Chewsuretia i Dolina Truso

8 dni
Gruzja

Kaukaz Wielki we wschodniej Gruzji: trekking przez region Chewsuretii, Jeziora Abudealuri do Doliny Truso. Rzadko uczęszczane, niezywkle malownicze szlaki.

Informacje o wyprawie

TREKKING Z WIZYTĄ U GRUZIŃSKICH GÓRALI – PRZEZ  CHEWSURETIĘ DO DOLINY TRUSO jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy chcieliby zasmakować klimatów gruzińskich chodząc po górach. Dla wszystkich tych, którzy cenią sobie przestrzeń na szlakach i dzikość natury. Do zobaczenia będą przepiękne gruzińskie krajobrazy, a do zdobycia jeden ze szczytów Wielkiego Kaukazu – Rcheulishvili (3642 m.n.p.m.) w paśmie Chaukhi. Na naszej wyprawie trekkingowej będzie można poznać kulturę gruzińską, posłuchać miejscowej muzyki, a co najważniejsze codziennie zajadać się miejscowymi smakami. Na koniec trekkingu czeka nas wspólna gruzińska kolacja – supra! Trekking wymaga dobrej kondycji, trzeba być przygotowanym na codzienne kilkugodzinne wędrówki, często na otwartych przestrzeniach w grzejącym słońcu. Mimo iż idziemy na lekko, a nasze główne bagaże są przewożone na koniach lub autem trekking jest wymagający kondycyjnie. Trekking obejmuje 8 dni. Jest również wersja z wejściem na Kazbek. Osoby, które dysponują większą ilością czasu mogą dołączyć na jedną z 2-tygodniowych trekkingów: Omalo-Szatili-Roszka-Chaukhi- Gudauri lub Omalo-Szatili-Roszka-Chaukhi-Kazbek. 

Zobacz także nasze inne wyprawy w Gruzji:

KazbekTuszetia

Program

Dzień 1 – Przylot do Tbilisi* i przejazd do Roszki

Przylot do Tbilisi*,  przejazd samochodami terenowymi do wioski Roszka.  W Roszce czas na odpoczynek, kolacja i  nocleg w domu gościnnym.
*bezpośredni przelot do Tbilisi z Warszawy jest realizowany przez linie lotnicze LOT (przylot do Tbilisi wczesnym rankiem). Możliwy lot do Kutaisi (250 km od Tbilisi) liniami Wizzair.

Dzień 2 –  Z Roszki do Juty

Po śniadaniu wyruszamy w kierunki trzech niesamowitych jezior Abudelauri ma wysokości 2800 m.n.p.m. (około 2 godziny drogi). Następnie czeka nas strome podejście na przełęcz Chaukhi (3431 m.n.p.m.), po zejściu której dotrzemy do Zeta Camping. Nocleg w wieloosobowych pokojach w Zeta Camping.

Dzień 3 – Chaukhi

Dziś zdobywamy jedyny szczyt podczas naszego trekkingu. Z lokalnym przewodnikiem wchodzimy na wierzchołek Rcheulishvili (3624 m.n.p.m.) w paśmie Chaukhi. Po zdobyciu szczytu wracamy do Juty i jedziemy do Gergeti. Kolacja i nocleg w domu gościnnym w Gergeti.

Dzień 4 – Z Gergeti do Doliny Truso

Po śniadaniu wyruszamy samochodami 4×4 do wioski Okrokana, skąd na poiechotę wyruszamy do magicznej Doliny Truso, którą nazywa się „bramą do Osetii Południowej”. Na tą niewymagającą wycieczkę zabieramy suchy prowiant. Kolacja obozowa. Nocleg w Dolinie Truso w namiotach lub domkach kempingowych,

Dzień 5 – Dolina Truso – Jezioro Kelicadi

Po obozowym śniadaniu wyruszamy do Jeziora Kelicadi na wysokości 3062 m.n.p.m. – przechodzić będziemy przez jedną z przełęczy na wysokości ponad 3200 m.n.p.m. Po dojściu na miejsce otoczeni będziemy poszarpanymi kraterami okolicznych wulkanów o kolorowych stokach, które odbijają się w jeziorze. Kolacja obozowa. Nocleg w namiotach.

Dzień 6 – Od Jeziora Kelicadi do źródeł rzeki Aragvi

Po biwakowym śniadaniu w bajkowej scenerii czeka nas jeden  z najpiękniejszych dni podczas trekkingu. Rzadko uczęszczanym szlakiem dojdziemy do Czarciego Wąwozu. Po dordze do źródeł rzeki Aragvi, przejdziemy obok Jeziora Arczwebi oraz w okolicach wulkanu Mepiskalo (3519 m.n.p.m.). Docieramy do wodospadu Ereto i ruin osetyjskich wiosek, gdzie spotkamy się ze żródłami rzeki Aragvi. Na koniec czeka nas spacer wzdłuż doliny rzeki do wioski Mleta. Nocleg w domu gościnnym lub apartamentach.

Dzień 7 – Tbilisi

Ostatnie śniadanie w górach i przejazd do Tbilisi Gruzińską Drogą Wojenną. Spacer po Tbilisi i wizyta w fabryce koniaku. Kolacja pożegnalna. Nocleg w hotelu rodzinnym lub apartamentach w Tbilisi.

Dzień 8 – Zakończenie wyprawy

Transfer na lotnisko w Tbilisi i lot powrotny do Polski.

*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”; możliwość przylotu do innego miasta (Kutaisi – Wizzair)

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

03.08 – 10.08.2024 WOLNE MIEJSCA 

inne terminy na życzenie dla grupy już od 5 osób

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM (690 PLN + 690 EURO) jest wszystko, co potrzeba czyli:
* polskojęzyczny przewodnik
* wyżywienie wg programu
* supra u lokalnej rodziny w Gergeti
* noclegi wg programu w hotelach, domach gościnnych i namiotach
* transport wg programu
* transport bagaży na koniach
* sprzęt biwakowy
* ubezpieczenie wyprawowe (KL, NNW)

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
* przeloty
* wyżywienie poza trekkingami
* kolacje w Tbilisi
* bilety wstępów do odwiedzanych obiektów
* sprzęt (kask, karabinki, karimata, śpiwór itd.)
* wydatki własne, pamiątki, napoje alkoholowe itd.
* napiwki dla obsługi
* i inne potrzebne wydatki

SZCZEGÓŁY I WIĘCEJ informacji na temat kosztów przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

InfoPiguła

* górski krajobraz każdego dnia
* dziesiątki kilometrów do przewędrowania
* z dala od cywilizacji
* Rcheulishvili (3642 m.n.p.m.) do zdobycia
* magiczna Dolina Truso
* Jeziora Abudelauri
* Gruzińska Droga Wojenna
* polskojęzyczny opiekun grupy
* supra – gruzińska uczta z toastami

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram