Wulkany Armenii i Ararat

16 dni
Armenia Turcja

Najwyższe szczyty w Armenii i Turcji. Na początku 3-tysięczne wulkany, następnie 4-tysięczny Aragats w Armenii i 5-tysięczny Ararat w Turcji.

Informacje o wyprawie

WULKANY ARMENII i ARARAT

to wyprawa, która łączy dwa kraje: Armenię i Turcję. Trekking w Armenii, poza tym, że jest niezwykle ciekawy i obejmuje 3 wulkany, a także najwyższy szczyt kraju, stanowi też bardzo dobrą aklimatyzację przed wejściem na Araart.  Trekking jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy chcieliby zasmakować klimatów ormiańskich zarówno górskich, jak i zabytkowych. Będziemy wędrować po wyjątkowych i mało uczęszczanych Górach Gegamskich. Tam będziemy się zachwycać nietuzinkowymi widokami wulkanów i jezior. Nad tymi ostatnimi będziemy biwakować. Zdobędziemy 3-tysięczne wulkany: Ażdahak (3597 m.n.p.m.), Nazeli (3312 m.n.p.m.) oraz Spitakasar (3555 m.n.p.m.).  Będziemy również wchodzić na najwyższy szczyt Armenii – Aragac (4095 m.n.p.m.). Aragats posiada aż 4 wierzchołki, a każdy o innej wysokości. Postaramy się zdobyć dwa z nich – Północny i Wschodni.  W Turcji  naszym  celem  jest najwyższy szczyt Turcji– Ararat  (5137  m.n.p.m).wyprawy armenia - widok na mapie

Zobaczymy także kilka słynnych zabytków Armenii, tak jak Chor Wirap, czyli słynny pocztówkowy klasztor usytuowany niemalże u stóp Góry Ararat. W Turcji podczas pobytu w Doğubeyazit odwiedzamy wspaniały pałac Iszaka Paszy. Jeśli dzień rezerwowy nie zostanie wykorzystany na 5-tysięczniku, to będzie można go przeznaczyć na wycieczki fakultatywne. Dodatkowym atutem jest fakt, że będąc w Armenii prawie z każdego miejsca będziemy mogli podziwiać właśnie Mały i Duży Ararat, przez Ormian nazywane Masis, obecnie położone w granicach Turcji, ale historycznie i emocjonalnie należące do Ormian.

 

Wyprawa wymaga przeciętnej kondycji. Góra Ararat nie jest bardzo wymagająca kondycyjnie (do obozów wchodzimy na lekko, ponieważ część bagażu niosą konie),a część ormiańska wyprawy też nie jest trudna technicznie. Zapraszamy jednak osoby aktywne, dla których problem nie będą kilkugodzinne wędrówki, a nawet kilkunastogodzinne (!)-  atak szczytowy na Ararat czy podejście na Aragac.

Program

Dzień 1 – Przylot do Erywania*

Przylot do Erywania*. Luźny dzień w Erywaniu i krótka wycieczka. Nocleg w Erywaniu.
*bezpośredni lot do Erywania z Warszawy jest realizowany przez LOT

Dzień 2 – Erywań – Jezioro Akna

Przejazd do wsi Sevaberd. Stąd startujemy na lekko w stronę jeziora Akna położonego na wysokości 3030 m n.p.m., do którego mamy około 12 km. Nietrudna technicznie wędrówka zajmie nam około 5-6 godzin. Po przybyciu na miejsce rozkładamy namioty i wspólnie przygotowujemy  wieczorny posiłek. Nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 5-6 godzin. Dystans: 12 km.)

Dzień 3 – Wulkan Ażdahak i jezioro Kaput

Po wspólnie przygotowanym śniadaniu  wyruszamy na wulkan Ażdahak (3597 m n.p.m.).  Z najwyższego szczytu gór Gegamskich rozpościera się widok na bliskie i dalsze okolice. Schodzimy ze szczytu i idziemy do jeziora Kaput. Po dojściu na miejsce rozkładamy namioty i wspólnie przygotowujemy kolację. Nocujemy w namiotach nad jeziorem. (Czas przejścia: 8-9 godzin. Dystans: 22 km.)

Dzień 4 – Od Jeziora Kaput do Jeziora Vank

Po wspólnie przygotowanym śniadaniu wyruszamy zdobyć dwa kolejne wulkany na naszej drodze. Najpierw wchodzimy na wulkan Nazeli (3312 m n.p.m.), a następnie zdobędziemy wulkan Spitakasar (3555 m n.pm.). Po zejściu z gór mamy przed sobą jeszcze kilka godzin wędrówki do jeziora Vank. Tam rozkładamy namioty i wspólnie przygotowujemy kolację. (Czas przejścia: 10 godzin. Dystans: ok. 16 km)

Dzień 5 – Znad jeziora do miasta

Po biwakowym śniadaniu wyruszamy w dół. Mamy do przejścia około 13 km, do miejscowości Geghard. Tam  wsiadamy w samochód, który i jedziemy do monastyru Geghard – jednego z najpiękniejszych monastyrów w Armenii. Następnie jedziemy do wioski Garni, gdzie zwiedzamy pogańską świątynię w Garni. Nocujemy w domu gościnnym lub pensjonacie. (Czas przejścia: 5 godzin. Dystans: 13 km.)

Dzień 6 – Z miasta w góry

Po śniadaniu wyruszamy do – znanego z wielu pocztówek – klasztoru położonego przy granicy z Turcją Chor Wirap. Stąd przy dobrej pogodzie możemy podziwiać Ararat. Następnie ruszamy w stronę Aragaca, a po drodze mamy do zwiedzenia: zespół klasztorny w Eczmiadzyn, ruiny VII – wiecznej katedry w Zvartnots. Dojeżdżamy do hotelu Aragats położonego w wiosce (nomen omen) Aragats u stop naszego celu Aragats 😉 Jest to na wysokości około 2000 m n.p.m. Jemy tam kolację i przed wejście ma szczyt śpimy w komfortowych warunkach 😉

Dzień 7 – Wierzchołek Północny

Jemy śniadanie w hotelu i wyruszamy samochodem do wysokości około 3000 m n.p.m. Stamtąd wędrujemy na najwyższy wierzchołek Aragaca – wierzchołek Północny (4095 m n.p.m.), a następnie – jeśli pozwolą nam siły i chęci na Wschodni (3912 m n.p.m.). Następnie schodzimy do hotelu Aragats i tam mamy kolację. Kolejny raz wypoczywamy w dobrych hotelowych warunkach.  (Czas przejścia: około 9-12 godzin)

Dzień 8 – Erywań

Po śniadaniu pakujemy się i zjeżdżamy w dół. Dojeżdżamy do XII – wiecznego zespołu klasztornego Saghmosavank. Następnie jedziemy do Erywania, gdzie mamy czas wolny który możemy zagospodarować na wspólne zwiedzanie stolicy Armenii. Nocleg w Erywaniu

Dzień 9 – Erywań –  Dogubayazit 

Całodzienny przejazd z Erywania do Dogubayazit, przejazd przez Gruzję.  Nocleg w Dogubayazit.

Dzień 10 –  Podejście do obozu bazowego

Po śniadaniu wyjazd busem do podnóża Araratu do wysokości około 2100 m n.p.m. Stąd zaczyna się trekking do 1. obozu umiejscowionego na wysokości 3350 m n.p.m.. Na miejscu ciepła obiadokolacja i po rozłożeniu namiotów nocleg.

Dzień 11 – Podejście do obozu 2

Śniadanie w 1. obozie i wędrówka do 2. obozu umiejscowionego na wysokości 4100 m n.p.m. Trwa ona około 4-5 godzin z postojami. Na miejscu ciepła obiadokolację i nocleg w namiotach do północy.

Dzień 12 – Atak szczytowy

Wyjście z obozu między północą a godziną 2.00.  Wejście na szczyt zajmuje około 5-9 godzin. Szczyt zdobywamy zazwyczaj po wschodzie słońca. Po zdobyciu szczytu – 5137 m n.p.m. zejście do 2. obozu – około 4 godzin., następnie do 1. obozu. Tam  ciepła obiado-kolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 13 – Odpoczynek w Doğubeyazit

Po śniadaniu zejście do busa i przejazd do hotelu. Czas wolny, odpoczynku i relaksu.  Hammam i wspólna kolacja. Nocleg w hotelu.

Dzień 14 – Dzień rezerwowy/Wycieczki fakultatywne

Dziś dzień rezerwowy na wypadek złej pogody na Araracie. Jeśli nie został wykorzystany na górze jedziemy zwiedzić Muzeum miasta Doğubeyazit oraz kompleks pałacowy İshak Paşa Sarayı pochodzący z XVIII wieku. Nocleg w hotelu.

Tego dnia jest również możliwość zorganizowania pikniku nad Jeziorem Rybnym (Balık Gölü) oddalonym od Doğubeyazit około 60 km lub wykąpania się w gorących źródłach Diyadin (około 50 km). Znad Jeziora Rybnego przy dobrych warunkach pogodowych rozpościera się piękny widok na Ararat. Jeśli będą dobre warunki i chęci grupy możliwy nocleg w namiotach nad jeziorem. W innej wersji powrót do Doğubeyazit i nocleg w hotelu.

Dzień 15 – Wan i wyspa Akdamar

Po śniadaniu  jedziemy w stronę jeziora Van i udajemy się na prom, który zawiezie nas na malowniczą wyspę Akdamar z ormiańskim kościołem św. Krzyża. Na wyspie dla chętnych będzie możliwość kąpieli w jeziorze Van. Po zwiedzeniu wyspy jedziemy do miasta Van, gdzie nocujemy w hotelu.

Dzień 16 – Powrót

Koniec wyprawy. Lot do Polski*.

*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”

SZCZEGÓŁOWY plan wyprawy wysyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

22.06 – 07.07.2024 WOLNE MIEJSCA
11.08 – 26.08.2024 GRUPA ZAMKNIĘTA

31.08 – 15.09.2024 WOLNE MIEJSCA

 

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM (1430 USD + 1430 PLN) jest wszystko, co potrzeba czyli:
*lokalni przewodnicy górscy
*transport wg programu
*transport bagaży
*wyżywienie wg programu
*noclegi wg programu w hotelach, domach gościnnych i namiotach
*wycieczki w dniu rezerwowym
*sprzęt biwakowy (namioty, kuchenki)
*permit (pozwolenie na Ararat)

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
*przeloty
*ubezpieczenie
*wyżywienie poza trekkingami
*dodatkowe noclegi
*dodatkowe wycieczki
*i inne potrzebne wydatki

SZCZEGÓŁY I WIĘCEJ informacji na temat kosztów przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

InfoPiguła

* najwyższe szczyty w Armenii i w Turcji
* szczyt pokryty lodowcem – Ararat
* doświadczeni lokalni przewodnicy
* smaczne miejscowe jedzenie w górach
* pocztówkowy Chor Wirap
* certyfikaty potwierdzające zdobycie szczytów
* wycieczki kulturowe wliczone w cenę

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram