Ararat i Kazbek

15 dni
Gruzja Turcja

Wyprawa ta nie należy do łatwych. Wchodzimy na dwa drzemiące olbrzymy. Najpierw na Ararat, na którym głównie aklimatyzujemy się. Potem na Kazbek - niższy, ale trudniejszy.

Informacje o wyprawie

WYPRAWA na ARARAT I KAZBEK

jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy chcieliby na jednej wyprawie zdobyć dwa 5- tysięczniki pod opieką miejscowych przewodników. Cele wyprawy są oczywiście dwa.  Najwyższa góra – wulkan w Turcji – Ararat oraz jeden z najwyższych szczytów (również wulkan) w Gruzji – Kazbek. Ağrı Dağı (Góra Bólu) ma 5137 m n.p.m., a Mkinwarcweri (Lodowy Szczyt) – 5047 m n.p.m..

Na wyprawę zapraszamy osoby o dobrej kondycji. O ile wejście na Ararat sprzyja osobom o przeciętnej kondycji, bo góra nie jest wymagająca, o tyle wyprawa na Kazbek nie jest łatwa. Na Araracie nie ma trudności technicznych, ale zapraszamy te osoby aktywne, dla których nie będą problemem kilkugodzinne wędrówki oraz (nawet!) kilkunastogodzinny atak szczytowy (ponad 1000 metrów w górę i prawie 2000 metrów w dół). Natomiast w wejściu na Kazbek występuje więcej trudności, zwłaszcza w podejściu na sam szczyt. Wspinamy się drogą normalną – 2A w wycenie rosyjskiej. Atak szczytowy trwa średnio 10 godzin. Występują zagrożenia: szczeliny, załamania pogody, a także spadające kamienie. Poza tym należy wziąć pod uwagę, że zdobywamy dwa szczyty powyżej 5000 m n.p.m.. Dla ułatwienia 😉 na obydwu górach nasze ciężkie bagaże będą niosły konie. Mamy także przewidziane dni aklimatyzacyjne oraz rezerwowe na wypadek niesprzyjającej pogody. 

Wyprawa na Ararat i Kazbek – dwa drzemiące olbrzymy to nie tylko góry. Pomiędzy wejściami na szczyty uczestnicy będą mogli obejrzeć lub przeżyć kilka miejscowych ciekawostek zarówno w Turcji, jak i w Gruzji. W pierwszym z krajów zobaczymy m.in. pałac Iszaka Paszy, a w drugim  magiczną dolinę Truso. Uczestników wyprawy odbieramy z tureckiego lotniska w mieście Iğdir, a po skończonej wyprawie odwozimy na lotnisko w Tbilisi.

O wulkanach Ararat i Kazbek przeczytacie w naszych Ciekawych Miejscach.

Zobacz także inne wyprawy związane z wejściem na Kazbek:

Kazbek, Chaukhi i Kazbek (wkrótce na naszej stronie)

Program

Dzień 1 – Wylot z Polski i przylot do Turcji

Przelot z Warszawy do Stambułu. Nocleg lub przeczekanie na lotnisku w Stambule.

Dzień 2 – Przelot ze Stambułu i przejazd do Doğubeyazit

Przelot ze Stambułu do Igdiru,  przejazd do Doğubeyazit.  W Doğubeyazit nocleg w hotelu.

Dzień 3 –  Podejście do obozu bazowego

Po śniadaniu wyjazd busem do podnóża Araratu do wysokości około 2100 m n.p.m. Stąd zaczyna się trekking do 1. obozu umiejscowionego na wysokości 3350 m n.p.m.. Na miejscu ciepła obiado-kolacja i po rozłożeniu namiotów nocleg.

Dzień 4 – Dzień aklimatyzacji

Śniadanie w obozie. Dziś jest dzień aklimatyzacji. Podejście do wysokości 3800-4200 m n.p.m., a następnie powrót do 1. obozu na obiado-kolację. Nocleg w namiotach w 1. obozie.

Dzień 5 – Podejście do obozu 2

Śniadanie w 1. obozie i wędrówka do 2. obozu umiejscowionego na wysokości 4100 m n.p.m. Trwa ona około 4-5 godzin z postojami. Na miejscu ciepła obiado-kolację i nocleg w namiotach do północy.

