TREKKING Z WIZYTĄ U GRUZIŃSKICH GÓRALI – TUSZETIA  (10 dni) - kod: T10
Trek Omalo - Shatili

Gruzja to kraj w większej części górzysty. Najwyższy szczyt to Szchara – 5193 m n.p.m., ale bardziej znaną i popularną górą jest Kazbek – 5033 m n.p.m., który będziemy mieli okazję zobaczyć z bliska podczas naszej wędrówki, ponieważ będziemy spać na jego stokach. Trekking jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy chcieliby zasmakować klimatów gruzińskich chodząc po górach. Do zobaczenia będą przepiękne gruzińskie krajobrazy niekoniecznie widziane z wysokich szczytów. Na naszej wyprawie trekkingowej będzie można poznać kulturę gruzińską, posłuchać miejscowej muzyki, a co najważniejsze codziennie zajadać się miejscowymi smakami. Do udziału w trekkingu zapraszamy osoby o dobrej kondycji, trzeba być przygotowanym na całodzienne, kilkugodzinne wędrówki. Program realizujemy we współpracy z miejscowym biurem trekkingowym.  

Terminy:
13.07 – 21.07.2019 WOLNE MIEJSCA!
27.07 – 04.08.2019 TERMIN POTWIERDZONY! WOLNE MIEJSCA!

Jeśli masz więcej czasu i sił możesz wziąć udział w trekkingu, którego częścią jest przedstawiany tutaj trekking.

Trekking z wizytą u gruzińskich górali - przez Tuszetię i Chewsuretię (16 dni)

 Trekking w Gruzji Trekking w Gruzji Trekking w Gruzji Trekking w Gruzji 

PLAN TREKKINGU Z WIZYTĄ U GRUZIŃSKICH GÓRALI – PRZEZ TUSZETIĘ*

Dzień 1 – Wylot z Polski**. Wieczorny wylot z Polski bezpośrednim samolotem do Tbilisi (możliwość tańszego przelotu z przesiadką; wymagany dodatkowy nocleg w Tbilisi-do ustalenia z organizatorem)

Dzień 2 – Przylot do Gruzji. Przylot do Tbilisi. Ruszamy od razu do Kachetii – regionu znanego z uprawy winorośli. Zwiedzanie klasztoru Alawerdi i starej Akademii Ikalto. Wyprawę rozpoczynamy gruzińską kolacją - suprą u miejscowych gospodarzy, u których także zanocujemy.

Dzień 3 - Przejazd do Omalo. Po śniadaniu wyjazd do Omalo. Na początek jazda krętą górską drogą - jedną z najniebezpieczniejszych dróg świata. Kolacja i nocleg w domu gościnnym w Omalo.

Dzień 4 - Początek trekkingu Omalo – Dartlo. Wędrówka do bajkowej wioski Dartlo znajdującej się na wysokości około 1850 m n.p.m., gdzie zobaczymy tradycyjne wieże obronne oraz wyryte w skale tajemnicze rysunki – petroglify. Kolacja biwakowa. Nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 5 godzin. Dystans: 12 km.)

Dzień 5 – Dartlo – Girevi. Po śniadaniu w domu gościnnym wędrujemy dalej doliną rzeki Pirikita Alazani do wioski Girevi. Po drodze mijamy wioski Chesho i Parsma z tradycyjnymi wieżami. Kolacja biwakowa. Nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 5,5 godziny. Dystans: 13 km.)

Dzień 6 – Girevi – Kvakhidi. Wyruszamy do miejsca naszego pierwszego biwaku w namiotach – Kvakhidi – rozległej polany nieopodal rzeki Kvakhidistskali, gdzie mamy czas na odpoczynek przed głównym podejściem na przełęcz Atsunta (3431 m n.p.m.). Kolacja obozowa, nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 6 godzin. Dystans: 13 km.)

Dzień 7 – Atsunta 3431 m n.p.m. Wyruszamy w kierunku przełęczy Atsunta, która stanowi naturalną granicę pomiędzy Tuszetią i Chewsuretią. Jest to jeden z najbardziej wymagających dni całego trekkingu ze względu na długie i strome podejście pod samą przełęcz. Przy dobrej widoczności będziemy mieć możliwość podziwiania szczytów: Kazbeku (5047 m n.p.m.), Chaukhi (3842 m n.p.m.) oraz Tebulosmta (4493 m n.p.m.). Kolacja obozowa, nocleg w namiotach. (Czas przejścia: 5 godzin. Dystans: 10 km.)

Dzień 8 – Do Mutso i Shatili. To będzie długi dzień, jednak praktycznie bez żadnych podejść. Najpierw przejdziemy grzbietem Khidotani, a następnie w dół w okolice wioski Khonischala. Dalej droga doprowadzi nas do wioski – Mutso, gdzie wysoko położona twierdza zamyka dolinę rzeki Andaki. Po kilku kolejnych kilometrach dojdziemy do celu naszej wędrówki - Shatili - XII wiecznej wsi-twierdzy. W Shatili zamieszkamy właśnie w jednej z zachowanych średniowiecznych baszt! Kolacja i nocleg w domu gościnnym w Shatili. (Czas przejścia: 7,5 godziny. Dystans: 16 km.)

Dzień 9 – Z Shatili do Tbilisi. Przejazd do Tbilisi odbywa się tylko z kierowcą – lider grupy zostaje z grupą realizującą drugą część trekkingu, zakwaterowanie w hostelu, czas wolny we własnym zakresie.

Dzień 10 – Powrót do domu. W nocno-porannych godzinach przejazd na lotnisko. Powrót do domu.**

*decyzja co do ostatecznej trasy przejścia pozostaje w gestii przewodnika w zależności od warunków pogodowych, przy zachowaniu planu ramowego tzn. dotarcia z Omalo do Shatili. Może się bowiem zdarzyć, że w przypadku chociażby burzy będzie potrzebny biwak awaryjny. 
**program wyróżniony kursywą odbywa się bez asysty ARARATTREK.PL

Więcej informacji (cena, świadczenia, szczegółowy plan) na temat trekkingu wysyłamy drogą e-mailową. Można pisać tradycyjnie przez e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a także poprzez FORMULARZ. Prosimy wpisać w tytule kod - T10.

 

 

ARARATTREK Ömer Saltik - Telefon: (+48) 504-004-603 - e-mail: ararat.pl@gmail.com

Strona www.ararattrek.pl jest własnością firmy Ararattrek Ömer Saltik.
Ściąganie zdjęć i kopiowanie tekstów tylko za pozwoleniem.
Wszystkie zdjęcia są własnością firmy i tylko my mamy prawo do ich rozpowszechniania.
Seo by ComWeb