Dla doświadczonych himalaistów wejście na położony w kaukaskich górach Kazbek nie będzie trudnym zadaniem. Jednak ci, którzy dopiero marzą o rozpoczęciu swojej przygody ze wspinaczką wysokogórską, powinni się do niego odpowiednio przygotować. W drodze na szczyt łatwo bowiem przekonać się o sile natury i poznać jej drugie, mniej przyjazne oblicze – z gęstymi opadami śniegu, niską temperaturą, silnym wiatrem i rozrzedzonym powietrzem, powodującym chorobę wysokościową.

Co zrobić, by wejście na jeden z najwyższych szczytów w Gruzji było komfortowe i bezpieczne? Kluczem jest oczywiście właściwy trening, który pozwoli przygotować nasze ciało oraz umysł na ekstremalne doznania. W drodze na Kazbek nie obejdziemy się jednak również bez profesjonalnego sprzętu, który uchroni nas przed wychłodzeniem, zboczeniem z trasy czy utratą przyczepności w trudnym terenie. Co zabrać ze sobą w drodze na pierwszy pięciotysięcznik? Podpowiadamy!

Sprzęt na Kazbek – zadbaj o komfort termiczny

Jeśli chcesz wspominać swoje pierwsze wejście na pięciotysięcznik jako fantastyczną przygodę, musisz zadbać o odpowiednią odzież. Ulubiona zimowa kurtka czy rękawiczki, które sprawdzają się w życiu codziennym, w surowym, kaukaskim klimacie nie będą przydatne. Pakując się na wyprawę musisz zaopatrzyć się w:

bieliznę termoaktywną, umożliwiającą przepływ powietrza, odprowadzenie wilgoci oraz zachowanie należytej termoregulacji. W przypadku wypraw wysokogórskich ważne, aby nie była ona wykonana z mieszanki elastanu i poliestru, ale ciepłej wełny merino;
odzież termiczną, której zadaniem będzie nie tylko utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, ale również zapewnienie komfortu wspinaczki. Idealnym rozwiązaniem powinien być polar o wysokiej gramaturze i spodnie wykonane z materiału typu softshell;
lekką kurtkę z membraną chroniącą przed deszczem i wiatrem, a także grubą kurtkę puchową. W przypadku zewnętrznej warstwy nie warto oszczędzać – specjalistyczne modele mają zazwyczaj lepszy stosunek puchu do pierza oraz właściwości hydrofobowe, dzięki którym kurtka pozwoli zachować ciepło nawet w warunkach wysokiej wilgotności;
• pięciopalczaste rękawiczki polarowe i specjalistyczne łapawice;
czapkę, kominiarkę oraz chustę wielofunkcyjną typu buff.

Co jeszcze musisz spakować?

Na osobny rozdział zasługują buty. Kazbek to nie Morskie Oko – tutaj o klapkach i sandałach możesz zapomnieć. Zwykłe buty trekkingowe również powinieneś zostawić w szafie. Aby wejść na pięciotysięcznik, potrzebujesz ocieplone, wysokogórskie buty, które są przystosowane do wpięcia raków. W Twoim bagażu powinno znaleźć się jednak miejsce także na drugą, nieco lżejszą parę butów, które przydadzą się podczas pierwszych dni wspinaczki w łatwym terenie i letnich warunkach.

Sprzęt na Kazbek – niezbędne akcesoria

Buty i odzież spakowane – czas więc uzupełnić Twój bagaż o niezbędne akcesoria. Idąc na swój pierwszy pięciotysięcznik nie możesz zapomnieć o:

kijach trekkingowych, które wesprą w marszu,
okularach lodowcowych o niskiej przepuszczalności światła widzialnego,
latarce czołówce, która oświetli drogę podczas nocnej części ataku szczytowego.

Myśląc o zdobyciu Kazbeku, trzeba także pamiętać o skompletowaniu apteczki, w której – poza podstawowym zestawem – powinny znaleźć się leki na chorobę wysokościową czy krem z filtrem UV (najlepiej SPF 50). Aby dostać się na szczyt, niezbędny będzie również sprzęt wspinaczkowy – czekan, raki, uprząż, lina, kask oraz sprzęt biwakowy – kuchenka turystyczna, sztućce, kubek, termos, butelka, zimowa karimata i śpiwór z odpowiednią temperaturą komfortu.

Odpowiedni ekwipunek to podstawa każdej wyprawy

Jak widzisz, skompletowanie sprzętu na swoją pierwszą wysokogórską wyprawę nie jest zadaniem prostym. Z każdym kolejnym szczytem pakowanie poszczególnych elementów ekwipunku będzie przychodziło jednak zdecydowanie łatwiej. Co ważne – rzeczy przeznaczone na górskie wyprawy są zazwyczaj wysoce trwałe. Zestaw przygotowany na Kazbek doskonale sprawdzi się więc także w czasie kolejnych górskich eskapad – na Elbrus, Ararat czy Demawend.

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram