Brak wakacyjnych planów, a niewykorzystany urlop nadal czeka? Jeżeli poszukujecie niezwykłych i nie do końca jeszcze odkrytych przez polskich turystów miejsc, w których przeżyć możecie niezapomniane wakacje, odwiedźcie Armenię! Ten położony między Turcją a Azerbejdżanem kraj stanowi prawdziwą gratkę dla miłośników historii, architektury, sztuki, folkloru, przepięknych krajobrazów oraz aktywnych form spędzania czasu – takich jak na przykład trekking. Ilość dostępnych na miejscu atrakcji sprawia, że zarówno podczas krótkiego, jak i dłuższego pobytu w tym urokliwym zakątku nie sposób się nudzić. Co przede wszystkim doceniają turyści w Armenii? Bez wątpienia jest to wspaniała, nieprzekształcona przez ludzką rękę natura oraz majestatyczne monastyry. Które z nich szczególnie opłaca się odwiedzić? Sprawdźcie!

Najciekawsze monastyry w Armenii – Świątynia Garni i nie tylko

Co sprawia, że te zabytki posiadają tak dużą wartość historyczną i kulturową? Budowę niektórych z nich rozpoczęto naprawdę dawno temu (nawet na początku naszej ery), zaś w kolejnych latach były one systematycznie udoskonalane i powiększane. Najsłynniejsze budowle sakralne w Armenii to:

świątynia Garni – wyjątkowa budowla pochodząca z I wieku. W dużej mierze różni się od powstałych później na ternie Armenii monastyrów. Sprawia wrażenie egzotycznej, w dodatku jest dość dobrze zachowana i bardzo okazała. Wzniesiono ją prawdopodobnie ku czci Mitry – boga słońca. Według innej teorii służyła jako mauzoleum króla Armenii o rzymskim pochodzeniu;

klasztor Geghard – planując zwiedzanie świątyni Garni, warto zahaczyć również o ten monastyr. Ze względu na swoją lokalizację, robi on zwykle ogromne wrażenie na odwiedzających – jego pomieszczenia są bowiem wykute w skałach;

Tatev – ta budowla ma szczególne znaczenie historyczne dla Ormian, gdyż na przestrzeni lat prężnie rozwijała się prowadzona w niej działalność duchowna i naukowa, zaś podczas radzieckiej inwazji budynek stanowił istotny ośrodek oporu. Przy okazji odwiedzenia tego monastyru warto skorzystać również z kolejki górskiej (najdłuższa na świecie), z wagoników której podziwiać można niezwykłe widoki z wysokości 320 metrów.

Norawank – to budowla sakralna pochodząca z IX-X wieku, która w kolejnych latach była rozbudowywana. Ze względu na otaczające ją urokliwe krajobrazy często stanowi jeden z punktów wycieczek organizowanych przez turystów czy też przez biura podróży.

Największe jezioro w Armenii – Sewan

Podczas wycieczki do Armenii warto połączyć zwiedzanie monastyrów z delektowaniem się pięknem przyrody, w otoczeniu której są one zazwyczaj zlokalizowane. Chętnie odwiedzane przez turystów miejsce to budowla sakralna Sewanawank, z której rozciąga się zapierający dech w piersi widok na jezioro Sewan. Ten zbiornik wodny położony jest na wysokości około 1900 m n.p.m. i chroniony przez park narodowy. Ma powierzchnię 1260 km², zaś jego największa głębokość to 80 m. Sewan jest jeziorem endoreicznym, czyli bezodpływowym, wpada do niego natomiast 28 rzek. Czy nie byłoby przyjemnie stanąć na brzegu tego zbiornika wodnego i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie?

Poza atrakcjami turystycznymi, które musicie odwiedzić, udając się na wycieczkę do Armenii, warto zapoznać się również z lokalnym folklorem oraz regionalną kuchnią. Jeśli chodzi o te dwie kwestie, kraj oferuje odwiedzającym naprawdę szeroki wybór. Pamiętajcie więc, by skosztować tradycyjnych dań, a może nauczyć się jednego z wielu ludowych ormiańskich tańców? Zachęcamy do skorzystania w pełni z uroków Armenii!

Zapraszamy do kontaktu

ARARATTREK.PL Joanna Saltik
ul. Strumykowa 16
05-500 Piaseczno
NIP: 9511405004

ararat.pl@gmail.com
ararattrek.pl@gmail.com

+48 504 004 603 (Asia) WhatsApp, Viber
+48 501 845 837 (Musa – przewodnik górski, mówi po polsku) WhatsApp, Viber, Telegram