Pico de Orizaba – Meksyk

16 dni
Meksyk

Główny cel wyjazdu to zdobycie najwyższego szczytu Meksyku - Pico de Orizaba. Oprócz tego: wulkany, piękne widoki, zabytki i prehiszpańskie rytuały.

Informacje o wyprawie

ALE MEKSYK! – PICO de Orizaba i inne wulkany 

Nevado de Toluca, Iztaccíhuatl, Pico de Orizaba to trzy wulkany w Meksyku, na których czubkach planujemy stanąć. Wyprawa jest przeznaczona dla wszystkich żądnych nowych wrażeń zdobywanych za Wielką Wodą. Głównym celem wyprawy będzie najwyższy szczyt Meksyku – Pico de Orizaba, w kraju tym znanym jako: Citlaltépet. Wulkan ma 5636 m n.p.m.. Zanim jednak wdrapiemy się na jego wierzchołek będziemy się aklimatyzować zdobywając dwa niższe wulkany w niedalekich okolicach. Nevado de Toluca o wysokości 4680 m n.p.m. to wulkan, na który wjedziemy samochodem! Na jego szczycie czekają nas spacery i kontakt z powietrzem powyżej 4 tysięcy metrów nad poziomem morza. Iztaccíhuatl czyli Biała Kobieta o wysokości 5230 m n.p.m. to wulkan, który już będziemy zdobywać na własnych nogach. Z jego szczytu będziemy podziwiać m.in. sąsiedni 5-tysięcznik Popocatépetl.

Wyprawa wymaga dobrej kondycji. Mimo iż szczyty zdobywamy na lekko to same ataki szczytowe będą trwały po kilkanaście godzin. Trzeba być przygotowanym na tak długą wędrówkę w górę. Mile widziane doświadczenie przebywania na wysokości ponad 3500 m n.p.m.

Na naszej wyprawie nie zabraknie też łapania oddechu przy podziwianiu meksykańskich zabytków takich jak: ruiny Imperium Azteckiego Tenochtitlan czy miejscowości takich jak Puebla. Nasi uczestnicy będą mogli wziąć udział w rytualnej łaźni parowej, a także degustować pulque – tradycyjny, niskoalkoholowy napój robiony ze sfermentowanego soku z agawy. Grupa będzie miała możliwość noclegów w różnych miejscach, począwszy od schronisk poprzez hostele i hotele, a skończywszy na (tylko u nas w programie!) starej, oryginalnej hacjendzie wybudowanej w XVII wieku. Oczywiście podczas całego wyjazdu smakujemy regionalnej kuchni. Na całej trasie wyprawy grupą będzie opiekować się polskojęzyczny licencjonowany przewodnik po Meksyku. Podczas wejścia na Izataccihuatl i Pico de Orizaba będzie towarzyszył grupie doświadczony przewodnik górski.

Zobacz także nasze inne wulkaniczne wyprawy:

Dżawachetia, Armenia, Ararat i Kazbek, Damavand

Program

Dzień 1 – Wylot z Polski i przylot do Meksyku

Przelot do Miasta Meksyk z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Z powodu zmiany strefy czasowej, przylot tego samego dnia do stolicy Meksyku, spotkanie z przewodnikiem i opiekunem grupy, transfer do hotelu, nocleg.

Dzień 2 – Miasto Meksyk

Po śniadaniu zwiedzanie jednej z największych metropolii na świecie. Przejedziemy do centrum historycznego, aby odwiedzić imponującą Katedrę Miejską, Pałac Narodowy ze słynnymi muralami Diego Rivery oraz zobaczyć ruiny Imperium Azteckiego Tenochtitlan, wybudowanego w XIV wieku na środku jeziora Texcoco. Następnie udamy się 45 km od stolicy, aby podziwiać dawne, potężne miasto Teotihuacan. Powrót do hotelu w mieście Meksyk.

Dzień 3 – Nevado de Toluca 

Po śniadaniu przejazd na szczyt nieaktywnego wulkanu Nevado de Toluca (4680 m n.p.m.), w którego kraterze znajdują się dwa jeziora. Aklimatyzacja, podziwianie widoków podczas spaceru. Zjazd ze szczytu. Nocleg w mieście Meksyk.

Dzień 4 – Miasto Meksyk

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie stolicy: pojedziemy do dawnej hacjendy – muzeum Dolores Olmedo z pracami Fridy Kahlo i Diego Rivery, zwiedzimy artystyczną dzielnicę Coyoacan („miejsce kojotów”) oraz targ rękodzieła i jedzenia. Następnie przejedziemy się kolejką linową nad mieszkalnymi dzielnicami stolicy, gdzie można podziwiać ponad 100 murali zrobionych na dachach. Przygotowanie się do wyprawy na szczyt, nocleg w mieście Meksyk.

Dzień 5 – Amecama – Paso Cortes – Altzomoni

Przejazd do Amecameca, zwiedzanie Sacramonte, z którego będziemy podziwiać panoramę na Iztaccíhuatl i jeśli czas pozwoli zakupy na loklanym targu. Następnie przejazd do Paso Cortes (3600 m n.p.m.). Stad ruszamy do schroniska Altzomoni (4000 m n.p.m.), gdzie pozostaniemy na noc. Wstępna aklimatyzacja. Nocleg w schronie.

Dzień 6 – Aklimatyzacja

Po śniadaniu wychodzimy na aklimatyzację do wysokości 4780 m n.p.m., gdzie znajduje się schronisko Grupo de los Cien. Popołudniu powrót do Altzomoni. Nocleg w schronisku.

Dzień 7 – Szczyt Iztaccihuatl

Wczesnym rankiem rozpoczniemy kilkugodzinną (8-10 godzin) wspinaczkę na szczyt wulkanu Iztaccihuatl – „Biała kobieta”. Jest to trzeci najwyższy szczyt Meksyku, jeden z symboli kraju, bohaterka legend, inspiracja wielu znanych artystów. Tego samego dnia schodzimy. Jedziemy do Tlaxcali, gdzie  zakwaterowanie mamy w hotelu zrobionym w XVII-wiecznej hacjendzie.

Dzień 8 – Tlaxcala

Po śniadaniu zwiedzamy Tlaxcalę. Wieczorem dla chętnych udział w rytualnej łaźni parowej „temazcal”. Jest to zwyczaj praktykowany od czasów prehiszpańskich. Taki rytuał prowadzony przez szamana pozwala oczyścić zarówno ciało, jak i umysł. Nocleg w hacjendzie.

Dzień 9 – Schron Piedra Grande

Po śniadaniu zaczynamy wyprawę na szczyt Orizaba. Samochodami 4×4 wjeżdżamy na wysokość 4240 m n.p.m. do schronu Piedra Grande, gdzie nocujemy i się aklimatyzujemy.

Dzień 10 – Aklimatyzacja

Po śniadaniu wyruszamy na aklimatyzację. Podchodzimy do wysokości 4700 m n.p.m., aby się zaaklimatyzować. Tego samego dnia schodzimy do schroniska, aby zjeść ciepły posiłek oraz odprawić się przed atakiem na szczyt. Nocleg w schronisku.

Dzień 11 – Szczyt Pico de Orizaba

Około 1 nad ranem razem z przewodnikiem górskim rozpoczynamy wspinanie. Po kilku godzinach (około 9-10 rano) powinniśmy dojść na najwyższy szczyt Meksyku i jeden z najwyższych w Ameryce. Pico de Orizaba, czyli Gwiaździsta Góra ma 5636 m n.p.m. Tego samego dnia schodzimy do schroniska i samochodami 4×4 przejeżdżamy do miejscowości Tlachichuca. Nocleg w Tlachichuca.

Dzień 12 – Dzień relaksu w Tepoztlan

Po śniadaniu przejazd do Puebli, a tam zwiedzanie centrum historycznego wpisanego na listę UNESCO. Następnie jedziemy do Tepoztlan. Po dojeździe do hotelu odpoczynek, możliwość kąpieli w basenie. Spacer po mieście, nocleg w hotelu.

Dzień 13 – Xochicalco

Śniadanie, a następnie przejazd do strefy archeologicznej Xochicalco. To świetnie zachowane miasto prekolumbijskie zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie jedziemy do miejscowości Las Estacas (lub innego kąpieliska), gdzie znajdują się naturalne źródła termalne. Odpoczywamy i kąpiemy się w otoczeniu przyrody. Powrót do hotelu w Tepoztlan.

Dzień 14 – Tepoztlan

Po śniadaniu zwiedzanie miasteczka, możliwość wejścia na górę Tepozteco. Na szczycie znajdują się ruiny prehiszpańskich świątyń z XII w.. Odwiedzamy lokalny targ, spacerujemy po mieście. Nocleg w Tepoztlan.

Dzień 15 – Miasto Meksyk i wylot do Warszawy

Po śniadaniu wracamy do stolicy Meksyku. Jeśli czas pozwoli, zatrzymamy się w Xochimilco, dzielnicy wpisanej na listę UNESCO. Udamy się również na godzinny rejs kolorowymi łodziami między prehiszpańskimi ogrodami w rytmie mariachis. Jedziemy na lotnisko i wylatujemy do Polski.  Przelot do Warszawy z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Dzień 16 – Powrót do domu

Przylot do Warszawy. Zakończenie wyprawy.

Terminy

02.03 – 17.03.2024 WOLNE MIEJSCA

inne terminy na życzenie dla grupy od 2 osób

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM (2150 USD + 2300 PLN) jest wszystko, co potrzeba czyli:
*opieka polskojęzycznego licencjonowanego przewodnika po Meksyku
*przewodnik górski podczas trekkingów na Pico de Orizaba oraz Iztaccihuatl
*transport wg programu
*noclegi według programu
*wyżywienie wg programu
*bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie
*godzinny rejs łodzią w Xochimilco w rytmie muzyki mariachi
*sprzęt górski
*seminarium na temat wspinaczki na lodowiec przed wejściem na Pico de Orizaba

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
*przeloty
*wyżywienie niewymienione w programie, przekąski na czas trekkingu
*dodatkowe wycieczki
*atrakcje nieujęte w programie,
*atrakcje dodatkowo płatne (np.temazcal)
*opłaty za filmowanie na strefach archeologicznych (45 peso za dzień)
*napiwki
*i inne potrzebne wydatki

SZCZEGÓŁY I WIĘCEJ informacji na temat kosztów przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

InfoPiguła

* wyprawa za ocean
* najwyższy szczyt – Orizaba
* miasto Meksyk
* perełka UNESCO – Puebla
* prehiszpańskie zabytki
* temazcal – tradycyjna łaźnia parowa
* regionalne jedzenie
* pulque – tradycyjny napój z agawy
* przed- i powakacyjne terminy
* certyfikaty potwierdzające zdobycie szczytów

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram