Kazbek i Ararat

15 dni
Gruzja Turcja

Wyprawa ta nie należy do łatwych. Wchodzimy na dwa drzemiące olbrzymy: Kazbek - niższy, ale trudniejszy, potem Ararat - bez trudności technicznych.

Informacje o wyprawie

WYPRAWA na KAZBEK i ARARAT

jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy chcieliby na jednej wyprawie zdobyć dwa 5- tysięczniki pod opieką miejscowych przewodników. Trasa wyprawy Ararat MaxiCele wyprawy są oczywiście dwa. Jeden z najwyższych szczytów i jednocześnie wulkan w Gruzji – Kazbek oraz najwyższa góra – wulkan w Turcji – Ararat.  Kazbek, a po gruzińsku Mkinwarcweri (Lodowy Szczyt) – 5054 m.n.p.m. i Ararat – po turecku Ağrı Dağı (Góra Bólu) ma 5137 m n.p.m..

Na wyprawę zapraszamy osoby o dobrej kondycji. O ile wejście na Ararat sprzyja osobom o przeciętnej kondycji, bo góra nie jest wymagająca, o tyle wyprawa na Kazbek nie jest łatwa. Na Araracie nie ma trudności technicznych, ale zapraszamy te osoby aktywne, dla których nie będą problemem kilkugodzinne wędrówki oraz (nawet!) kilkunastogodzinny atak szczytowy (ponad 1000 metrów w górę i prawie 2000 metrów w dół). Natomiast w wejściu na Kazbek występuje więcej trudności, zwłaszcza w podejściu na sam szczyt. Wspinamy się drogą normalną – 2A w wycenie rosyjskiej. Atak szczytowy trwa średnio 10 godzin. Występują zagrożenia: szczeliny, załamania pogody, a także spadające kamienie. Poza tym należy wziąć pod uwagę, że zdobywamy dwa szczyty powyżej 5000 m n.p.m.. Dla ułatwienia 😉 na obydwu górach nasze ciężkie bagaże będą niosły konie. Mamy także przewidziane dni aklimatyzacyjne oraz rezerwowe na wypadek niesprzyjającej pogody.

Wyprawa na Kazbek i Ararat – dwa drzemiące olbrzymy to nie tylko góry. Pomiędzy wejściami na szczyty uczestnicy będą mogli obejrzeć lub przeżyć kilka miejscowych ciekawostek zarówno w Gruzji, jak i w Turcji. W pierwszym z krajów zobaczymy m.in. Gruzińską Drogę Wojenną, a w drugim pałac Iszaka Paszy ora wyspę Akdamar. Uczestników wyprawy odbieramy z gruzińskiego lotniska w Tbilisi, a po skończonej wyprawie odwozimy na lotnisko w Wan.

 

O wulkanach Ararat i Kazbek przeczytacie w naszych Ciekawych Miejscach.

Zobacz także inne wyprawy związane z wejściem na Kazbek:

Kazbek

Program

Dzień 1 – Wylot z Polski i przylot do Gruzji 

Przelot do Kutaisi*. Odbiór grupy lotniska w Kutaisi i przejazd w kierunku Kazbegi/Gergeti, który na ostatnim odcinku odbędzie się Gruzińską Drogą Wojenną. Zakwaterowanie w domu gościnnym.
*loty z Polski do Kutaisi są realizowane przez linie lotnicze Wizzair z kilku miast (Warszawa, Kraków, Katowice, Gdańsk, Wrocław)

Dzień 2 – Gergeti – Altihut

Po śniadaniu w domu gościnnym początek akcji górskiej. Podjeżdżamy samochodami 4×4 do cerkwi Świętej Trójcy na wysokości 2170 m n.p.m. Stąd zaczynamy właściwą część akcji górskiej na Kazbek, część naszych rzeczy dziś poniosą konie. Namioty rozkładamy w pobliżu schroniska Altihut położonego na wysokości 3014 m n.p.m. Obiadokolacja obozowa, czyli wspólnie przygotowujemy posiłek z produktów zakupionych przez organizatora.

Dzień 3 – Altihut – Meteostancja

Kontynuujemy podejście do Meteostancji. Kolacja obozowa. Nocleg w namiotach.

Dzień 4 – Dzień aklimatyzacyjny

Śniadanie obozowe. Wyjście aklimatyzacyjne na plateau na wysokości około 4200 m n.p.m., powrót. Kolacja obozowa. Nocujemy w namiotach.

Dzień 5 – Atak szczytowy – Kazbek

W godzinach nocnych wyruszamy na szczyt. Zajmie nam około 10 godzin. Wracamy do stacji meteorologicznej i nocujemy w namiotach. Kolacja obozowa.

Dzień 6 – Dzień rezerwowy/dzień regeneracji

Zejście do Gergeti / dzień rezerwowy lub w przypadku wcześniejszego zejścia wycieczki w okolicach Kazbegi. Wieczorem atrakcja – czeka nas udział w prawdziwej tradycyjnej gruzińskiej uczcie zwanej suprą! Nocleg w domu gościnnym.

Dzień 7 – Gruzińska Droga Wojenna i Tbilisi.

Po śniadaniu przejazd do Tbilisi Gruzińską Drogą Wojenną. Wolny czas w Tbilisi. Nocleg w domu gościnnym w Tbilisi.

Dzień 8 – Tbilisi – Dogubayazit.

Całodzienny przejazd z Tbilisi do Dogubayazit (około 10 godzin). Nocleg w hotelu w Doğubeyazit .

Dzień 9 –  Podejście do obozu bazowego

Po śniadaniu wyjazd busem do podnóża Araratu do wysokości około 2100 m n.p.m. Stąd zaczyna się trekking do 1. obozu umiejscowionego na wysokości 3350 m n.p.m.. Na miejscu ciepła obiadokolacja i po rozłożeniu namiotów nocleg.

Dzień 10 – Podejście do obozu 2

Śniadanie w 1. obozie i wędrówka do 2. obozu umiejscowionego na wysokości 4100 m n.p.m. Trwa ona około 4-5 godzin z postojami. Na miejscu ciepła obiadokolację i nocleg w namiotach do północy.

Dzień 11 – Atak szczytowy

Wyjście z obozu między północą a godziną 2.00.  Wejście na szczyt zajmuje około 5-9 godzin. Szczyt zdobywamy zazwyczaj po wschodzie słońca. Po zdobyciu szczytu – 5137 m n.p.m. zejście do 2. obozu – około 4 godzin., następnie do 1. obozu. Tam  ciepła obiado-kolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 12 – Odpoczynek w Doğubeyazit

Po śniadaniu zejście do busa i przejazd do hotelu. Czas wolny, odpoczynku i relaksu.  Hammam i wspólna kolacja. Nocleg w hotelu.

Dzień 13 – Dzień rezerwowy/Wycieczki fakultatywne

Dziś dzień rezerwowy na wypadek złej pogody na Araracie. Jeśli nie został wykorzystany na górze jedziemy zwiedzić Muzeum miasta Doğubeyazit oraz kompleks pałacowy İshak Paşa Sarayı pochodzący z XVIII wieku. Nocleg w hotelu.

Tego dnia jest również możliwość zorganizowania pikniku nad Jeziorem Rybnym (Balık Gölü) oddalonym od Doğubeyazit około 60 km lub wykąpania się w gorących źródłach Diyadin (około 50 km). Znad Jeziora Rybnego przy dobrych warunkach pogodowych rozpościera się piękny widok na Ararat. Jeśli będą dobre warunki i chęci grupy możliwy nocleg w namiotach nad jeziorem. W innej wersji powrót do Doğubeyazit i nocleg w hotelu.

Dzień 14 – Wan i wyspa Akdamar

Po śniadaniu  jedziemy w stronę jeziora Van i udajemy się na prom, który zawiezie nas na malowniczą wyspę Akdamar z ormiańskim kościołem św. Krzyża. Na wyspie dla chętnych będzie możliwość kąpieli w jeziorze Van. Po zwiedzeniu wyspy jedziemy do miasta Van, gdzie nocujemy w hotelu.

Dzień 15 – Powrót

Koniec wyprawy. Lot do Polski*.

*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”

SZCZEGÓŁOWY plan wyprawy wysyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

25.08 – 08.09.2024 WOLNE MIEJSCA

inne terminy na życzenie dla grupy już od 1 osoby

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM (1500 USD + 1500 PLN)  jest wszystko, co potrzeba czyli:
*przewodnicy górscy na obydwa szczyty
*transport wg programu
*transport bagaży na koniach
*wyżywienie wg programu
*noclegi wg programu w hotelach, domach gościnnych i namiotach
*wycieczki w dniu rezerwowym
*sprzęt biwakowy podczas akcji górskiej na Araracie (namioty, kuchenki)
*permit (pozwolenie na Ararat)

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
*przeloty
*ubezpieczenie
*wyżywienie poza trekkingami
*dodatkowe noclegi
*sprzęt biwakowy w Gruzji (gaz, kuchenki można wypożyczyć na miejscu)
*dodatkowe wycieczki
*i inne potrzebne wydatki

SZCZEGÓŁY I WIĘCEJ informacji na temat kosztów przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

InfoPiguła

* dwa drzemiące wulkany powyżej 5000 m n.p.m.
* dwa szczyty pokryte lodowcem
* doświadczeni lokalni przewodnicy
* smaczne miejscowe jedzenie w górach
* aklimatyzacja
* certyfikaty potwierdzające zdobycie szczytów
* wycieczki kulturowe wliczone w cenę
* supra – gruzińska uczta z toastami 😉

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram