Gruzja jest państwem leżącym na pograniczu Europy i Azji. Czynnik ten sprawia, iż kraj jest absolutnie wyjątkowy i niesamowicie różnorodny pod względem kulturowym. Równie niepowtarzalne są tamtejsze krajobrazy. Gruzja to istny raj dla miłośników wędrówek, stwarzający możliwość organizowania długich pieszych wycieczek i podziwiania w czasie ich trwania rozległych obszarów zarówno równinnych, jak i górskich, gdzie zachowała się dzika przyroda. Tuszetia, Dżawachetia, Kazbek, Dolina Truso – to tylko niektóre z wielu wartych odwiedzenia miejsc na mapie tego państwa.

Dziewicze tereny Tuszetii – rejon dla odważnych

Tuszetia jest jednym z najbardziej odizolowanych terenów w Gruzji. Można odnieść wrażenie, że czas się tu zatrzymał. Do regionu nie dociera transport publiczny, w wiekowych chatkach lokalni mieszkańcy prowadzą spokojne życie, a pasterze wypasają owce. Wielokilometrowe przełęcze przecinają łańcuchy górskie, gdzieniegdzie można spotkać średniowieczne kamienne wieże. To idealne miejsce na wycieczkę dla osób, które chcą odpocząć od szybkiego tempa życia i wszechobecnej technologii. Trekking w okolicach Tuszetii jest wymagający nie tyle technicznie, ile kondycyjnie, gdyż odległości do pokonania na poszczególnych odcinkach są spore. Z kolei maszerowanie po ogromnych, otwartych przestrzeniach latem może potęgować odczuwanie upału. Dla wprawionych w trekkingu osób z pewnością nie będzie to jednak powodem do zmartwień, a podziwiane w trakcie wędrówki widoki wynagrodzą trud przeprawy.

Kraina jezior i wulkanów – Dżawachetia

Dżawachetia to kraina geograficzna położona w południowej Gruzji. Na jej terenie rozciąga się pasmo górskie stanowiące część Małego Kaukazu – Góry Samsarskie. Najwyższy szczyt będący jednocześnie wulkanem sięga wysokości 3300 m n.p.m. Obszar ten zamieszkują głównie Ormianie. Wulkanów jest tutaj o wiele więcej, podczas wędrówki napotkać można również liczne, krystalicznie czyste jeziora i źródła mineralne. Dżawachetia to miejsce idealne na trekking dla osób, które niekoniecznie interesują intensywne, wysokogórskie wspinaczki. Choć dla całej Gruzji charakterystyczne są krajobrazy, w których dominują rozległe, otwarte przestrzenie, tutaj cecha ta jest szczególnie widoczna. Teren tworzą bowiem głównie połacie łąk, poprzecinane licznymi wulkanami z osypującymi się piargami i wieloma przynoszącymi ukojenie w upalne dni jeziorami. Gdzieniegdzie zachowały się piękne zabytki architektury. Należą do nich m.in. bazylika w Kumurdo i twierdza Abuli. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak skalne miasto Wardzia położone na zboczu góry Eruszeli.

Okolice Kazbeku – raj dla fanów mocnych wrażeń

To zdecydowanie najtrudniejsza ze wszystkich proponowanych tras. Sama góra Kazbek jest jedną z najwyższych w paśmie Kaukazu i sięga wysokości 5054 m n.p.m. Niniejszy fakt sprawia, iż wyprawa w te okolice jest nie lada wyzwaniem i powinny się na nią decydować jedynie osoby doświadczone, pewne swoich możliwości. Oczywiście, udając się w okolice Kazbeku, nie trzeba od razu zdobywać samego szczytu. Nieopodal znajduje się na przykład malownicza Dolina Truso. Wycieczkę po tym terenie można zorganizować nawet tak, by zdecydowaną większość czasu wędrować po płaskiej powierzchni. Dzięki tak wielu możliwościom każdy znajdzie coś dla siebie z dostosowaniem do indywidualnych możliwości i aktualnej kondycji. Dolina jest przesiąknięta klimatem kultywowanej tradycji i dawnych obyczajów. Po drodze można minąć opuszczoną, wielowiekową wioskę lub spotkać ludzi, którzy wciąż zamieszkują te tereny i żyją w zgodzie z otaczającą przyrodą, szanując każdy jej aspekt. Szczególnie ciekawym zjawiskiem są występujące na niniejszych obszarach kolorowe źródła mineralne.

Bez względu na konkretną destynację, powodów, by wybrać się na trekking po Gruzji, jest naprawdę wiele!

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram