Kackar + Ararat

14 dni
Turcja

Dwa szczyty Turcji - 5000-tysięczny Ararat, a przed nim góra Kackar (3932 m.n.p.m), która będzie świetną rozgrzewką przed wejściem na Ararat.

Informacje o wyprawie

WYPRAWA NA KACKAR I ARARAT

Program

Dzień 1 – Przylot do Erzurum*, przejazd do Yusufeli i Yaylalar

Przylot do Erzurum*,  spotkanie na lotnisku i  przejazd do Yaylalar – miejscowości znajdującej się na wysokości 1900 m.n.p.m.  Kolacja i nocleg w schronisku.
*przelot do Erzurum przez Stambuł (loty z Polski realizowane są przez różne linie lotniczne, np. LOT, Turkish Airlines)

Dzień 2 –  Przejście do obozu Dubeduzu

Po śniadaniu wyruszamy na kilkugodzinną wędrówkę do obozu Dubeduzu (duże bagaże i namioty transportowane są na koniach). Odpoczynek i obiadokolacja w obozie. Nocleg w namiotach.

Dzień 3 – Przejście do obozu Dilberduzu

Śniadanie w obozie. Wędrówka do obozu Dilberduzu, która zajmie nam około 5-6 godzin. Obiadokolacja w obozie. Nocleg w namiotach.

Dzień 4 –Atak szczytowy na Kackar Dagi

Wczesne śniadanie w obozie. Wyjście z obozu we wczesnych godzinach porannych (nawet przed wschodem słońca). Wędrówka na szczyt Kackar Dagi – 3932 m.n.p.m. Wejście i zejście zajmie nam cały dzień. Wieczorem kolacja w obozie Dilberduzu. Nocleg w namiotach.

Dzień 5 – Dzień rezerwowy

Dziś dzień rezerwowy na wypadek złej pogody podczas próby zdobycia Kackar Dagi. Jeśli udało się zdobuć szczyt dnia 4, to dziś zrobimy wycieczkę w okolicy, wracając na noc do Dilberduzu. Obiadokoacja w obozie Dilberduzu. Nocleg w namiotach.

Dzień 6 –Zejście do Olgunlar

Po śniadaniu zejście do schroniska w Olgunlar. Schodzic będziemy inną drogą niż w dniu 1. Czeka nas około 7 km wędrówki. Wieczorem odpoczynek i nocleg w schronisku w Olgunlar.

Dzień 7 – Przejazd do Dogubayazit

Po śniadaniu wędrujemy do Yaylalar, gdzie czeka na nas bus, który zawiezie nas do Dogubayazit. Po drodze na życzenie grupy zatrzymamy się na obiad w Kars (lub innym miejscu) oraz przy ruinach ormiańskiego miasta Ani. Nasza podróż będzie trwala 8-9 godzin. Nocleg w hotelu Dogubayazit.

Dzień 9 –  Trekking do obozu bazowego

Po śniadaniu wyjazd busem do podnóża Araratu do wysokości około 2100 m n.p.m. Stąd zaczyna się trekking do 1. obozu umiejscowionego na wysokości 3350 m n.p.m.. Na miejscu ciepła obiadokolacja i po rozłożeniu namiotów nocleg.

Dzień 10 – Podejście do 2. obozu

Śniadanie w 1. obozie i wędrówka do 2. obozu umiejscowionego na wysokości 4100 m n.p.m. Trwa ona około 4-5 godzin z postojami. Na miejscu ciepła obiado-kolację i nocleg w namiotach do północy.

Dzień 11 – Atak szczytowy

Wyjście z obozu między północą a godziną 2.00.  Wejście na szczyt zajmuje około 5-9 godzin. Szczyt zdobywamy zazwyczaj po wschodzie słońca. Po zdobyciu szczytu – 5137 m n.p.m. zejście do 2. obozu – około 4 godzin., następnie do 1. obozu. Tam  ciepła obiado-kolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 12 – Relaks w mieście

Po śniadaniu zejście do busa i przejazd do hotelu. Czas wolny, odpoczynku i relaksu.  Hammam i wspólna kolacja. Nocleg w hotelu.

Dzień 13 – Dzień rezerwowy/Wycieczki fakultatywne

Dziś dzień rezerwowy na wypadek złej pogody na Araracie. Jeśli nie został wykorzystany na górze jedziemy zwiedzić Muzeum miasta Dogubayazit oraz kompleks pałacowy İshak Paşa Sarayı pochodzący z XVIII wieku. Nocleg w hotelu.

Tego dnia jest również możliwość zorganizowania pikniku nad Jeziorem Rybnym (Balık Gölü) oddalonym od Doğubayazit około 60 km lub wykąpania się w gorących źródłach Diyadin (około 50 km). Znad Jeziora Rybnego przy dobrych warunkach pogodowych rozpościera się piękny widok na Ararat. Jeśli będą dobre warunki i chęci grupy możliwy nocleg w namiotach nad jeziorem. W innej wersji powrót do Doğubayazit i nocleg w hotelu.

Dzień 14 – Zakończenie wyprawy

Transfer na lotnisko w Iğdir i lot do Stambułu, a następnie do Polski.

*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”

SZCZEGÓŁOWY plan wyprawy wysyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

04.08 – 17.08.2024 WOLNE MIEJSCA

 

inne terminy na życzenie dla grupy już od 5 osób

Warunki

InfoPiguła

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram