Drukuj

KRAJOBRAZY

NARODOWY PARK ARKI NOEGO - utworzony miejscu, w którym jak jest domniemywane są ślady i nawet znalezione szczątki Arki Noego. Zostało to odkryte w 1985 roku. W pobliżu -śladów- arki Noego jest utworzone małe muzeum, w którym znajdziemy zdjęcia dokumentujące poszukiwania Arki Noego.

Do Parku Arki Noego pojedziecie na większości naszych wypraw w Turcji. Zajrzycie do planu wypraw.

Park Arki Noego Park Arki Noego

KRATER PO METEORYCIE (Meteor Çukuru) - drugi co do wielkości krater po meteorycie na świecie. Umiejscowiony pomiędzy Dogubeyazit a granicą z Iranem. Powstał w 1892 roku poprzez spadający meteoryt. Ma 60 m głębokości i 35 m średnicy.

Do Krateru pojedziecie na pojedziecie na większości naszych wypraw i wycieczek w Turcji. Zajrzycie do planu wypraw.

Krater po meteorycie Krater po meteorycie 

JASKINIA LODOWA (Buz Magrasi) - jaskinia umiejscowiona w okolicach Dogubeyazit (około 1 h jazdy samochodem). Jadąc do niej widzimy Büyük Agri i Küçük Agri . Dojeżdżamy do miejsca, gdzie widzimy wielki -dół-, który prowadzi nas do jaskini. Po wejściu do jamy nie widzimy nic więcej oprócz sterty większych i mniejszych kamieni. Dopiero gdy zejdziemy ok. 20-30 metrów w dół zobaczymy niezwykłe "bąble" lodowe, które umiejscowiły się na kamieniach. Wyglądają jakby wyrastały z kamieni. Są różnej wielkości, od małych wielkości dłoni do wielkich wielkości głowy. Do jaskini trzeba zabrać dobrą latarkę i ciepły sweter, bo w jaskini jest zimno w porównaniu z temperaturą na zewnątrz. Zdjęcia z Jaskini Lodowej były robione w 2008 roku (i są bardzo unikalne - nie znajdziecie takich zdjęć nigdzie indziej). Niestety podczas naszej ostatniej wizyty w roku 2013 nie było już tak niezwykle. Lodowe "bąble" się roztopiły :( 

Jaskinia Lodowa Jaskinia Lodowa Jaskinia Lodowa Jaskinia Lodowa Jaskinia Lodowa Jaskinia Lodowa Jaskinia Lodowa

JEZIORO RYBNE (Balik Gölü) - położone ok. 60 km na zachód od Dogubayazit. Jezioro to słynie z dużej ilości dużych ryb. Jeszcze specjalnie nieodkryte przez turystów, bo ciut ukryte, jednak szkoda bo znajduje się w przepięknej scenerii pól i wzgórz. Na horyzoncie widać wielką górę Ararat pokrytą na szczycie wiecznym śniegiem. Niestety na odwrót czyli podczas trekkingu na Ararat jezioro jest trudno wypatrzeć. W jeziorze można pływać i łowić ryby. W tym miejscu jest czas na delektowanie się pięknymi widokami wokół.

Na wycieczkę nad Jezioro Rybne pojedziecie po wyprawach na Ararat: Ararat bez aklimatyzacji, Ararat z aklimatyzacją, Nemrut Suphan i Ararat, Ararat i Jezioro Van, Jezioro Van.

Jezioro Rybne Jezioro Rybne Jezioro Rybne Jezioro Rybne

Jezioro Rybne Jezioro Rybne

GORĄCE ŹRÓDŁA w DIYADIN (Diyadin Kaplıca) - Diyadin to miejscowość we wschodniej Anatolii, pomiędzy miastami Agri i Dogubeyazit. W Diyadin znajdują się gorące źródła. Woda wypływająca z ziemi dobrze wpływa na zdrowie i ciało człowieka. W Diyadin są zrobione specjalne baseny, w których można zażyć kąpieli. Same źródła są umiejscowione w pięknej scenerii skał. Kiedy spojrzymy w dół zobaczymy wolno płynącą rzekę. Ogólne wrażenie tego miejsca bardzo pozytywne. A po trekkingu na Ararat zasłużony odpoczynek w gorącym basenie się należy. W małym oddaleniu od głównych basenów znajdziemy malowniczo płynącą gorącą rzekę, która tworzy piękne wapniowe "schody", które wyglądają jak miniaturka słynnych Pammukale.

Do gorących źródeł możecie pojechać po trekkingu na Ararat.

Gorące źródła w Diyadin Gorące źródła w Diyadin Gorące źródła w Diyadin Gorące źródła w Diyadin Gorące źródła w Diyadin Gorące źródła w DiyadinGorące źródła w Diyadin

 

WODOSPADY MURADIYE (Muradiye Şelalesi) - są położone tuż przy głównej drodze wiodącej z Van do Dogubayazit, tak więc zawsze jadąc z Van można wstąpić, by je obejrzeć. Mają około 10 metrów wysokości i tworzą bardzo ładne miejsce. Wodospady można podziwiać zarówno z góry, jak i z dołu. To miejsce jest często wybierane na urządzanie sobie pikników i jest odwiedzane zarówno przez turystów, jak i przez miejscową ludność.

Wodospady Muradiye zobaczycie podczas naszych wypraw na Ararat.

Wodospady Muradiye Wodospady Muradiye

JEZIORO VAN (Van Gölü) - słone jezioro we wschodniej Turcji położone na Wyżynie Armeńskiej. Jest to największe i najgłębsze jezioro w całej Turcji. Powstało po wybuchu wulkanu Nemrut Dagi, poprzez wylanie się lawy. Woda w jeziorze posiada "detergent" - ług, dzięki któremu można zrobić pranie bez proszku :) Jezioro Van zamieszkuje jeden gatunek ryb.

Jezioro Van zobaczycie podczas większości naszych wypraw w Turcji.

Jezioro Van - największe jezioro w Turcji Jezioro Van - największe jezioro w Turcji Jezioro Van - największe jezioro w Turcji Jezioro Van - największe jezioro w Turcji

jJezioro Van - największe jezioro w Turcji Jezioro Van - największe jezioro w Turcji 

JEZIORO AYGIR (Aygir Gölü) - niewielkie jeziorko malowniczo umiejscowione u podnóża wulkanu Suphan Dagi od strony południowej niedaleko miasta Adilcevaz. Nad jeziorem można rozbić namioty - jest do tego specjalnie przeznaczone miejsce. Nad jeziorem jest tam także niewielka restauracja, gdzie można zjeść obiad, którym głównym składnikiem jest ryba z jeziora. 

Jezioro Aygir zobaczycie podczas naszej wyprawy trampingowej Wokół Jeziora Van, wyprawy górskiej Nemrut, Suphan i Ararat oraz wyprawy górsko-trampingowej: Ararat i Jezioro Van.

Jezioro Aygir u podnóża Suphan Dagi Jezioro Aygir u podnóża Suphan Dagi Jezioro Aygir u podnóża Suphan Dagi Jezioro Aygir u podnóża Suphan Dagi

Jezioro Aygir u podnóża Suphan Dagi Jezioro Aygir u podnóża Suphan Dagi

ARARATTREK Ömer Saltik - Telefon: (+48) 504-004-603 - e-mail: ararat.pl@gmail.com

Strona www.ararattrek.pl jest własnością firmy Ararattrek Ömer Saltik.
Ściąganie zdjęć i kopiowanie tekstów tylko za pozwoleniem.
Wszystkie zdjęcia są własnością firmy i tylko my mamy prawo do ich rozpowszechniania.
Seo by ComWeb