GÓRY we Wschodniej TURCJI 

ARARAT - Agri Dagi - najwyższy masyw górski w Turcji. Jest to masyw wulkaniczny, który składa się z dwóch szczytów. Wielki Ararat (Büyük Argi Dagi) ma 5137 m n.p.m. (w niektórych źródłach 5122 lub 5165 m n.p.m.) wysokości, i jest drzemiącym wulkanem, zaś Mały Ararat (Küçük Agri Dagi) ma ma 3896 m n.p.m i jest wulkanem wygasłym. Góra Ararat słynie z opowieści o Arce Noego, która według biblijnych przekazów osiadła po wielkim potopie właśnie na tym szczycie. Co roku wierzchołek Wielkiego Araratu zdobywają setki turystów, Mimo że Ararat nie jest trudną górą do pokonania, należy wziąć miejscowego przewodnika i załatwić sobie pozwolenie. Należy przygotować się na 2-4 dni wspinaczki i zejścia w dół. Powyżej 3500 m n.p.m. zaczyna doskwierać (choć nie wszystkim) choroba wysokościowa. Na wysokości 4200 m n.p.m., gdzie zazwyczaj ma miejsce drugie obozowisko temperatura jest niska, a w nocy bardzo niska, nawet w lato. Ogólnie pogoda na Araracie jest bardzo zmienna. Z dnia na dzień możemy obserwować zmianę aury - z deszczu i chmur na słońce i przejrzyste niebo oraz na odwrót. Dlatego trzeba mieć trochę szczęścia, aby trafić na słońce i bezchmurne niebo, by móc podziwiać piękne widoki z góry. Duży i Mały Ararat łączy przełęcz Serdebulak.

Na Ararat wejdziecie na jednej z naszych wypraw na Ararat: Ararat bez aklimatyzacji, Ararat z aklimatyzacją, Ararat z Jeziorem Van, Ararat z Suphanem i Nemrutem.

Ararat (5137 m n.p.m.) - Turcja Ararat (5137 m n.p.m.) - Turcja Ararat w Turcji (5137 m n.p.m.) Trekking na Ararat

Ararat w Turcji (5137 m n.p.m.)Trekking na Ararat

MAŁY ARARAT -  pozostaje w cieniu Dużego Araratu i rzadko jego szczyt jest zdobywany przez wędrowców górskich. Nie pociąga zdobywców swoją wysokością i wspinaczy jest tam niewielu. Aby jednak się tam wybrać należy wynająć przewodnika i auto, które podwiezie na wysokość ponad 2000 n n.p.m. Stamtąd w ciągu około 2-3 godzin można dojść do samego podnóża wulkanu. I już się wydaje że góra jest nasza. Niestety tak nie jest - wejście jest bardzo trudne, ze względu na duże nachylenie oraz zjeżdżające kamienie. Po wykonaniu 2 -3 kroków, zjeżdżamy z kamieniami nieco w dół. Wspinaczka jest uciążliwa, jednak nie niemożliwa. Na szczycie znajduje się maleńkie jeziorko i pamiątkowy kamień i z wykutym napisem.

Na Mały Ararat wejdziecie na wyprawie zorganizowanej na specjalne życzenie.

Mały Ararat (3896 m n.p.m.) Mały Ararat - 3896 m n.p.m. Mały Ararat - 3986 m n.p.m. Mały Ararat - 3986 m n.p.m. 

Mały Ararat - 3896 m n.p.m. Mały Ararat - 2986 m n.p.m.

SÜPHAN DAGI  (Suphan Dagi) - wygasły wulkan, znajdujący się nad północnym brzegiem największego jeziora w Turcji - Van. W kalderze wulkanu znajdują się małe jeziorka. Najwyższym punktem jest wschodni wierzchołek, który osiąga wysokość 4058 m npm.
Suphan jest trudną górą do zdobycia. Początkowy trekking jest łatwy, po czym podłoże się zmienia i pojawiają się ogromne kamienie, po których trzeba kroczyć. Na górze nawet w lato pozostają śliskie i niebezpieczne płaty śniegu. Trekking  góra - dół może trwać około 12-15 godzin. Uwieńczeniem trudów wędrówki jest malowniczo położone jeziorko Aygir, jeśli zdecydujemy się zejść południowym zboczem wulkanu. Nad jeziorem znajduje się mały kemping i restauracja, gdzie możemy zjeść posiłek z rybą pochodzącą z jeziora Aygir. Woda w jeziorze zaprasza do kąpieli, jest ciepła nawet rano.

Na Suphan Dagi wejdziecie na naszej wyprawie: Nemrut, Suphan i Ararat.

Wulkan Suphan Dagi - 4058 m n.p.m. Wulkan Suphan Dagi - 4058 m n.p.m. Suphan Dagi - 4058 m n.p.m. Wulkan Suphan Dagi - 4058 m n.p.m. 

Suphan Dagi - 4058 m n.p.m. Suphan Dagi - 4058 m n.p.m.

NEMRUT DAGI (Nemrut Dagi) - uśpiony wulkan o wysokości 3050 m n.p.m. Znajduje się po zachodniej stronie jeziora Van. Wybuch tego wulkanu spowodował powstanie największego jeziora w Turcji - Van (Van Gölü) Można wejść na niego samodzielnie - lekki trekking lub podjechać samochodem. Średnica kaldery wulkanu wynosi 8 km. W środku wulkanu jest piękny krajobraz, znajduje się tam 5 jezior, w tym gorące źródła. Nad jednym z jezior w trakcie sezonu czynny kemping, więc można tam spędzić również noc.

Nemrut Dagi możecie odwiedzić wybierając jedną z naszych wypraw: trampingowa - Wokół Jeziora Van, wyprawie trekkingowo-trampingowa: Ararat i Wokół Jeziora Van i trekkingowa: Nemrut, Suphan i Ararat

Wulkan Nemrut Dagi Wulkan Nemrut Dagi Wulkan Nemrut Dagi - 3050 m n.p.m. Wulkan Nemrut Dagi - 3050 m n.p.m. 

Wulkan Nemrut DagiWulkan Nemrut Dagi

GÓRSKIE PASTWISKA (yaylalar) - rozciągają się na całym górzystym wschodzie. Ludność z miast i miasteczek posiadająca stada baranów i owiec, a także kóz na lato przenosi się pod namioty na wolne przestrzenie górskie i wyżynne. Tam stawia namioty i mieszka w nich ok. 3-4 miesięcy. To nie tylko Ararat czy Suphan Dagi, także wiele niższych gór. Dla turystów to  bardzo ładne i ciekawe miejsca nadające się na lekki trekking i poznanie życia Kurdów-Nomadów.

Na wycieczkę na yaylalar we wschodniej Turcji pojedziecie na wyprawie konnej lub zorganizowanej na specjalne życzenie.

Yaylalar - górskie pastwiska we wschodniej Turcji Yaylalar - górskie pastwiska we wschodniej Turcji Yaylalar - górskie pastwiska we wschodniej Turcji Yaylalar - górskie pastwiska we wschodniej Turcji 

Yaylalar - górskie pastwiska we wschodniej Turcji Yaylalar - górskie pastwiska we wschodniej Turcji

 

Inne GÓRY z naszej oferty - IRAN

DEMAWEND - (Damavand) - jest to najwyższy szczyt Iranu o wysokości 5610 m n.p.m. Znana jest również wysokość 5671 m, jednak ta wartość jest zawyżona i podawana według starszych pomiarów. Damavand znajduje się w środkowej części gór Alborz (Elburs), w odległości niespełna 70 km od stolicy Iranu – Teheranu. Jest to potencjalnie aktywny wulkan odkąd fumarole znajdujące się blisko krateru szczytowego emitują siarkę. Na wielu zdjęciach przedstawiających Damavand można zauważyć niewielką chmurkę, która jest właśnie chmurką siarkową. Wejście na Damavand nie przedstawia większych trudności technicznych. W sezonie letnim nie potrzeba raków i czekana, a trekking trwa 3-4 dni. Na wysokości 4250 m n.p.m., na południowym stoku znajduje się schronisko Bargah, które jest jednym z najwyżej położonych schronisk na świecie. Zostało wybudowane w 2009 roku o 30 metrów wyżej od starszego schroniska. To właśnie z tego schroniska zaczyna się atak szczytowy. Do pokonania jest około 1400 m w górę, co jest prawdopodobnie największą trudnością na tej górze. Na zboczach Damavandu rosną pięknie fioletowe kwiaty, a także maki, co szczególnie wiosną tworzy piękny krajobraz. Chcąc udać się na najwyższą górę Iranu trzeba dojechać do Teheranu, a następnie do schroniska Polur. Zapraszamy na wyprawę na Damavand.

Damavand w Iranie Damavand w Iranie Damavand w Iranie Damavand w Iranie Demawend w Iranie Demaeand w Iranie

Inne GÓRY z naszej oferty - GRUZJA

KAZBEK - po gruzińsku Mkinwarcweri czyli Lodowy Szczyt – jeden z najwyższych szczytów Gruzji i całego Kaukazu. Położony na granicy z Rosją. Ma wysokość blisko 5034 m n.pm. Kazbek jest drzemiącym wulkanem, a jego ostatnie erupcje szacuje się na 6 tysięcy lat temu. Na wschód od szczytu biegnie Gruzińska Droga Wojenna, wdłuż której znajduje się wiele zabytków gruzińskich w tym świątyń i budowli obronnych. U stóp góry leży miasto Stepancminda (Kazbegi) Udając się na Kazbek mija się słynny malowniczo położony kościół Cminda Sameba (Gereti). Wspinaczka na Kazbek jest nieco utrudniona przez szczeliny na lodowcu Gereti, jednak odsłonięte podczas sezonu letniego. Także niestabilność pogody utrudnia zdobycie szczytu i nieraz trzeba poczekać kilka dni na okno pogodowe. Zapraszamy na wyprawę na Kazbek.

ARARATTREK Ömer Saltik - Telefon: (+48) 504-004-603 - e-mail: ararat.pl@gmail.com

Strona www.ararattrek.pl jest własnością firmy Ararattrek Ömer Saltik.
Ściąganie zdjęć i kopiowanie tekstów tylko za pozwoleniem.
Wszystkie zdjęcia są własnością firmy i tylko my mamy prawo do ich rozpowszechniania.
Seo by ComWeb