TREKKING Z WIZYTĄ U GRUZIŃSKICH GÓRALI – PRZEZ TUSZETIĘ I CHEWSURETIĘ jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy chcieliby zasmakować klimatów gruzińskich chodząc po górach. Dla wszystkich tych, którzy cenią sobie przestrzeń na szlakach i dzikość natury. Do zobaczenia będą przepiękne gruzińskie krajobrazy, a do zdobycia jeden ze szczytów Wielkiego Kaukazu – Rcheulishvili (3642 m.n.p.m.) w paśmie Chaukhi. Na naszej wyprawie trekkingowej będzie można poznać kulturę gruzińską, posłuchać miejscowej muzyki, a co najważniejsze codziennie zajadać się miejscowymi smakami. Na koniec trekkingu czeka nas wspólna gruzińska kolacja – supra! Trekking wymaga dobrej kondycji, trzeba być przygotowanym na codzienne kilkugodzinne wędrówki, często na otwartych przestrzeniach w grzejącym słońcu. Mimo iż idziemy na lekko, a nasze główne bagaże są przewożone na koniach lub autem trekking jest wymagający kondycyjnie. Najwyższe miejsce, w którym się znajdziemy podczas tego trekkingu to przełęcz Atsunta, która osiąga wysokość – 3431 m.n.p.m.Cały trekking obejmuje 2 tygodnie. Osoby, które dysponują mniejszą ilością czasu mogą dołączyć na jeden z tygodniowych odcinków: Omalo – Szatili, Roszka – Chaukhi – Gudauri lub Roszka – Chaukhi – Kazbek.
Dzień 1 – Przylot do Tbilisi. Przejazd do Kachetii.
Przylot do Tbilisi, następnie po odpoczynku i śniadaniu przejazd do Kachetii – regionu znanego z uprawy winorośli. Zwiedzanie twierdzy Udżarma. A wieczorem na początek dobre rozpoczęcie pobytu w Gruzji – tradycyjna uczta gruzińska zwana suprą – usłyszymy tradycyjne toasty i anegdoty opowiadane przez gospodarza stołu – tamadę. Nocleg w domu gościnnym w okolicach Telavi.
*bezpośredni przelot do Tbilisi z Warszawy jest realizowany przez linie lotnicze LOT (przylot do Tbilisi wczesnym rankiem)
Dzień 2 – Przejazd do Omalo
Dziś wyruszymy do Omalo. Po pełnej wrażeń kilkugodzinnej jeździe dotrzemy do małej górskiej miejscowości Omalo w sercu Tuszetii. Kolacja i nocleg w domu gościnnym w Omalo.
Dzień 3 – Początek trekkingu Omalo – Dartlo
Rozpoczynamy naszą wędrówkę i idziemy do bajkowej wioski Dartlo znajdującej się na wysokości około 1850 m n.p.m. Na jej terenie znaleźć można święte budowle zarówno pogan jak i chrześcijan, tradycyjne wieże obronne, jak również wyryte w skale tajemnicze rysunki – petroglify. Kolacja i nocleg w domu gościnnym w Dartlo. (Czas przejścia: 4 godzin. Dystans: 16 km.)
Dzień 4 – Dartlo – Girevi
Wędrujemy dalej doliną rzeki Pirikita Alazani do wioski Girevi. Po drodze mijamy wioski Chesho i Parsma z tradycyjnymi wieżami. Nocleg i kolacja w domu gościnnym w Girevi. (Czas przejścia: 5-6 godzin. Dystans: 17 km.)
Dzień 5 – Girevi – Kvakhidi
Wyruszamy do miejsca naszego pierwszego biwaku w namiotach – Kvakhidi – rozległej polany nieopodal rzeki Kvakhidistskali, gdzie mamy czas na odpoczynek przed głównym podejściem na przełęcz Atsunta (3431 m n.p.m.). Kolacja obozowa, nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 4-5 godzin. Dystans: 16 km.)
Dzień 6 – Atsunta 3431 m n.p.m.
Startujemy w kierunku przełęczy Atsunta, która stanowi naturalną granicę pomiędzy Tuszetią i Chewsuretią. Jest to jeden z najbardziej wymagających dni całego trekkingu ze względu na długie i strome podejście pod samą przełęcz. Droga ta jest jednak w zasięgu każdego przeciętnie wysportowanego górskiego turysty. Przy dobrej widoczności będziemy mieć możliwość podziwiania szczytów: Kazbeku (5047 m n.p.m.), Chaukhi (3842 m n.p.m.) oraz Tebulosmta (4493 m n.p.m.). Obóz rozbijemy poniżej przełęczy Atsunta na wysokości około 2800 m n.p.m.. Kolacja obozowa, nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 7-8 godzin. Dystans: 17-20 km.)
Dzień 7 – Do Mutso i Shatili
Dziś ostatni dzień wędrówki i będzie to długi dzień. Przejdziemy grzbietem Khidotani, a następnie w dół w okolice wioski Khonischala, dalej dojdziemy do wioski – Mutso, gdzie wysoko położona twierdza zamyka dolinę rzeki Andaki. Po kilku kolejnych kilometrach dojdziemy do celu naszej wędrówki – Shatili – XII wiecznej wsi-twierdzy, w której każdy budynek to wieża obronna. Ciepła obiadokolacja. Nocleg w namiotach w Szatili. (Czas przejścia: 4-5 godziny. Dystans: 20 km.)
Dzień 8 – Z Szatili do Roszki
Po śniadaniu przejazd samochodami terenowymi do wioski Roszka. W Roszce czas na odpoczynek, kolacja i nocleg w domu gościnnym.
*bezpośredni przelot do Tbilisi z Warszawy jest realizowany przez linie lotnicze LOT (przylot do Tbilisi wczesnym rankiem). Możliwy lot do Kutaisi (250 km od Tbilisi) liniami Wizzair.
Dzień 9 – Z Roszki do Juty
Po śniadaniu wyruszamy w kierunki trzech niesamowitych jezior Abudelauri ma wysokości 2800 m.n.p.m. (około 2 godziny drogi). Następnie czeka nas strome podejście na przełęcz Chaukhi (3431 m.n.p.m.), po zejściu której dotrzemy do Zeta Camping. Nocleg w wieloosobowych pokojach w Zeta Camping.
Dzień 10 – Chaukhi
Dziś zdobywamy jedyny szczyt podczas naszego trekkingu. Z lokalnym przewodnikiem wchodzimy na wierzchołek Rcheulishvili (3624 m.n.p.m.) w paśmie Chaukhi. Po zdobyciu szczytu wracamy do Juty i jedziemy do Gergeti. Kolacja i nocleg w domu gościnnym w Gergeti.
Dzień 11 – Z Gergeti do Doliny Truso
Po śniadaniu wyruszamy samochodami 4×4 do wioski Okrokana, skąd na poiechotę wyruszamy do magicznej Doliny Truso, którą nazywa się „bramą do Osetii Południowej”. Na tą niewymagającą wycieczkę zabieramy suchy prowiant. Kolacja obozowa. Nocleg w Dolinie Truso w namiotach lub domkach kempingowych,
Dzień 12 – Dolina Truso – Jezioro Kelicadi
Po obozowym śniadaniu wyruszamy do Jeziora Kelicadi na wysokości 3062 m.n.p.m. – przechodzić będziemy przez jedną z przełęczy na wysokości ponad 3200 m.n.p.m. Po dojściu na miejsce otoczeni będziemy poszarpanymi kraterami okolicznych wulkanów o kolorowych stokach, które odbijają się w jeziorze. Kolacja obozowa. Nocleg w namiotach.
Dzień 13 – Od Jeziora Kelicadi do źródeł rzeki Aragvi
Po biwakowym śniadaniu w bajkowej scenerii czeka nas jeden z najpiękniejszych dni podczas trekkingu. Rzadko uczęszczanym szlakiem dojdziemy do Czarciego Wąwozu. Po dordze do źródeł rzeki Aragvi, przejdziemy obok Jeziora Arczwebi oraz w okolicach wulkanu Mepiskalo (3519 m.n.p.m.). Docieramy do wodospadu Ereto i ruin osetyjskich wiosek, gdzie spotkamy się ze żródłami rzeki Aragvi. Na koniec czeka nas spacer wzdłuż doliny rzeki do wioski Mleta. Nocleg w domu gościnnym lub apartamentach.
Dzień 14 – Tbilisi
Ostatnie śniadanie w górach i przejazd do Tbilisi Gruzińską Drogą Wojenną. Spacer po Tbilisi i wizyta w fabryce koniaku. Kolacja pożegnalna. Nocleg w hotelu rodzinnym lub apartamentach w Tbilisi.
Dzień 15 – Zakończenie wyprawy
Transfer na lotnisko w Tbilisi i lot powrotny do Polski.
*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”; możliwość przylotu do innego miasta (Kutaisi – Wizzair)
SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.
27.07 – 10.08.2024 WOLNE MIEJSCA
inne terminy na życzenie dla grupy już od 5 osób
W naszym pakiecie CENOWYM (1380 PLN + 1380 EURO) jest wszystko, co potrzeba czyli:
* polskojęzyczny przewodnik
* wyżywienie wg programu
* supra u lokalnej rodziny w Gergeti
* noclegi wg programu w hotelach, domach gościnnych i namiotach
* transport wg programu
* transport bagaży na koniach
* sprzęt biwakowy
* ubezpieczenie wyprawowe (KL, NNW)
Do pakietu cenowego należy doliczyć:
* przeloty
* wyżywienie poza trekkingami
* kolacje w Tbilisi
* bilety wstępów do odwiedzanych obiektów
* sprzęt (kask, karabinki, karimata, śpiwór itd.)
* wydatki własne, pamiątki, napoje alkoholowe itd.
* napiwki dla obsługi
* i inne potrzebne wydatki
SZCZEGÓŁY I WIĘCEJ informacji na temat kosztów przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.
* niezapomniane widoki górskie
* dziesiątki kilometrów do przewędrowania
* z dala od cywilizacji
* Rcheulishvili (3642 m.n.p.m.) do zdobycia
* magiczna Dolina Truso
* słynne tuszeckie i chewsureckie wioski z wieżami obronnymi
* Szatili – wieś-twierdza
* polskojęzyczny opiekun grupy
* supra – gruzińska uczta z toastami
ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004
ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com
+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram