Skitury w Turcji

Wielu osobom Turcja kojarzy się z kierunkiem turystycznym odpowiednim na lato, ewentualnie na wiosnę czy wczesną jesień. Dla niektórych ten kraj to wizja wypoczynku na wybrzeżu czy zwiedzanie najsłynniejszych miast jak Stambuł, Ankara lub Bodrum. Często turyści nie biorą pod uwagę Turcji, planując wyjazdy w okresie zimowym, a to wielki błąd! Dlaczego? Otóż ten kraj zapewnia mnóstwo atrakcji również zimą.

Zainteresowaniem cieszą się wyprawy skiturowe do Turcji, a poziom trudności tras sprosta oczekiwaniom osób zaawansowanych. To możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, podziwiania zapierających dech w piersi krajobrazów i zdobywania szczytów. Podczas tego typu wypraw poznać też można wielu interesujących ludzi i nawiązać nowe kontakty. Bez wątpienia warto więc wybrać się na skitury dla zaawansowanych!

 

Czym jest skitouring?

Choć to pojęcie jest dziś dość popularne, nie każdy wie, co tak naprawdę oznacza. Czy to sport dla każdego? Otóż wyprawy skitourowe to rodzaj narciarstwa, które uprawiane jest poza ośrodkami narciarskimi. Co więcej, wymaga specjalistycznego sprzętu, gdyż w wersji dla zaawansowanych zawiera wspinaczkę na duże wysokości, nie tylko pokonywanie wzgórz i przełęczy, lecz również zdobywanie szczytów. Gdzie warto uprawiać ten sport? Aby odbyć taką wyprawę, nie ma potrzeby opuszczać kraju, gdyż wiele interesujących szlaków znajduje się na terenie Polski, lecz miłośnicy egzotycznych kierunków chętnie udają się na skitouring do Turcji. Do wyboru jest tam mnóstwo tras, które modyfikować można zależnie od preferencji oraz możliwości współtowarzyszy wyprawy czy od warunków pogodowych. Całodniowe wędrówki przez ośnieżone szlaki, noclegi w obozach rozbijanych na dużych wysokościach i niezwykłe widoki – to idealna propozycja dla fanów potęgi natury, śniegu i zimy!

 

Najciekawsze propozycje tras skitouringowych – Kaçkar

Tajemnicze, oferujące wiele niezapomnianych przygód i pełne tras dla zaawansowanych pasmo gór Pontyjskich – Kaçkar położone jest w północno-wschodniej części Turcji. Nie ma tu tłumów turystów, co sprawia, że można w spokoju i harmonii podziwiać piękno krajobrazów podczas wyjazdów skitourowych. To propozycja dla osób, które mają już na swoim koncie podobne wycieczki, gdyż góry Pontyjskie wymagają dobrej kondycji i przygotowania. Często podczas ich przemierzania przekracza się bowiem wysokość 3000 m n.p.m. Na skitouring przez pasmo Kaçkar powinny więc wybrać się osoby znające swoje możliwości i zaopatrzone w pełni sprawny, dobrej jakości sprzęt.

 

Zdobywanie szczytów – skitouring na Araracie

Zwykle celem wyprawy w góry jest dotrzeć na szczyt. O wiele trudniej dokonać tego w warunkach zimowych, a zwłaszcza… na nartach! To mimo wszystko kusząca i przyciągająca wielu śmiałków perspektywa. Z tego względu skitoury na Araracie cieszą się tak dużą popularnością. Podczas organizowania tego typu wyprawy istotne jest zarezerwowanie sobie dodatkowego dnia. Czasami zdarza się tak, że z powodu złych warunków pogodowych, atak szczytowy na słynną górę Ararat nie może się odbyć. W ciągu kilku lub kilkunastu godzin przeczekania w obozie sytuacja potrafi diametralnie się zmienić i zdobycie szczytu jest możliwe. A przecież bezpieczeństwo podczas wyjazdów skiturowych to podstawa budowania miłych wspomnień z takich wycieczek.

 

 

Jak przygotować się na skitouring w Turcji?

Tureckie góry to propozycje tras odpowiednich do przemierzania ich na nartach przez ochotników z doświadczeniem w tego typu sporcie. Przede wszystkim mają oni świadomość własnych możliwości, znajdą reakcję swojego organizmu na zmianę wysokości i posiadają dobrą kondycję fizyczną. Jeśli chodzi o przygotowanie się na skitoury dla zaawansowanych, na pewno pomogą w tym treningi sprawnościowe i wydolnościowe, wędrówki czy bieganie. Co więcej, taka wyprawa nie może odbyć się bez specjalnej odzieży termicznej i profesjonalnego sprzętu.

Na wyprawy skitourowe warto wybrać się ze sprawdzonym organizatorem, który w przypadku złych warunków pogodowych zaproponuje alternatywną trasę i zadba priorytetowo o bezpieczeństwo uczestników.

Sprawdź nasze wyprawy skiturowe.

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram