Tuszetia i Chewsuretia

15 dni
Gruzja

Trekking dla długodystansowców :) Długie wędrówki przez Kaukaz Wielki w dwóch magicznych regionach Gruzji.

Informacje o wyprawie

TREKKING Z WIZYTĄ U GRUZIŃSKICH GÓRALI – PRZEZ  TUSZETIĘ I CHEWSURETIĘ jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy chcieliby zasmakować klimatów gruzińskich chodząc po górach. Dla wszystkich tych, którzy cenią sobie przestrzeń na szlakach i dzikość natury. Do zobaczenia będą przepiękne gruzińskie krajobrazy, a do zdobycia jeden ze szczytów Wielkiego Kaukazu – Rcheulishvili (3642 m.n.p.m.) w paśmie Chaukhi. Na naszej wyprawie trekkingowej będzie można poznać kulturę gruzińską, posłuchać miejscowej muzyki, a co najważniejsze codziennie zajadać się miejscowymi smakami. Na koniec trekkingu czeka nas wspólna gruzińska kolacja – supra! Trekking wymaga dobrej kondycji, trzeba być przygotowanym na codzienne kilkugodzinne wędrówki, często na otwartych przestrzeniach w grzejącym słońcu. Mimo iż idziemy na lekko, a nasze główne bagaże są przewożone na koniach lub autem trekking jest wymagający kondycyjnie. Najwyższe miejsce, w którym się znajdziemy podczas tego trekkingu to przełęcz Atsunta, która osiąga wysokość – 3431 m.n.p.m.Cały trekking obejmuje 2 tygodnie. Osoby, które dysponują mniejszą ilością czasu mogą dołączyć na jeden z tygodniowych odcinków: Omalo – Szatili, Roszka – Chaukhi – Gudauri lub Roszka – Chaukhi – Kazbek. 

Program

Dzień 1 – Przylot do Tbilisi. Przejazd do Kachetii.

Przylot do Tbilisi, następnie po odpoczynku i śniadaniu przejazd do Kachetii – regionu znanego z uprawy winorośli. Zwiedzanie twierdzy Udżarma. A wieczorem na początek dobre rozpoczęcie pobytu w Gruzji – tradycyjna uczta gruzińska zwana suprą – usłyszymy tradycyjne toasty i anegdoty opowiadane przez gospodarza stołu – tamadę. Nocleg w domu gościnnym w okolicach Telavi.
*bezpośredni przelot do Tbilisi z Warszawy jest realizowany przez linie lotnicze LOT (przylot do Tbilisi wczesnym rankiem)

Dzień 2 – Przejazd do Omalo

Dziś wyruszymy do Omalo.  Po pełnej wrażeń kilkugodzinnej jeździe dotrzemy do małej górskiej miejscowości Omalo w sercu Tuszetii. Kolacja i nocleg w domu gościnnym w Omalo.

Dzień 3 – Początek trekkingu Omalo – Dartlo

Rozpoczynamy naszą wędrówkę i idziemy do bajkowej wioski Dartlo znajdującej się na wysokości około 1850 m n.p.m. Na jej terenie znaleźć można święte budowle zarówno pogan jak i chrześcijan, tradycyjne wieże obronne, jak również wyryte w skale tajemnicze rysunki – petroglify. Kolacja i nocleg w domu gościnnym w Dartlo. (Czas przejścia: 4 godzin. Dystans: 16 km.)

Dzień 4 – Dartlo – Girevi

Wędrujemy dalej doliną rzeki Pirikita Alazani do wioski Girevi. Po drodze mijamy wioski Chesho i Parsma z tradycyjnymi wieżami. Nocleg i kolacja w domu gościnnym w Girevi. (Czas przejścia: 5-6 godzin. Dystans: 17 km.)

Dzień 5 – Girevi – Kvakhidi

Wyruszamy do miejsca naszego pierwszego biwaku w namiotach – Kvakhidi – rozległej polany nieopodal rzeki Kvakhidistskali, gdzie mamy czas na odpoczynek przed głównym podejściem na przełęcz Atsunta (3431 m n.p.m.). Kolacja obozowa, nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 4-5 godzin. Dystans: 16 km.)

Dzień 6 – Atsunta 3431 m n.p.m.

Startujemy w kierunku przełęczy Atsunta, która stanowi naturalną granicę pomiędzy Tuszetią i Chewsuretią. Jest to jeden z najbardziej wymagających dni całego trekkingu ze względu na długie i strome podejście pod samą przełęcz. Droga ta jest jednak w zasięgu każdego przeciętnie wysportowanego górskiego turysty. Przy dobrej widoczności będziemy mieć możliwość podziwiania szczytów: Kazbeku (5047 m n.p.m.), Chaukhi (3842 m n.p.m.) oraz Tebulosmta (4493 m n.p.m.). Obóz rozbijemy poniżej przełęczy Atsunta na wysokości około 2800 m n.p.m.. Kolacja obozowa, nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 7-8 godzin. Dystans: 17-20 km.)

Dzień 7 – Do Mutso i Shatili

Dziś ostatni dzień wędrówki i będzie to długi dzień. Przejdziemy grzbietem Khidotani, a następnie w dół w okolice wioski Khonischala,  dalej dojdziemy do wioski – Mutso, gdzie wysoko położona twierdza zamyka dolinę rzeki Andaki. Po kilku kolejnych kilometrach dojdziemy do celu naszej wędrówki – Shatili – XII wiecznej wsi-twierdzy, w której każdy budynek to wieża obronna. Ciepła obiadokolacja. Nocleg w namiotach w Szatili. (Czas przejścia: 4-5 godziny. Dystans: 20 km.)

Dzień 8 – Z Szatili do Roszki

Po śniadaniu przejazd samochodami terenowymi do wioski Roszka.  W Roszce czas na odpoczynek, kolacja i  nocleg w domu gościnnym.
*bezpośredni przelot do Tbilisi z Warszawy jest realizowany przez linie lotnicze LOT (przylot do Tbilisi wczesnym rankiem). Możliwy lot do Kutaisi (250 km od Tbilisi) liniami Wizzair.

Dzień 9 –  Z Roszki do Juty

Po śniadaniu wyruszamy w kierunki trzech niesamowitych jezior Abudelauri ma wysokości 2800 m.n.p.m. (około 2 godziny drogi). Następnie czeka nas strome podejście na przełęcz Chaukhi (3431 m.n.p.m.), po zejściu której dotrzemy do Zeta Camping. Nocleg w wieloosobowych pokojach w Zeta Camping.

Dzień 10 – Chaukhi

Dziś zdobywamy jedyny szczyt podczas naszego trekkingu. Z lokalnym przewodnikiem wchodzimy na wierzchołek Rcheulishvili (3624 m.n.p.m.) w paśmie Chaukhi. Po zdobyciu szczytu wracamy do Juty i jedziemy do Gergeti. Kolacja i nocleg w domu gościnnym w Gergeti.

Dzień 11 – Z Gergeti do Doliny Truso

Po śniadaniu wyruszamy samochodami 4×4 do wioski Okrokana, skąd na poiechotę wyruszamy do magicznej Doliny Truso, którą nazywa się „bramą do Osetii Południowej”. Na tą niewymagającą wycieczkę zabieramy suchy prowiant. Kolacja obozowa. Nocleg w Dolinie Truso w namiotach lub domkach kempingowych,

Dzień 12 – Dolina Truso – Jezioro Kelicadi

Po obozowym śniadaniu wyruszamy do Jeziora Kelicadi na wysokości 3062 m.n.p.m. – przechodzić będziemy przez jedną z przełęczy na wysokości ponad 3200 m.n.p.m. Po dojściu na miejsce otoczeni będziemy poszarpanymi kraterami okolicznych wulkanów o kolorowych stokach, które odbijają się w jeziorze. Kolacja obozowa. Nocleg w namiotach.

Dzień 13 – Od Jeziora Kelicadi do źródeł rzeki Aragvi

Po biwakowym śniadaniu w bajkowej scenerii czeka nas jeden  z najpiękniejszych dni podczas trekkingu. Rzadko uczęszczanym szlakiem dojdziemy do Czarciego Wąwozu. Po dordze do źródeł rzeki Aragvi, przejdziemy obok Jeziora Arczwebi oraz w okolicach wulkanu Mepiskalo (3519 m.n.p.m.). Docieramy do wodospadu Ereto i ruin osetyjskich wiosek, gdzie spotkamy się ze żródłami rzeki Aragvi. Na koniec czeka nas spacer wzdłuż doliny rzeki do wioski Mleta. Nocleg w domu gościnnym lub apartamentach.

Dzień 14 – Tbilisi

Ostatnie śniadanie w górach i przejazd do Tbilisi Gruzińską Drogą Wojenną. Spacer po Tbilisi i wizyta w fabryce koniaku. Kolacja pożegnalna. Nocleg w hotelu rodzinnym lub apartamentach w Tbilisi.

Dzień 15 – Zakończenie wyprawy

Transfer na lotnisko w Tbilisi i lot powrotny do Polski.

*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”; możliwość przylotu do innego miasta (Kutaisi – Wizzair)

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

27.07 – 10.08.2024 WOLNE MIEJSCA 

inne terminy na życzenie dla grupy już od 5 osób

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM (1380 PLN + 1380 EURO) jest wszystko, co potrzeba czyli:
* polskojęzyczny przewodnik
* wyżywienie wg programu
* supra u lokalnej rodziny w Gergeti
* noclegi wg programu w hotelach, domach gościnnych i namiotach
* transport wg programu
* transport bagaży na koniach
* sprzęt biwakowy
* ubezpieczenie wyprawowe (KL, NNW)

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
* przeloty
* wyżywienie poza trekkingami
* kolacje w Tbilisi
* bilety wstępów do odwiedzanych obiektów
* sprzęt (kask, karabinki, karimata, śpiwór itd.)
* wydatki własne, pamiątki, napoje alkoholowe itd.
* napiwki dla obsługi
* i inne potrzebne wydatki

SZCZEGÓŁY I WIĘCEJ informacji na temat kosztów przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

InfoPiguła

* niezapomniane widoki górskie
* dziesiątki kilometrów do przewędrowania
* z dala od cywilizacji
* Rcheulishvili (3642 m.n.p.m.) do zdobycia
* magiczna Dolina Truso
* słynne tuszeckie i chewsureckie wioski z wieżami obronnymi
* Szatili – wieś-twierdza
* polskojęzyczny opiekun grupy
* supra – gruzińska uczta z toastami

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram