Trekking w Gruzji na LAILĘ i na TETNULDI - kod: LT10

jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy chcieliby zasmakować klimatów gruzińskich chodząc po górach i zwiedzając ciekawe miejsca w Gruzji. Podczas tej górskiej przygody zdobędziemy dwa czterotysięczniki położone w Swanetii: Lailę (4008 m n.p.m) – górę o trzech wierzchołkach oraz Tetnuldi (4858 m n.p.m.). Na tę wyprawę zapraszamy osoby o dobrej kondycji fizycznej, które dysponują już pewnym obyciem wysokogórskim i są odporne na ekspozycję. Codzienne przejścia będą trwały około 5 godzin, natomiast ataki szczytowe do 10 godzin - każdy. Na Laili zaaklimatyzujemy się, nauczymy się chodzenia w rakach i używania czekana przed trudniejszym celem, którym będzie Biała Królowa (czyli Tetnuldi) – szczyt położony w głównym paśmie Wielkiego Kaukazu, z którego rozpościera się widok na Uszbę i Elbrus. Na Tetnuldi występują zagrożenia: szczeliny, nagłe załamania pogody. Trzeba tam będzie pokonać szeroką szczelinę brzeżną oraz wspiąć się na około 50-metrową ściankę lodową. Przewyższenia na tej wyprawie będą od 500 m do 1100 m. A poza tą górską i niełatwą przygodą będzie można poznać kulturę gruzińską i jej tradycje, posłuchać miejscowej - swańskiej muzyki na żywo, a co najważniejsze codziennie zajadać się miejscowymi smakami: chinkali, chaczapuri, kubdari, czachochbili oraz wypić wyśmienite gruzińskie wina, a także legendarną czaczę :) Program realizujemy z lokalnym biurem specjalizującym się w wyprawach górskich w Gruzji.

Termin: 
27.07 – 04.08.2019  WYPRAWA POTWIERDZONA! WOLNE MIEJSCA

Możesz wziąć udział także w nieco łatwiejszym trekkingu obejmującym wejście na Lailę: 

Trekking na Lailę i po Swanetii

 

Wielki Kaukaz Góry w Gruzji Tetnuldi Laila

Ogólny PLAN WYPRAWY na LAILĘ i na TETNULDI w Gruzji

Dzień 1 – Wylot z Polski i przylot do GruzjiWylot z Warszawy do Batumi lub Kutaisi*. Odpoczynek po podróży. Nocleg w hostelu w Batumi lub Kutaisi.

Dzień 2 – Mestia. Przejazd do stolicy Swanetii - Mestii. Wybierzemy się na spacer po Mestii, a następnie odwiedzimy muzeum Mikhaila Khergianiego. Kolację zjemy w restauracji, gdzie będziemy mieli również możliwość usłyszenia koncertu w wykonaniu lokalnego zespołu ludowego "Kviria". Nocleg w domu gościnnym w Mestii.

Dzień 3 – Mestia – Zkhumari - Chiszdi. Rozpoczęcie akcji górskiej na szczyt Laila (4008 m n.p.m.). Pierwszego dnia osiągniemy wysokość około 2200 m n.p.m., gdzie rozbijemy obóz pod przełęczą Chiszdi (3228 m n.p.m.). Kolacja obozowa, nocleg w namiotach.

Dzień 4 – Przełęcz Chiszdi. Rozpoczynamy podejście na przełęcz Chiszdi, skąd przy dobrej pogodzie będziemy mieli możliwość podziwiania widoków na wybitne szczyty Wielkiego Kaukazu - Uszbę (4710 m n.p.m.) i Elbrus (5642 m n.p.m.). Po zejściu z przełęczy rozbijemy obóz uderzeniowy na wysokości około 2900 m n.p.m. w okolicach lodowca Laili. Kolacja obozowa, nocleg w namiotach.

Dzień 5 – Wyjście na szczyt Laili. Nocne wyjście na szczyt. Po zdobyciu szczytu i zejściu do obozu krótki odpoczynek, a następnie zejście do Zkhumari. Zakończenie akcji górskiej na Laili. Przejazd do Mestii, odpoczynek, obiadokolacja i nocleg w domu gościnnym w Mestii.

Dzień 6 – Mestia - Adishi. Kontynuacja zejścia do wioski Zkhumari - ok. godziny drogi, a następnie przejazd do Mestii. Po południu przejazd do położonej na wysokości 2040 m n.p.m. wioski Adishi u stóp drugiego czterotysięcznika naszej wyprawy - Tetnuldi (4858 m n.p.m.). Kolacja i nocleg w domu gościnnym w Adishi.

Dzień 7 – Akcja górska na Tetnuldi. Po śniadaniu w domu gościnnym wyruszamy na akcję górską na Tetnuldi. Przed nami około 7 godzin podejścia. Idziemy przez pastwiska, a następnie żlebem docieramy na nocleg na wysokości 3750 m n.p.m. przy lodowcu Adishi. Nocujemy w namiotach. Obiadokolacja obozowa.

Dzień 8 – Atak szczytowy na Tetnuldi. Atak szczytowy na Tetnuldi, który średnio trwa około 7-8 godzin, nawet do 10. Droga o wycenie 2B w skali rosyjskiej. Wiążemy się od razu przy namiotach, bo czeka nas przejście przez lodowiec i przekroczenie szczeliny brzeżnej mostkami śnieżnymi. Następnie podchodzimy pod grań, na którą prowadzi stroma ok. 50 metrowa ścianka lodowo-śnieżna. Dalej do szczytu poruszać będziemy się ostrożnie po eksponowanej grani. Ze szczytu Tetnuldi roztacza się wspaniała panorama na Uszbę, północną część Kaukazu, ścianę Bezengi oraz Elbrus w Rosji. Po zdobyciu szczytu i krótkim odpoczynku, zwiniemy namioty i zejdziemy na nocleg do obozu bazowego na wysokośćci 3000 m n.p.m. (powyżej wioski Adishi).

Dzień 9 – Dzień rezerwowy. Dzień rezerwowy na wypadek niepogody. Po powrocie do Mestii wybierzemy się na kolację pożegnalną do legendarnej restauracji – Layla. Tam będziemy mogli obejrzeć koncert na żywo miejscowego zespołu. Nocleg w domu gościnnym w Mestii.

Dzień 10 - Powrót. Przejazd na lotnisko w Kutaisi. Lot do domu*.

* program wyróżniony kursywą odbywa się bez asysty "ARARATTREK.PL"

Więcej informacji (cena, świadczenia, szczegółowy plan wyprawy) na temat wyprawy wysyłamy drogą e-mailową. Można pisać tradycyjnie przez e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a także poprzez FORMULARZ. Prosimy wpisać w tytule kod - LT10.

 

 

ARARATTREK Ömer Saltik - Telefon: (+48) 504-004-603 - e-mail: ararat.pl@gmail.com

Strona www.ararattrek.pl jest własnością firmy Ararattrek Ömer Saltik.
Ściąganie zdjęć i kopiowanie tekstów tylko za pozwoleniem.
Wszystkie zdjęcia są własnością firmy i tylko my mamy prawo do ich rozpowszechniania.
Seo by ComWeb