Wycieczka objazdowa 
GRUZJA ZE WSZECH STRON (18 dni) - kod: GRU18

Terminy:
08.06 - 25.06.2014 WOLNE MIEJSCA

Wycieczka objazdowa - Gruzja ze wschech stron

Wyprawa jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy chcieliby zasmakować klimatów gruzińskich, zwiedzić ten piękny kraj w niespiesznym tempie i w małej grupie. Gruzja to kraj w większej części górzysty. Najwyższy szczyt to Szchara – 5193 m n.p.m., ale bardziej znaną i popularną górą jest Kazbek – 5047 m n.p.m., który będziemy mieli okazję zobaczyć z daleka podczas naszej wycieczki, jeśli pogoda na to pozwoli. Gruzja jest usiana zabytkami. Są to przede wszystkim budowle sakralne. Wiele z nich będzie na trasie naszej wycieczki. Zobaczymy także zabytki natury, piękne rzeki i zbiorniki wodne, a także skalne miasta. Na naszej wyprawie postaramy się pokazać Wam każdą część Gruzji, choć nie sposób pokazać będzie wszystkie jej zabytki. Nasz program jest niepowtarzalny. Tempo zwiedzania jest dostosowane do potrzeb uczestników, nigdzie się nie spieszymy, mamy dużo czasu, a atrakcje są tak rozplanowane, by dzień był pełny, a zarazem niespieszny, wakacyjny i relaksacyjny. W Gruzji jest bardzo duża ilość muzeów, na zwiedzanie których (dla chętnych) zawsze będzie czas. Nocujemy zazwyczaj w gospodarstwach, gdzie mamy zapewnione śniadanie i kolację. Na naszej wyprawie jeździmy wynajętym minibusem. Program może ulec lekkim zmianom niezależnym od organizatora. Na prośbę pierwszych 5 zgłoszonych osób termin wyprawy może zostać przesunięty w związku z możliwością kupienia tańszych biletów w innym terminie.

PLAN WYCIECZKI OBJAZDOWEJ

1. dzień – przylot do Kutaisi *– byłej stolicy Imperium Abchaskiego, odpoczynek, spacer po mieście, nocleg.

2. dzień – po śniadaniu zwiedzamy Kutaisi i jego okolice czyli - położony wśród zieleni nad rzeką - Monastyr Mocameta oraz Monastyr Gelati, powstały w 1106 roku. Następnie jedziemy przez Tkibuli i przełęcz Nakerala nad malowniczy zbiornik wodny Szaori. Następnie odwiedzamy kościół Nikorcminda z początku XI wieku, odnowiony w XVII w. Kończymy dzień w Ambrolauri – miejsce znane z XVII wieku, kiedy służyło jako jedna z siedzib królów Imeretii. Nocujemy w Ambrolauri. (trasa ok. 80-90 km)

3. dzień – po śniadaniu zwiedzamy Ambrolauri i ruszamy do Cageri i gdzie obejrzymy bazylikę, a chętni zwiedzą również muzeum. Następnie pojedziemy do Martwili, gdzie znajduje się stary klasztor. A zanim dojedziemy do naszego ostatniego dzisiaj przystanku wstąpimy do Kanionu – zabytku przyrodniczego. dzień zakończymy w największym mieście i stolicy prowincji Margelia – Zugdidi, położonego 30 km od morza. Tam znajduje się kompleks pałacowo-parkowy oraz muzeum z m.in. maską pośmiertną Napoleona oraz całunem Maryi Matki Jezusa. Nocujemy w Zugdidi. (ok. 220 km)

4. dzień – po śniadaniu zwiedzimy Zugdidi i pojedziemy do Mestii, głównego miasta Górnej Swanteii, położonego w górach Kaukazu, która jest wraz z obszarem Górnej Swanteii wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nocujemy w Mestii. (ok. 130 km)

5. dzień – po śniadaniu ruszymy jeepami do miejsca, którego w Swanetii nie można ominąć czyli do najwyżej położonej i zamieszkałej wioski w Europie - Uszguli (przejazd jeepami)- Znajduje się na wysokości 2200 m n.p.m. Następnie wrócimy do Mestii, a potem do Zugdidi. Nocleg w Zugdidi. (ok. 200 km)

6. dzień – po śniadaniu z Zugdidi pojedziemy do Ureki nadmorskiego, klimatycznego uzdrowiska nad Morzem Czarnym i się zrelaksujemy na plaży. Nocujemy w Ureki. (ok. 80 km) .

7. dzień – po śniadaniu ruszamy do Batumi, w którym obejrzymy m.in. turecki meczet z drugiej połowy XIX wieku, dawna eklektyczna zabudowa willowa, Park Przymorski, Ogród Botaniczny, Uniwersytet, synagoga, kościół katolicki z początku XX wieku. Nocujemy w Batumi. (ok. 50 km)

8. dzień – po śniadaniu wyruszamy z Batumi na wschód w stronę Beszumi, przejedziemy przez przełęcz Goderdzi położonej na wysokości 2025 m n.p.m. I dojedziemy do – Achalciche – miejscowości uzdrowiskowej z kompleksem źródeł termalnych. Tam wejdziemy na wzgórze Rabati, na którym znajduje się zamek z XII wieku i popatrzymy na panoramę miasta. W mieście znajduje się również Muzeum Historyczne, które będzie można odwiedzić oraz meczet. Nocujemy w Achalciche. (ok. 170 km)

9. dzień – po śniadaniu wyruszymy z Achalciche do Wardzi - skalnego miasta wydrążonego w skalnej, tufowej ścianie położonego na wysokości 1300 m n.p.m. Miasto posiada wiele ukrytych ścieżek i tuneli. Są tam takie pomieszczenia jak świątynia, sala balowa, jadalnie, piwnice, mieszkania, magazyny. Kończymy dzień w miejscowości Ninocminda. Nocujemy w Ninocminda. (ok. 90 km)

10. dzień - po śniadaniu z Ninocmindy wyruszamy w stronę – Calki, znajdującej się na przedgórzu Gór Trialeckich, potem jedziemy do Bediani położonego nad rzeką Khrami, a następnie do Dmanisi, położonego w dolinie rzeki Maszawera. Jest to miasteczko i miejscem wykopalisk. Kończymy w Bolnisi, gdzie obejrzymy jeden z najstarszych chrześcijańskich kościołów w Gruzji, pochodzący z IV wieku. Nocujemy w Bolnisi. (ok. 140 km)

11. dzień – po śniadaniu jedziemy do zespołu monastyrów nazywanego Dawid Garedżi, położonego na zboczach góry Garedża. Po drodze zatrzymamy się w małej miejscowości Gardabani, która jest kolejowym miejscem granicznym z Azerbejdżanem. Po zwiedzeniu monastyrów, kończymy dzień w Sagaredżo. Nocujemy w Sagaredżo. (ok. 150 km)

12. dzień – po śniadaniu jedziemy do Monastyru Bodbe, w którym znajdują się relikwie św. Nino, który znajduje się w Signachi. Tam ze wzniesienia można obserować równinę Alazańską. Następnie jedziemy do jednego z najpiękniejszych miejsc w Gruzji - rezerwatu Lagodechi. Jest to najstarszy chroniony obszar w Gruzji. Stamtąd jedziemy do Kwareli, miejsowości położonej w Dolinie Alazani u podnóża Wielkiego Kaukazu. Nocujemy w Kwareli. (ok. 160 km)

13. dzień – po śniadaniu ruszamy z Kwareli do Monastyru Nekresi położonego w malowniczej scenerii zielonego wzgórza. Niektóre budynki tego monastyru pochodzą z IV w. Następnie jedziemy do Gremi, gdzie obejrzymy fortyfikację. W niej zobaczymy pałac królewski, kościół wieżę oraz zabudowania mieszkalne. Kolejne nasze przystanki to katedra w Alawerdi oraz kompeks klasztorny i naukowy w Ikalto. Potem odwiedzimy Telawi - najpiękniejsze miasto w Kaketii, położone na wzgórzu Ciw-Gombori w dolinie rzeki Alazani z widokiem na Kaukaz. Pojedziemy do Cinandali, by zakończyć dzień w Tbilisi. Nocleg w Tbilisi. (ok. 130 km)

14. dzień – po śniadaniu zwiedzamy Tbilisi. Następnie zwiedzamy monastyr Dżwari oraz jedno z najstarszych miast Gruzji (dawną stolicę Gruzji) - Mcchetę. Kończymy w Cerowani. Nocleg w Cerowani. (ok. 35 km)

15. dzień – po śniadaniu wyjeżdżamy na Gruzińską Drogę Wojenną i zwiedzamy m.in. monastyr Ananuri, miasto Stepancminda (zwane kiedyś Kazbegi) oraz klasztor Cminda Sameba, do którego będziemy musieli się nieco powspinać w górę (lub podjedziemy wynajętymi jeepami). Wracamy do Cerowani. Nocujemy w Cerowani (ok. 270 km)

16. dzień – po śniadaniu z Cerowani wyjeżdżamy do Gori – miasta, w którym się urodził i żył Józef Stalin. Będzie można tam odwiedzić jego muzeum. Następnie jedziemy do Upliciche – starożytnego miasta skalnego. Potem przez Chaszuri, w czasach stalinowskich nazywane – Stalinisi, jedziemy do Bordżomi, miasta uzdrowiskowego słynącego z wody mineralnej Bordżomi. Wokół miasta znajduje się Park Narodowy. Nocleg w Bordżomi. (ok. 150 km)

17. dzień – po śniadaniu z Bordżomi przez Surami i Zestafoni jedziemy do Kutaisi. (ok. 130 km)

18. dzień – Kutaisi – zwiedzanie, czas wolny, lot do Polski*

  *program wyróżniony kursywą odbywa się bez asysty ARARATTREK.PL


Więcej informacji (cena i świadczenia) na temat wyprawy wysyłamy drogą e-mailową. Można pisać tradycyjnie przez e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a także poprzez FORMULARZ. Prosimy wpisać do w tytule kod - GRU18

ARARATTREK Ömer Saltik - Telefon: (+48) 504-004-603 - e-mail: ararat.pl@gmail.com

Strona www.ararattrek.pl jest własnością firmy Ararattrek Ömer Saltik.
Ściąganie zdjęć i kopiowanie tekstów tylko za pozwoleniem.
Wszystkie zdjęcia są własnością firmy i tylko my mamy prawo do ich rozpowszechniania.
Seo by ComWeb