Dzień 6 – Atak szczytowy

Wyjście z obozu między północą a godziną 2.00.  Wejście na szczyt zajmuje około 5-9 godzin. Szczyt zdobywamy zazwyczaj po wschodzie słońca. Po zdobyciu szczytu – 5137 m n.p.m. zejście do 2. obozu – około 4 godzin., następnie do 1. obozu. Tam  ciepła obiado-kolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 7 – Odpoczynek w Doğubeyazit

Po śniadaniu zejście do busa i przejazd do hotelu. Czas wolny, odpoczynku i relaksu.  Hammam i wspólna kolacja. Nocleg w hotelu.

Dzień 8 – Dzień rezerwowy/Wycieczki fakultatywne

Dziś dzień rezerwowy na wypadek złej pogody na Araracie. Jeśli nie został wykorzystany na górze jedziemy zwiedzić Muzeum miasta Doğubeyazit oraz kompleks pałacowy İshak Paşa Sarayı pochodzący z XVIII wieku. Nocleg w hotelu.

Tego dnia jest również możliwość zorganizowania pikniku nad Jeziorem Rybnym (Balık Gölü) oddalonym od Doğubeyazit około 60 km lub wykąpania się w gorących źródłach Diyadin (około 50 km). Znad Jeziora Rybnego przy dobrych warunkach pogodowych rozpościera się piękny widok na Ararat. Jeśli będą dobre warunki i chęci grupy możliwy nocleg w namiotach nad jeziorem. W innej wersji powrót do Doğubeyazit i nocleg w hotelu.

Dzień 9 – Przejazd z Turcji do Gruzji

Całodzienny przejazd z Doğubeyazit do Tbilisi. Nocleg w stolicy Gruzji.

Dzień 10 – Okolice Kazbegi

Przejazd do Kazbegi. Czas wolny i odpoczynek, a wieczorem odprawa przed akcją górską. Kolacja i nocleg w domu gościnnym.

Dzień 11 – Gereti – Sabretse

Śniadanie w domu gościnnym. Zaczynamy akcję górską na Kazbek (5047 m n.p.m.) od monastyru Świętej Trójcy. Wyruszamy w stronę stacji meteorologicznej – 3653 m n.p.m. Zatrzymujemy się na przełęczy Sarbetse na wysokości około 3000 m n.p.m.. Kolacja obozowa. Nocujemy w namiotach.

Dzień 12 – Meteostancja

Kontynuujemy podejście do Meteostancji. Kolacja obozowa. Nocleg w namiotach.

Dzień 13 – Dzień aklimatyzacyjny

Śniadanie obozowe. Wyjście aklimatyzacyjne na plateau na wysokości około 4200 m n.p.m., powrót. Kolacja obozowa. Nocujemy w namiotach.

Dzień 14 – Atak szczytowy – Kazbek

W godzinach nocnych wyruszamy na szczyt. Zajmie nam około 10 godzin. Wracamy do stacji meteorologicznej i nocujemy w namiotach. Kolacja obozowa.

Dzień 15 – Dzień rezerwowy/dzień regeneracji

Zejście do Gergeti / dzień rezerwowy lub w przypadku wcześniejszego zejścia wycieczki w okolicach Kazbegi – do Doliny Truso. Wieczorem atrakcja – czeka nas udział w prawdziwej tradycyjnej gruzińskiej uczcie zwanej suprą! Nocleg w domu gościnnym.

Dzień 16 – Powrót

Koniec wyprawy. Poranny lot do Polski.

*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”

SZCZEGÓŁOWY plan wyprawy wysyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

10.09 – 24.09.2022 WOLNE MIEJSCA

inne terminy na życzenie dla grupy już od 1 osoby

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM jest wszystko, co potrzeba czyli:
*przewodnicy górscy na obydwa szczyty
*transport wg programu
*transport bagaży na koniach
*wyżywienie wg programu
*noclegi wg programu w hotelach, domach gościnnych i namiotach
*wycieczki w dniu rezerwowym
*sprzęt biwakowy (namioty, kuchenki)

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
*przeloty
*ubezpieczenie
*wyżywienie poza trekkingami
*dodatkowe noclegi
*dodatkowe wycieczki
*i inne potrzebne wydatki

SZCZEGÓŁY I WIĘCEJ informacji na temat kosztów przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

InfoPiguła

* dwa drzemiące wulkany powyżej 5000 m n.p.m.
* dwa szczyty pokryte lodowcem
* doświadczeni lokalni przewodnicy
* smaczne miejscowe jedzenie w górach
* aklimatyzacja na obydwu górach
* certyfikaty potwierdzające zdobycie szczytów
* wycieczki kulturowe wliczone w cenę
* supra – gruzińska uczta z toastami 😉

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia Saltik) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa Saltik – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram