Damavand PLUS

15 dni
Iran

Wyprawa dla tych, którzy chcą zdobyć najwyższy szczyt Iranu – 5610 m n.p.m. oraz zobaczyć najpiękniejsze miejsca w tym kraju. 12 dni w Iranie!

Informacje o wyprawie

WYPRAWA na DAMAVAND PLUS

jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy chcą zdobyć najwyższy szczyt Iranu – 5610 m n.p.m. oraz w ciągu kilku kolejnych dni zobaczyć najpiękniejsze miejsca Iranu – Isfahan, Sziraz, Persepolis, Kom, Kaszan. Cała wyprawo-wycieczka trwa 14 dni. W Iranie spędzamy 12 pełnych dni, natomiast w górach – 5 dni. Wyprawa trekkingowa wymaga przeciętnej kondycji, ponieważ do obozu wchodzimy na lekko. Część bagażu niosą konie. Jednak na wyprawę zapraszamy osoby aktywne, dla których nie będą problemem kilkugodzinne wędrówki oraz (nawet!) kilkunastogodzinny atak szczytowy (ponad 1400 metrów w górę i ponad 1400 metrów w dół). Utrudnieniem na tym wulkanie jest unosząca się śmierdząca 🙁 chmurka siarkowa. W każdym terminie naszych wypraw na Damavand jest przewidziany rezerwowy dzień na wypadek złej pogody. Jeśli nie wykorzystamy tego dnia na 5-tysięczniku będzie czas na wycieczkę fakultatywną.

Wycieczka kulturowa po miastach nie wymaga kondycji 🙂 , a jedynie dostosowanie się np. strojem do reguł panujących w tym kraju. Na wycieczce poruszamy się prywatnym minivanem. Zobaczymy takie słynne i niewątpliwie piękne miejsca jak: Golestan Garden, Meczet Imama, Pałac Ali Kapu, grobowiec i park Hefeza oraz wiele innych zabytków.

O wulkanie Damavand przeczytacie w naszych Ciekawych Miejscach.

Zobacz także:

Wyprawę na Damavand bez zwiedzania

Program

Dzień 1 – Przylot do Teheranu

Przylot do Teheranu, przejazd z lotniska do hotelu w Teheranie,  odpoczynek, luźny dzień w Teheranie. Nocleg w hotelu.

Dzień 2 – Przejazd do Larijan

Śniadanie w hotelu, przejazd do Larijan (2000 m n.p.m.) – niewielkiej malowniczej wioski górskiej, w której wstępnie będziemy się aklimatyzować, a także będziemy mogli skorzystać z gorących źródeł. Obiadokolacja. Nocleg w schronisku.

Dzień 3 – Schronisko Bargah Sevom

Po śniadaniu przejazd samochodami do wysokości około 3000 m (Goosfansara),  stąd wędrówka trwa około 4-6 godzin. Dochodzimy do schroniska Bargah Sevom położonego na wysokości 4200 m n.p.m. Obiadokolacja. Nocleg w schronisku lub namiotach.

Dzień 4 – Dzień aklimatyzacji

Po śniadaniu wyjście aklimatyzacyjne do wysokości ok. 5000 m n.p.m. Powrót do schroniska. Obiadokolacja. Nocleg w schronisku lub namiotach.

Dzień 5 – Atak szczytowy na Damavand

Po sprawdzeniu warunków pogodowych wyjście z obozu na szczyt około godz. 4.00. Wędrówka w górę zajmuje około 7-10 godzin. Po drodze nie ma trudności technicznych. Jedynie wyziewy z wciąż czynnego wulkanu utrudniają swobodne oddychanie. Po zdobyciu szczytu – 5610 m n.p m. zejście do schroniska Bargah, co zajmuje około 3-5 godzin. Obiadokolacja. Nocleg w schronisku lub namiotach.

Dzień 6 – Zejście na dół

Zejście do obozu Gosfandsara i przejazd do Polur. Przejazd do Teheranu lub gorących źródeł. Nocleg.

Dzień 7 – Dzień rezerwowy

Dzień rezerwowy na wypadek złej pogody na Damavandzie. Jeśli niewykorzystany na górze, czas wolny spędzimy na zwiedzaniu Teheranu i zobaczymy takie miejsca jak Golestan Garden i Tehran National Museum. Nocleg w hotelu* w Teheranie.

Dzień 8 – Qom i Kashan

Przejazd do Qom, który jest jednym z najświętszych miast Iranu. Zobaczymy tu przede wszystkim najważniejszy zespół świątyń – Sanktuarium Fatimy Bezgrzesznej. Następnie przejazd do miasta Kashan, które jest położone na pustyni. Zobaczymy tu m.in. Dom Boroujerdi (jeden z tradycyjnych domów irańskich z XIX), Łaźnie Sułtana Amira Ahmada pochodzące z XVI wieku oraz Ogród Fin – przykład ogrodów perskich. Nocujemy w hotelu w Kashan.

Dzień 9 – Isfahan

Wyjazd do Isfahanu. Zobaczymy m.in. jeden z największych na świecie placów – Plac Immama Khomeiniego wraz z Meczetem Imama. Meczet wraz z placem znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy piękny zespół pałacowo-ogrodowy – Pałac Czterdziestu Kolumn oraz XVI wieczny Pałac Ali Kapu, a także Meczet Sheikh Lotfollah. Nocleg w hotelu w Isfahanie.

Dzień 10 – Yazd

Wyjazd do Yazdu. W mieście położonym na terenach pustynnych zobaczymy typową dla regionu zabudowę glinaną – urokliwe budynki i uliczki, słynne wieże „łapacze wiatru”, piekny meczet Jameh oraz komleks Amir Chakhmaq. Możliwość zorganizowania wyprawy na pustynię wieczorem. Nocleg w hotelu.

Dzień 11 – Kharanaq i przejazd do Shirazu

Po śniadaniu przejazd do ruin miasta Kharanaq – miasto zbudowane ponad 1000 lat temu z glinanych cegieł. Pozostałości miasta, jego skala oraz otoczenie robia niesamowite wrażenie. Następnie czeka nas przejazd do miasta Shiraz. Nocleg w hotelu w Shiraz.

Dzień 12 i 13 – Sziraz i okolice

Przejazd do Shirazu. Spędzimy tutaj dwa dni. Sziraz to miasto, które było stolicą Persji. Na naszej liście zwiedzania będą m.in. Pomarańczowy  Ogród z domem Qavam, mozaiki różane w meczecie Nasira Al Molka, grobowiec i park Hafeza, a także starożytne ruiny w okolicach Szirazu: Persepolis oraz Naghsh-e Rustam i Pasargadae. Dwa noclegi w hotelu w Shiraz.

Dzień 14 – Pożegnanie z Iranem

Powrót do Teheranu (lot wewnętrzny Teheran – Shiraz). W zależności od pory lotu czas wolny w Shirazie lub Teheranie.

Dzień 15 – Powrót do domu

Przejazd na lotnisko. Wylot porannym samolotem do Polski wybranymi liniami lotniczymi.

*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

22.09 – 06.10.2024 WOLNE MIEJSCA

inne terminy na życzenie dla grupy już od 1 osoby

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM  jest wszystko, co potrzeba czyli:
*przewodnik górski
*przewodnik po miastach
*transport wg programu
*transport bagaży na koniach
*wyżywienie wg programu
*noclegi wg programu w hotelach i namiotach
*pozwolenie na Damavand
*wejścia do zwiedzanych obiektów

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
*przeloty
*wizy
*ubezpieczenie
*wyżywienie poza trekkingami
*dodatkowe noclegi
*dodatkowe wycieczki
*i inne potrzebne wydatki

SZCZEGÓŁY I WIĘCEJ informacji na temat kosztów i świadczeń przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

InfoPiguła

* najwyższy szczyt Iranu – 5610 m n.p.m.
* doświadczeni lokalni przewodnicy
* dzień aklimatyzacji
* realny dzień rezerwowy
* certyfikat potwierdzający zdobycie szczytu
* Persepolis – ruiny starożytnego miasta
* drzwi do świata orientu
* święte miasto Qom
* perełki Iranu: Isfahan, Shiraz
* bazary, dywany, przyprawy
* 12 pełnych dni w Iranie
* bilety wstępów w pakiecie
* kameralna grupa

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram