Drukuj

ZABYTKI

ISHAK PAŞA SARAYI - słynny Pałac Ishaka Paszy, znajdujący się 5 km od Dogubeyazit. Pałac jest położony w przepięknej scenerii gór, wzgórz i skał. Został wybudowany w XVII wieku przez kurdyjskiego księcia Ishaka Paszę. W pobliżu znajduje się meczet pochodzący z czasów osmańskich. Wokół jest wiele starych ruin np. cmentarza czy starej kaplicy. Świadczą one o tym, że kiedyś miasto znajdowało się właśnie tutaj. Ze wzgórza pałacowego rozpościera się piękny widok na okolice, po których można pospacerować. Widać stąd także ruiny fortyfikacji urartyjskiej.

Ishak Pasha Sarayi Ishak Pasha Sarayi Ishak Pasha Sarayi Ishak Pasha Sarayi Ishak Pasha Sarayi Ishak Pasha Sarayi Ishak Pasha Sarayi

GROBOWIEC AHMEDA HANI - jest położony niedaleko pałacu Ishaka Pashy. Ahmed Hani (Ehmede Xani) to pisarz kurdyjski - autora tragicznej miłosnej opowieści "Mem - Zîn" Na podstawie tego utworu został nakręcony pierwszy kurdyjski film.

Grobowiec Ahmeda Hani Grobowiec Ahmeda Hani

ORMIAŃSKI CMENTARZ w ARZEP - Arzep to wioska położona kilka kilometrów za Dogubayazit w stronę Igdiru. Co w niej ciekawego? Zapomniany cmentarz ormiański (póki co nie natknęliśmy się na wzmiankę o nim w żadnym przewodniku). Pośrodku wioski natkniemy się na "porozrzucane" nagrobki ormiańskie - kamienie z wykutymi krzyżami. Jak się dowiemy czegoś więcej na ten temat to dopiszemy. Kawałek za wioską znajdziemy źródła "zdrowej" górskiej wody - takiej za jaką zapłacimy w Krynicy Górskiej lub Piwnicznej Zdroju :)

Ormiański cmentarz Arzep Ormiański cmentarz Arzep

Cmentarz w Arzep odwiedzicie na wycieczce zorgaizowanej na specjalne życzenie.

KOŚCIÓŁ ŚW. KRZYŻA na WYSPIE AKDAMAR - wyspa Akdamar jest jedną z kilku wysp na jeziorze Van, na której znajduje się stary ormiański kościół Św. Krzyża, pochodzący z X wieku. Na wyspę można się dostać jednym z promów przycumowanych w małym porcie w miejscowości Gevas. Kto się wdrapie na małe wzgórze na wyspie będzie miał piękny widok na nią. Wycieczka na wyspę i kąpiel w jeziorze Van jest świetnym uzupełnieniem trekkingu na Ararat.
Wyspę Akdamar zwiedzicie wybierając się na jedną z naszych wypraw na Ararat oraz Wokół Jeziora Van.

Wyspa Akdamar Ormiański kościół św. Krzyża na wyspie Akdamar Ormiański kościół św. Krzyża na wyspie Akdamar Ormiański cmentarz na wyspie Akdamar Kościół św. Krzyża na wyspie Akdamar Wyspa Akdamar - Turcja Wyspa Akdamar - Turcja

WYSPA ÇARPANAK - druga z wysp na jeziorze Van, na której także jest stary kościół. Nie ma na nią regularnych rejsów promem, ale można taki rejs sobie zamówić. Kościół na wyspie nie jest odnowiony tak jak na wyspie Akdamar i póki co jest mocno zaniedbany. Ale poczekajmy kilka lat...
Wyspę Çarpanak odwiedzicie na wycieczce zorgaizowanej na specjalne życzenie.

KOŚCIÓŁ ŚW. TOMASZA - położony jest na małym półwyspie na jeziorze Van, na niewielkim wzgórzu za wioską Altinsac. Aby dojść do niego, należy skręcić z głównej drogi w prawo (jadąc z Vanu do Tatvanu) i jechać wzdłuż pięknego wybrzeża jeziora Van. Po około 15 km po lewej stronie ujrzymy wzgórze a na niej malowniczo położony kościółek. Niestety jest on w fatalnym stanie i niewiele jest tam do oglądania. Jednak widok z góry w połączeniu z kościółkiem oraz w tle z jeziorem jest niezapomniany.
Koścół św. Tomasza odwiedzicie na naszej wyprawie trampingowej: Wokół Jeziora Van, wyprawie trekkingowo-trampingowej: Ararat i Wokół Jeziora Van lub na wyprawie zorganizowanej na specjalne życzenie.

Kościół św. Tomasza nad jeziorem Van Kościół św. Tomasza nad jeziorem Van Kościół św. Tomasza nad jeziorem Van Kościół św. Tomasza nad jeziorem Van

CMENTARZ w AHLAT -odwiedzicie na naszej wyprawie trampingowej: Wokół Jeziora Van, wyprawie trekkingowo-trampingowej: Ararat i Wokół Jeziora Van lub na wyprawie zorganizowanej na specjalne życzenie.

Seldżucki cmentarz w Ahlat Seldżucki cmentarz w Ahlat

TWIERDZA VAN - (Van Kalesi) – twierdza w mieście Van położona nad jeziorem Van. Jest to pozostałość po starożytnym królestwie Urartu, które istniało od IX do VII wieku p.n.e. i miało duży wpływ na zdarzenia we wschodniej Anatolii. Samo miasto w owych czasach było stolicą królestwa Urartu, nazywane wtedy Tuşpa, a twierdza – kamienna fortyfikacja strzegła stolicę przed najeźdzcami. Jest to największa pamiątka z tamtych czasów. W późniejszych czasach twierdza była we władaniu innych narodów takich jak: Ormianie, Rzymianie, Medowie, Achemenidzi, Sasanidzi, Arabowie, Seldżucy, Osmanowie i Rosjanie.
Twierdzę Van zwiedzicie wybierając się na jedną z naszych wypraw na Ararat oraz Wokół Jeziora Van.

Twierdza Van - Van Kalesi Twierdza Van - Van Kalesi Twierdza Van - Van Kalesi Twierdza Van - Van Kalesi Twierdza Van - Van Kalesi Twierdza Van - Van Kalesi Twierdza Van - Van Kalesi

ZAMEK HOŞAP - Ruiny średniowiecznej kurdyjskiej twierdzy wybudowanej w głównej mierze przez kurdyjskiego przywódcę Mahmudi Suleymana w 1643. Znajduje się około 50 km od Van.
Zamek Hosap zwiedzicie wybierając się na jedną z naszych wypraw: Ararat i Wokół Jeziora Van, Aragats i Ararat, Wokół Jeziora Van lub lub na wyprawie zorganizowanej na specjalne życzenie (np. przed lub po wyprawie Ararat Standard)

Kurdyjski zamek Hosap Kurdyjski zamek Hosap Kurdyjski zamek Hosap Kurdyjski zamek Hosap

TWIERDZA ÇAVUŞTEPE - W Çavuştepe są pozostałości urartyjskiego królewskiego pałacu Sarduri-Hinlini'ego, który został zbudowany w między 764 r. a 735 r. p.n.e. przez urartyjskiego króla Sardura II. Na pozostałych budowlach można znaleźć napisy w języku urartyjskim.
Twierdzę Cavustepe zwiedzicie wybierając się na jedną z naszych wypraw: Ararat i Wokół Jeziora Van, Wokół Jeziora Van lub lub na wyprawie zorganizowanej na specjalne życzenie.

Twierdza Cavustepe Twierdza Cavustepe Twierdza Cavustepe Twierdza Cavustepe

RUINY ANI – Ani stało się stolicą Armenii w X wieku. Było najwspanialszym ormiańskim miastem zwanym miastem tysiąca i jednego kościoła. Swoje najlepsze lata przeżywało w XI wieku. Potem było ograbione przez Turków, a następnie w XIV wieku zniszczyło je trzęsienie ziemi. Mimo, że było odbudowane, obecnie są to ruiny. Niewiele kościołów zachowało swój kształt. W roku 2012 rozpoczął się remont poszczególnych kościołów. Oto pozostałe kościoły (niektóre tylko fundamenty lub jedna ściana) na terenie Ani: Kościół Dobrego Pasterza, Kościół króla Gagika II, Kościół Gruziński, Zoroastriańska świątynia ognia, Kościół św. Apostołów, Kościół św. Grzegorza rodziny Abughamirów, Kościół Odkupiciela (tylko płn. Połowa), Katedra, Kościół św. Grzegorza fundacji Tigrana Honeca, Kaplica św.Dziewicy Hripsime, Mury cytadeli , Kościół pałacowy, Kościół św. Jana oraz Mury miejskie króla Symbata z X w.
Ruiny Ani zwiedzicie na wycieczce zorganizowanej na specjalne życzenie.

Ormiańskie ruiny Ani Ormiańskie ruiny Ani Ormiańskie ruiny Ani Ormiańskie ruiny Ani Ormiańskie ruiny Ani Ormiańskie ruiny Ani

ARARATTREK Ömer Saltik - Telefon: (+48) 504-004-603 - e-mail: ararat.pl@gmail.com

Strona www.ararattrek.pl jest własnością firmy Ararattrek Ömer Saltik.
Ściąganie zdjęć i kopiowanie tekstów tylko za pozwoleniem.
Wszystkie zdjęcia są własnością firmy i tylko my mamy prawo do ich rozpowszechniania.
Seo by ComWeb

 

<