Ararat i Wokół Jeziora Van

13 dni
Turcja

Wyprawa trek & tramp, oferuje wejście na Ararat, ale też zwiedzanie tego regionu Turcji. Po trekkingu czeka Was wycieczka i wędrówki wokół jeziora Van.

Informacje o wyprawie

WYPRAWA NA ARARAT I WOKÓŁ JEZIORA VAN

to połączenie trekkingu z trampingiem. Najpierw bierzemy udział w Wyprawie na Ararat i zdobywamy najwyższą górę w Turcji, a następnie wyruszamy na wycieczkę objazdową z elementami trampingu. Całość jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy chcą wejść na Ararat, a następnie zobaczyć inne miejsca w tym regionie Turcji.

Wędrówka do pierwszego i drugiego obozu na Araracie nie powinna stwarzać problemów osobom aktywnym, szczególnie tym chodzących po górach. Atak szczytowy może trwać od 8 do 14 godzin w zależności od kondycji całej grupy. Wyprawa z aklimatyzacją to wyprawa przede wszystkim dla tych, którzy nigdy nie byli na 5-tysięczniku. Jest doskonała dla próby sił na takiej wysokości, ponieważ na Araracie nie ma dodatkowych trudności technicznych. Na wyprawę zapraszamy osoby aktywne, dla których nie będą problemem kilkugodzinne wędrówki oraz (nawet!) kilkunastogodzinny atak szczytowy (ponad 1000 metrów w górę i prawie 2000 metrów w dół). Wyprawa wymaga przeciętnej kondycji. Góra nie jest bardzo wymagająca kondycyjnie. Do obozów wchodzimy na lekko, ponieważ część bagażu niosą konie. W programie jest przewidziany rezerwowy dzień na wypadek złej pogody.

Po trekkingu przyłączamy się do wycieczki Wokół Jeziora Van, podczas której zobaczymy najpiękniejsze zabytki skupione wokół największego jeziora w Turcji – Van. Kilka nocy spędzimy pod namiotami. Będziemy spać na kempingach, które oferują miejsce na namiot, ale nie ma na nich zaplecza sanitarnego. Za to jest mnóstwo natury, a wykąpać można się w jeziorze. W czasie tej podróży podziwiamy przede wszystkim na własnych nogach spędzając w busie do 3 godzin (non stop). Trzymamy się planu wycieczki, jednak nikogo nie popędzamy i dajemy sobie nawzajem dużo czasu na podziwianie. Ostatnie dwa dni są luźniejsze. Nawet jeśli coś nam wypadnie w środku trasy możemy połączyć te dwa dni w jeden. Nie stracimy w ten sposób żadnych widoków i zabytków.

Jeśli interesuje Cię tylko tramping to zobacz: Wokół Jeziora Van, a jeśli chcesz tylko trekkingu zapoznaj się z: Ararat Maxi.

Program

Dzień 1 – Przylot do Van* i przejazd do Doğubeyazit

Przylot do Van.* Przejazd do Doğubeyazit. Postój przy malowniczych wodospadach Muradiye. W Doğubeyazit nocleg w hotelu.
*przelot do Van przez Stambuł (loty realizowane są przez różne linie lotniczne, np. LOT, Turkish Airlines)

Dzień 2 – Podejście do 1. obozu

Po śniadaniu wyjazd busem do podnóża Araratu do wysokości około 2100 m n.p.m. Stąd zaczyna się trekking do 1. obozu umiejscowionego na wysokości 3350 m n.p.m.. Na miejscu ciepła obiado-kolacja i po rozłożeniu namiotów nocleg.

Dzień 3 – Dzień aklimatyzacji

Śniadanie w obozie. Podejście do wysokości 3800-4200 m n.p.m., a następnie powrót do 1. obozu na obiado-kolację. Nocleg w namiotach w 1. obozie.

Dzień 4 – Trek do obozu 2

Śniadanie w 1. obozie i wędrówka do 2. obozu umiejscowionego na wysokości 4100 m n.p.m. Trwa ona około 4-5 godzin z postojami. Na miejscu ciepła obiado-kolację i nocleg w namiotach do północy.

Dzień 5 – Atak szczytowy

Wyjście z obozu między północą a godziną 2.00.  Wejście na szczyt zajmuje około 5-9 godzin. Szczyt zdobywamy zazwyczaj po wschodzie słońca. Po zdobyciu szczytu – 5137 m n.p.m. zejście do 2. obozu – około 4 godzin., następnie do 1. obozu. Tam  ciepła obiado-kolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 6 – Przejazd do Doğubeyazit i odpoczynek

Po śniadaniu zejście do busa i przejazd do hotelu. Czas wolny, odpoczynku i relaksu.  Hammam i wspólna kolacja. Nocleg w hotelu.

Dzień 7 – Dzień rezerwowy/Wycieczki po okolicach Araratu

Jeśli dzień rezerwowy nie będzie wykorzystany na Araracie to po śniadaniu w hotelu wybierzemy się na wycieczkę po ciekawostkach w okolicy i zobaczymy Ishak Pasha Sarayi, zwiedzimy Doğubeyazit Kent Muzeum oraz przejedziemy także przez typowe kurdyjskie wioski do Parku Arki Noego.  Następnie pojedziemy nas jezioro Rybne, skąd rozpościera się piękny widok na Ararat. Nocleg pod namiotami nad brzegiem jeziora. .

Dzień 8 – U stóp Süphan Dağı

Po śniadaniu biwakowym rozpoczynamy wycieczkę wokół Jeziora Van. Najpierw zwiedzamy twierdze w Adilcevaz, następnie jedziemy nad jezioro Aygir położone u stóp wielkiego wulkanu Süphan Dağı. W jeziorze można się wykąpać. Obiado-kolacja biwakowa. Nocujemy w namiotach na niewielkim kempingu.

Dzień 9 – Wulkan Nemrut Dağı

Po śniadaniu biwakowym przejazd do miasteczka Ahlat, gdzie obejrzymy stary grobowiec oraz cmentarz seldżucki. Potem przejedziemy do wulkanu Nemrut Dağı. Tam czeka nas wędrówka na jeden z najwyższych punktów wulkanu, skąd rozpościera się przepiękny widok na wnętrze wulkanu. Podjeżdżamy na nasze miejsce noclegowe, gdzie będziemy jeść obiado-kolację. Nocleg w namiotach.

Dzień 10 – Wyspa Akdamar i nie tylko

Dzisiaj obejrzymy rzadko odwiedzane ruiny ormiańskiego kościoła św. Tomasza (mamy nadzieję, że jeszcze tam są!), wyspę Akdamar ze średniowiecznym ormiańskim kościołem, stary grobowiec i cmentarz w Gevaş. Zakończymy w Van. Nocleg w hotelu.

Dzień 11 – Okolice Van

Dzisiaj wycieczka do ruin średniowiecznej urartyjskiej twierdzy Çavustepe oraz kurdyjskiego zamku Hoşap. Jeśli grupa będzie miała ochotę pojedziemy na plażę poleniuchować przed powrotem do domu. Nocleg w hotelu w Van.

Dzień 12 – Twierdza Van

Obejrzymy starą twierdzę w Van oraz pozostałości starego Vanu. Następnie odwiedzimy słynne koty Van. Potem czas wolny, zakupy przed wyjazdem.  I pożegnalna wspólna kolacja. Nocleg w hotelu.

Dzień 13 – Powrót do domu

Transfer na lotnisko w Van, lot powrotny do Polski.

*przeloty odbywają się bez asysty „ARARATTREK”

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

Terminy

15.06 – 27.06.2024 WOLNE MIEJSCA
31.08 – 12.09.2024 WOLNE MIEJSCA

inne terminy na życzenie dla grupy już od 1 osoby

Warunki

W naszym pakiecie CENOWYM  jest wszystko, co potrzeba czyli:
*przewodnik górski / opiekun grupy
*transport wg programu
*transport bagaży na koniach
*wyżywienie wg programu
*noclegi wg programu w hotelach i namiotach
*sprzęt biwakowy i wspinaczkowy
*bilety do zwiedzanych obiektów w Turcji

Do pakietu cenowego należy doliczyć:
*przeloty
*ubezpieczenie
*pozwolenie na Ararat (permit)
*wyżywienie poza wymienionym w programie
*dodatkowe noclegi
*dodatkowe wycieczki
*i inne potrzebne wydatki

SZCZEGÓŁY I WIĘCEJ informacji na temat kosztów przesyłamy na e-mail. Zapraszamy do kontaktu.

InfoPiguła

* doświadczeni kurdyjscy przewodnicy
* trekking i tramping na jednej wyprawie
* najwyższy szczyt i największe jezioro w Turcji
* certyfikat potwierdzający zdobycie szczytu Araratu
* smaczne jedzenie biwakowe
* spanie w namiotach 😉
* kąpiele w jeziorach
* zabytki kurdyjskie, seldżuckie, ormiańskie, urartyjskie
* twierdze, cmentarze, grobowce, kościoły
* kameralna grupa

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram