Kaukaz to zarówno region położony pomiędzy Europą a Azją, otoczony Morzem Czarnym i Kaspijskim, jak i pasmo górskie, które zachwyca niezwykłymi widokami, atmosferą i perspektywą niezapomnianych wypraw. Zwiedzanie go nie jest jednak propozycją dla każdego. Wymaga ono bowiem odpowiedniego przygotowania, na które składa się praca nad kondycją fizyczną, zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt oraz ustalenie trasy dostosowanej do indywidualnych możliwości. Dodatkowo, wyprawę na Kaukaz można ograniczyć do jednego kraju, na którego terytorium znajdują się góry lub rozszerzyć do dwóch bądź też więcej państw.

Na Kaukaz, czyli gdzie?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, musisz pamiętać, że Kaukaz jest zarówno regionem, który zamieszkują obywatele kilku narodowości, jak i pasmem górskim umożliwiającym pełne przygód wycieczki. To idealna lokalizacja dla fanów wspinaczki, wypraw trekkingowych oraz skitourowych. Przed zaplanowaniem wyjazdu, warto wiedzieć natomiast, że:

• region kaukaski obejmuje: Gruzję, Armenię, Azerbejdżan, republiki Federacji Rosyjskiej;
• pasmo górskie Kaukaz dzieli się na: Wielki Kaukaz z pięciotysięcznikiem Elbrus (Rosja); oraz Mały Kaukaz z najwyższym szczytem Giamysz (3724 m n.p.m., Azerbejdżan).

Inne atrakcyjne do zdobycia szczyty to Kazbek (5054 m n.p.m., na granicy Rosji i Gruzji), Gistola (4860 m n.p.m., Gruzja) i Aragac (4090 m n.p.m., Armenia).

Choć Kaukaz zachęca do wysokogórskiej wspinaczki, dla osób nieposzukujących tak ekstremalnych przeżyć istnieje wiele mniej wymagających tras, w tym umożliwiających wycieczki rekreacyjno-spacerowe.

Jak pracować nad kondycją przed wyprawą kaukaską?

Nie tylko osoby, które wybierają się w wymagające trasy, lecz i ci, którzy stawiają na te łagodniejsze, powinni przed wyprawą popracować nad swoją wydolnością i odbyć dostosowane do potrzeb treningi. Bez wątpienia warto wzmocnić mięśnie nóg, gdyż to na nich będziesz pokonywać dziesiątki kilometrów oraz rąk i pleców, na który poniesiesz spakowane do plecaka rzeczy osobiste, a także niezbędny sprzęt. Idealnie sprawdzi się też cykl ćwiczeń wydolnościowych jak na przykład bieganie, trenowanie na bieżni, chodzenie z obciążeniem czy przysiady.

Niektóre osoby w dużym stopniu odczuwają pogorszenie samopoczucia, przekraczając pewne wysokości. Z tego względu warto przede wszystkim dostosować trudność trasy do własnych dyspozycji i wziąć pod uwagę wszelkie ograniczenia. Taka wyprawa pozostanie miłym wspomnieniem jedynie wtedy, gdy priorytetem podczas jej trwania będzie ostrożność oraz bezpieczeństwo. Aby mieć pewność, że najważniejsze aspekty zostały spełnione, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy organizatorów wypraw kaukaskich, którzy posiadają w tym zakresie doświadczenie.

Jaki sprzęt przygotować na wyprawę kaukaską?

W tej kwestii sporo zależeć będzie od charakteru trasy. Łatwiejsze jest przygotowanie się do wycieczek rekreacyjnych, od tych połączonych z wysokogórską wspinaczką. Bez względu na poziom trudności wyprawy, trzeba na pewno zaopatrzyć się we właściwą odzież – najlepiej termoaktywną, chroniącą przed zimnem oraz wilgocią w postaci opadającej mgły, deszczu czy śniegu. Jeżeli plan wycieczki zakłada rozbicie obozu w górach, koniecznie weź ze sobą potrzebny do tego sprzęt (chyba że zapewnia go organizator) oraz prowiant. Gdy już mowa o wyposażeniu, w przypadku nart na skitoury, postaw na ich jakość i renomowaną markę, a przed dokonaniem zakupu zapoznaj się z opiniami osób korzystających z konkretnego modelu.

Szczegółowo zaplanowana i zorganizowana przez profesjonalną ekipę wyprawa, poprzedzona odpowiednim przygotowaniem, może okazać się najwspanialszą przygodą w życiu!

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram