ARAGATS i KAZBEK - wyprawa Zakaukaskie Szczyty
kod: AR-KAZ18

jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy chcieliby zasmakować klimatów ormiańskich i gruzińskich wędrując po górach i mają ponad dwa tygodnie wolnego . W planie tej 18-dniowej wyprawy na początek są trzy szczyty w Górach Gegamskich. Są to wulkany: Azhdahak (3597 m n.p.m.), Nazeli (3312 m n.p.m.) oraz Spitakasar (3555 m n.p.m.). Następnie trekking na najwyższy szczyt Armenii – Aragats (4095 m n.p.m.), a na sam koniec jeden z najbardziej znanych szczytów w Gruzji - Kazbek (5033 m n.p.m.). Tym samym na tej wyprawie zdobywamy trzy trzytysięczniki, jeden czterotysięcznik i jeden pięciotysięcznik! Przy okazji wędrówek można będzie zobaczyć kilka słynnych zabytków Armenii tak jak Chor Wirap czy Monastyr Geghard, a także gruzińskich tak jak: cerkiew Cminda Sameba czy monastyr Alaverdi. W Gruzji będziemy mieć okazję uczestniczyć w degustacjach win oraz w suprach – tradycyjnych kolacjach gruzińskich.

Termin: 
WYPRAWA NA ŻYCZENIE

Jezioro Akna Na zboczach Aragats Wyprawa na Kazbek Wyprawa na Kazbek

PLAN WYPRAWY ARAGATS w Armenii i KAZBEK w Gruzji

Dzień 1 – Warszawa - Erywań. Przylot do Erywania*, spacer po Erywaniu, nocleg w hotelu/pensjonacie.

Dzień 2 – Erewań - jezioro Akna. Wędrówka - 12 km nad malownicze jeziorko Akna położone niedaleko wulkanu Azhdahak - najwyższego szczytu pasma gór Gegamskich. Nocleg w namiotach.

Dzień 3 – Wulkan Ażdakah i jezioro Kaput. Zdobywamy wulkan Azhdakah (3597 m n.p.m.), w którego kraterze ujrzymy małe jeziorko, a ze szczytu rozpościera się widok na całe pasmo gór Gegamskich, Jezioro Sewan, a także Aragats oraz Ararat. Schodzimy do jeziora Kaput. Nocleg w namiotach. 

Dzień 4 - Do Jeziora Kaput do Jeziora Vank. Dziś do zdobycia kolejne wulkany gór Gegamskich: Nazeli (3312 m n.p.m.) oraz Spitakasar (3555 m n.p.m.), a następnie zejście do kolejnego obozowiska nad jeziorem Vanki. Nocleg oczywiście w namiotach.

Dzień 5 - Znad jeziora do miasta. Schodzimy w dół, a do przejścia mamy około 13 km. W miejscowości Geghard obejrzymy stary monastyr Geghard, a następnie przejedziemy do wioski Garni, gdzie obejrzymy starą pogańską świątynię. Nocleg w Garni lub Erywaniu.

Dzień 6 – Z miasta w góry. Wyruszamy rano z Erewania i na początku jedziemy do klasztoru położonego przy granicy z Turcją Chor Wirap, skąd przy dobrej pogodzie możemy podziwiać Ararat. Następnie ruszamy w stronę Aragatsu, a po drodze wstępujemy do najstarszego w Armenii zespołu klasztornego w Eczmiadzyn oraz odwiedzamy ruiny VII- wiecznej katedry w Zvartnots. Powoli jedziemy pod górę, a po drodze na wysokości 2300 m n.p.m. odwiedzamy VII – wieczną twierdzę Amberd. Dojeżdżamy do jeziora Kari Lich na wysokości 3190 m n.p.m. Nocleg w namiotach nad kolejnym górskim jeziorkiem.

Dzień 7 – Na szczyty. Dziś w planach zdobycie dwóch wierzchołków Aragatsu - Południowego i Zachodniego, a następnie zejście do Kari Lich. Nocleg w namiotach.

Dzień 8 – Wierzchołek Północny. Dziś czekają na nas wierzchołki - Północny i Wschodni, po zdobyciu wierzchołków schodzimy do jeziora Kari Licz, pakujemy nasze rzeczy i zjeżamy na dół. Po drodze odwiedzamy XII – wieczny ormiański zespół klasztorny Saghmosavank. Dojeżdżamy do Erewania, gdzie nocujemy w hotelu/pensjonacie.

Dzień 9 – Przejazd do Gruzji. Przejazd do Tbilisi, luźny dzień w Tbilisi i nocleg w hostelu.

Dzień 10 – Okolice Kazbegi. Wyruszamy do Kazbegi. Wycieczka po głównych atrakcjach okolicy oraz wspinaczka do monastyru Świętej Trójcy. Nocleg w  domu gościnnym w Gereti.

Dzień 11 – Na Kazbek. Zaczynamy wyprawę na Kazbek (5033 m n.p.m.). Dochodzimy na przełęcz Saberce – 2800 m npm, rozkładamy namioty nad rzeką, chętni spacerują po okolicach. Nocleg w namiotach.

Dzień 12 – Do Meteostancji. Wyruszamy do stacji meteorologicznej – 3653 m n.p.m. Przechodzimy przez lodowiec. Krótka wycieczka aklimatyzacyjna. Nocleg w Meteostancji.

Dzień 13 – Dzień aklimatyzacyjny. Wyjście aklimatyzacyjne na plateau na wysokości około 4200 m n.p.m. Nocleg w Meteostancji

Dzień 14 – Dzień szczytowy - Kazbek. Start w godzinach nocnych. Czas trwania akcji około 10 godzin. Powrót do Meteostancji i tam nocleg.

Dzień 15 – Dzień rezerwowy/Okolice Kazbegi. Dzień rezerwowy na wypadek złej pogody w dniu ataku szczytowego. Jeśli nie wykorzystany mamy wycieczki do wybory. A wieczorem supra - tradycyjna kolacja gruzińska. Nocleg w domu gościnnym.

Dzień 16 – Dzień dla zmysłów. Dziś cieszymy oczy, uszy i podniebienie w Kachetii :) Detale w naszym szczegółowym planie. Nocleg w domu gościnnym. 

Dzień 17 – Kachetia - Tbilisi. Luźny dzień w Tbilisi. Zakupy, spacery, krótka wycieczka.

Dzień 18 – Powrót. Lot do Polski*

* program wyróżniony kursywą odbywa się bez asysty "ARARATTREK.PL"

Więcej informacji (cena, świadczenia, szczegółowy plan wyprawy) na temat wyprawy wysyłamy drogą e-mailową. Można pisać tradycyjnie przez e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a także poprzez FORMULARZ. Prosimy wpisać w tytule kod - AR-KAZ18.

ARARATTREK Ömer Saltik - Telefon: (+48) 504-004-603 - e-mail: ararat.pl@gmail.com

Strona www.ararattrek.pl jest własnością firmy Ararattrek Ömer Saltik.
Ściąganie zdjęć i kopiowanie tekstów tylko za pozwoleniem.
Wszystkie zdjęcia są własnością firmy i tylko my mamy prawo do ich rozpowszechniania.
Seo by ComWeb