Dzień 1 – Przylot do Erzurum*, przejazd do Yusufeli i Yaylalar
Przylot do Erzurum*, spotkanie na lotnisku i przejazd do Yaylalar – miejscowości znajdującej się na wysokości 1900 m.n.p.m. Kolacja i nocleg w schronisku.
*przelot do Erzurum przez Stambuł (loty z Polski realizowane są przez różne linie lotniczne, np. LOT, Turkish Airlines)
Dzień 2 – Przejście do obozu Dubeduzu
Po śniadaniu wyruszamy na kilkugodzinną wędrówkę do obozu Dubeduzu (duże bagaże i namioty transportowane są na koniach). Odpoczynek i obiadokolacja w obozie. Nocleg w namiotach.
Dzień 3 – Przejście do obozu Dilberduzu
Śniadanie w obozie. Wędrówka do obozu Dilberduzu, która zajmie nam około 5-6 godzin. Obiadokolacja w obozie. Nocleg w namiotach.
Dzień 4 –Atak szczytowy na Kackar Dagi
Wczesne śniadanie w obozie. Wyjście z obozu we wczesnych godzinach porannych (nawet przed wschodem słońca). Wędrówka na szczyt Kackar Dagi – 3932 m.n.p.m. Wejście i zejście zajmie nam cały dzień. Wieczorem kolacja w obozie Dilberduzu. Nocleg w namiotach.
Dzień 5 – Dzień rezerwowy
Dziś dzień rezerwowy na wypadek złej pogody podczas próby zdobycia Kackar Dagi. Jeśli udało się zdobuć szczyt dnia 4, to dziś zrobimy wycieczkę w okolicy, wracając na noc do Dilberduzu. Obiadokoacja w obozie Dilberduzu. Nocleg w namiotach.
Dzień 6 –Zejście do Olgunlar
Po śniadaniu zejście do schroniska w Olgunlar. Schodzic będziemy inną drogą niż w dniu 1. Czeka nas około 7 km wędrówki. Wieczorem odpoczynek i nocleg w schronisku w Olgunlar.
Dzień 7 – Przejazd do Dogubayazit
Po śniadaniu wędrujemy do Yaylalar, gdzie czeka na nas bus, który zawiezie nas do Dogubayazit. Po drodze na życzenie grupy zatrzymamy się na obiad w Kars (lub innym miejscu) oraz przy ruinach ormiańskiego miasta Ani. Nasza podróż będzie trwala 8-9 godzin. Nocleg w hotelu Dogubayazit.
Dzień 9 – Trekking do obozu bazowego
Po śniadaniu wyjazd busem do podnóża Araratu do wysokości około 2100 m n.p.m. Stąd zaczyna się trekking do 1. obozu umiejscowionego na wysokości 3350 m n.p.m.. Na miejscu ciepła obiadokolacja i po rozłożeniu namiotów nocleg.
Dzień 10 – Podejście do 2. obozu
Śniadanie w 1. obozie i wędrówka do 2. obozu umiejscowionego na wysokości 4100 m n.p.m. Trwa ona około 4-5 godzin z postojami. Na miejscu ciepła obiado-kolację i nocleg w namiotach do północy.
Dzień 11 – Atak szczytowy
Wyjście z obozu między północą a godziną 2.00. Wejście na szczyt zajmuje około 5-9 godzin. Szczyt zdobywamy zazwyczaj po wschodzie słońca. Po zdobyciu szczytu – 5137 m n.p.m. zejście do 2. obozu – około 4 godzin., następnie do 1. obozu. Tam ciepła obiado-kolacja i nocleg w namiotach.
Dzień 12 – Relaks w mieście
Po śniadaniu zejście do busa i przejazd do hotelu. Czas wolny, odpoczynku i relaksu. Hammam i wspólna kolacja. Nocleg w hotelu.
Dzień 13 – Dzień rezerwowy/Wycieczki fakultatywne
Dziś dzień rezerwowy na wypadek złej pogody na Araracie. Jeśli nie został wykorzystany na górze jedziemy zwiedzić Muzeum miasta Dogubayazit oraz kompleks pałacowy İshak Paşa Sarayı pochodzący z XVIII wieku. Nocleg w hotelu.
Tego dnia jest również możliwość zorganizowania pikniku nad Jeziorem Rybnym (Balık Gölü) oddalonym od Doğubayazit około 60 km lub wykąpania się w gorących źródłach Diyadin (około 50 km). Znad Jeziora Rybnego przy dobrych warunkach pogodowych rozpościera się piękny widok na Ararat. Jeśli będą dobre warunki i chęci grupy możliwy nocleg w namiotach nad jeziorem. W innej wersji powrót do Doğubayazit i nocleg w hotelu.
Dzień 14 – Zakończenie wyprawy
Transfer na lotnisko w Iğdir i lot do Stambułu, a następnie do Polski.
*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”
SZCZEGÓŁOWY plan wyprawy wysyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.
04.08 – 17.08.2024 WOLNE MIEJSCA
inne terminy na życzenie dla grupy już od 5 osób
ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004
ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com
+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram