport bagaży na koniach
*wyżywienie wg programu
*noclegi wg programu w hotelach, domach gościnnych i namiotach
*wycieczki w dniu rezerwowym w Turcji
*sprzęt biwakowy podczas akcji górskiej na Araracie (namioty, kuchenki)
*permit (pozwolenie na Ararat)

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
*przeloty
*ubezpieczenie
*wyżywienie poza trekkingami
*dodatkowe noclegi
*sprzęt biwakowy w Gruzji (gaz, kuchenki można wypożyczyć na miejscu)
*dodatkowe wycieczki
*i inne potrzebne wydatki

SZCZEGÓŁY I WIĘCEJ informacji na temat kosztów przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

InfoPiguła

* dwa drzemiące wulkany powyżej 5000 m n.p.m.
* dwa szczyty pokryte lodowcem
* doświadczeni lokalni przewodnicy
* smaczne miejscowe jedzenie w górach
* aklimatyzacja na obydwu górach
* certyfikaty potwierdzające zdobycie szczytów
* wycieczki kulturowe wliczone w cenę
* supra – gruzińska uczta z toastami 😉

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram