Wyprawa ARARAT i WOKÓŁ JEZIORA VAN (14 dni) - kod: A-JV14

jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy chcą wejść na Ararat - najwyższy szczyt Turcji (5137 m n.p.m.), a następnie zobaczyć inne miejsca w tym regionie Turcji. Ten wyjazd to połączenie wyprawy trekkingowej z trampingową. Wyprawa na Ararat wymaga przeciętnej kondycji. Góra nie jest bardzo wymagająca kondycyjnie, a część bagaży poniosą konie. W każdym terminie naszych wypraw na Ararat jest rezerwowy dzień na wypadek złej pogody. Po trekkingu przyłączamy się do wycieczki Wokół Jeziora Van, podczas której zobaczymy najpiękniejsze zabytki skupione wokół największego jeziora w Turcji – Van. Kilka nocy spędzimy pod namiotami. Będziemy spać na kempingach, które oferują miejsce na namiot, ale nie ma na nich zaplecza sanitarnego. Za to jest mnóstwo natury, a wykąpać można się w jeziorze. W czasie tej podróży podziwiamy przede wszystkim na własnych nogach spędzając w busie do 3 godzin (non stop). Trzymamy się planu wycieczki, jednak nikogo nie popędzamy i dajemy sobie nawzajem dużo czasu na podziwianie. Ostatnie dwa dni są luźniejsze, więc nawet jeśli coś nam wypadnie w środku trasy możemy połączyć te dwa dni w jeden nie tracąc żadnych widoków i zabytków.

Termin:
12.07 - 25.07.2019 WOLNE MIEJSCA!

Ararat w Turcji Wyspa Akdamar we wschodniej Turcji Kurdyjski zamek Hosap Fauna w wulkanie Nemrut

PLAN WYPRAWY ARARAT I WOKÓŁ JEZIORA VAN

Dzień 1 – Warszawa-Stambuł. Wylot z Warszawy do Stambułu, nocleg w Stambule.*

Dzień 2 – Stambuł-Van-Dogubayazit. Wylot ze Stambułu do Van*, odbiór grupy z lotniska w Van i jedziemy do twierdzy Van (Van Kalesi). Po zwiedzeniu twierdzy Van i Starego Vanu jedziemy do Doğubeyazit około 3 godzin. Zatrzymujemy się przy malowniczych wodospadach Muradiye. W Doğubeyazit zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem wychodzimy wspólnie na kolację do restauracji. Nocujemy w hotelu.

Dzień 3 – Dogubayazit - Ararat 1.obóz 3350 m n.p.m. W hotelu jemy śniadanie. Około godziny 8.00-9.00 wjeżdżamy busem do podnóża Araratu do wysokości 2100 m n.p.m. Tu nasze duże bagaże są pakowane na konie, my dostajemy lunch-pakiety do małych plecaków i stąd zaczynamy trekking do 1. obozu umiejscowionego na wysokości 3350 m n.p.m. Wędrówka trwa około 4-5 godzin z postojami. Na miejscu jemy ciepłą obiado-kolację i po rozłożeniu namiotów w nich nocujemy.

Dzień 4 – Ararat 1.obóz - 3800 m n.p.m. - 1.obóz. Jemy śniadanie w 1. obozie i mamy dzień aklimatyzacji. Idziemy do wysokości 3800-4200 m n.p.m., a następnie wracamy do 1. obozu na obiado-kolację. Nocujemy w namiotach w 1. obozie.

Dzień 5 – Ararat 1.obóz - 2.obóz 4100 m n.p.m. Jemy śniadanie w 1. obozie i około godziny 9.00 ruszamy na trekking do do 2. obozu umiejscowionego na wysokości 4100 m n.p.m. Wędrówka trwa około 4-5 godzin z postojami. Na miejscu jemy ciepłą obiado-kolację i po rozłożeniu namiotów w nich nocujemy. Zalecane jest wczesne pójście spać ze względu na wczesną pobudkę.

Dzień 6 – Ararat 2.obóz - szczyt 5137 m n.p.m. - 2.obóz - 1. obóz. Jemy śniadanie około godziny 1.00 i około godziny 2.00 wychodzimy z obozu na szczyt. Wejście na szczyt zajmuje około 5-9 godzin. Na wysokości około 4800 m n.p.m., tam gdzie zaczyna się wieczny śnieg i lód (jest to zmienne w zależności od pory roku) zakładamy raki. Po zdobyciu szczytu Araratu (5137 m n.p.m.) schodzimy do 2. obozu – zajmie nam to około 4 godzin. W 2. obozie mamy mały odpoczynek i małą przekąskę oraz zwijanie namiotów. Schodzimy do 1. obozu, co potrwa około 2 godzin. Na miejscu czeka nas ciepła obiado-kolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 7 – Ararat 1.obóz - Dogubayazit. Po śniadaniu około godziny 9.00 schodzimy do busa. Zajmie nam to około 3-4 godzin. Jedziemy do hotelu. Po trudach trekkingu idziemy do hammamu – tureckiej łaźni, gdzie się umyjemy i zostaniemy wymasowani. Następnie wspólnie wychodzimy na szybki obiad, po którym wybierzemy się na wycieczkę po ciekawostkach w okolicy – Ishak Pasha Sarayi, Park Arki Noego, krater po meteorycie. Nocujemy w hotelu hotelu.

Dzień 8 – Dogubayazit. To dzień rezerwowy** na wypadek złej pogody na Araracie. Jeśli nie został wykorzystany na górze jedziemy nad Jezioro Rybne, gdzie odbędzie się piknik. Znad jeziora przy dobrych warunkach pogodowych rozpościera się piękny widok na Ararat. Jeśli będą dobre warunki i chęci grupy nocleg w namiotach nad jeziorem. W innej wersji powrót do Dogubayazit i nocleg w hotelu.

Dzień 9 – U stóp Suphan Dagi. Po śniadaniu biwakowym rozpoczynamy wycieczkę wokół Jeziora Van. Z Dogubayazit jedziemy na północną stronę jeziora do miasteczka Adilcevaz, tam wdrapujemy się na niewielkie wzgórze do twierdzy. Następnie jedziemy nad jezioro Aygir położone u stóp wielkiego wulkanu Suphan Dagi, który liczy 4058 m n.p.m. W jeziorze oczywiście można się wykąpać. Obiado-kolacja biwakowa. Rozbijamy namioty na niewielkim kempingu i tam nocujemy.

Dzień 10 – Wulkan Nemrut Dagi. Po śniadaniu biwakowym jedziemy w kierunku zachodnim do miasteczka Ahlat, gdzie obejrzymy stary grobowiec (Ulu Kumbet) oraz ogromny cmentarz seldżucki. Następnie udamy się do wulkanu Nemrut Dagi. Za ostatnią wsią wysiadamy z busa i wędrujemy na jeden z najwyższych punktów wulkanu, skąd rozpościera się przepiękny widok na wnętrze wulkanu. Po drodze na górę mijamy starą budowlę ormiańską. Schodzimy inną stroną do busa, który czeka na nas na niewielkiej przełęczy. Podjeżdżamy na nasze miejsce noclegowe. Rozkładamy namioty i śpimy na niewielkim kempingu nad jeziorem.

Dzień 11  – Wyspa Akdamar. Po biwakowym śniadaniu wyruszamy w dalszą drogę i odbijamy od głównej drogi jadąc wzdłuż jeziora w stronę wsi Altinsac. Po drodze wysiadamy i wspinamy się na niewielkie wzgórze, na którym znajdują się rzadko odwiedzane ruiny ormiańskiego kościoła św. Tomasza (mamy nadzieję, że jeszcze tam są!). Stamtąd mamy kolejny piękny widok na jezioro Van. Wracamy do głównej drogi i dojeżdżamy do promu na wyspę Akdamar, gdzie znajduje się średniowieczny ormiański kościół. Będzie można wejść na niewielką górkę i podziwiać wyspę z góry. Będzie także będzie możliwość kąpieli w jeziorze Van. Po atrakcjach wyspy Akdamar jedziemy w stronę miasta Van. Zatrzymujemy się po drodze przy starym grobowcu i cmentarzu w Gevas. Dojeżdżamy do hotelu w Van, w którym nocujemy.

Dzień 12 – Okolice Van. Po śniadaniu w hotelu wycieczka do ruin średniowiecznej urartyjskiej twierdzy Cavustepe oraz kurdyjskiego zamku Hosap. Jeśli grupa będzie miała ochotę pojedziemy na plażę poleniuchować przed powrotem do domu. Nocleg w hotelu w Van.

Dzień 13 – Twierdza Van. Po śniadaniu w hotelu jedziemy obejrzeć starą twierdzę w Van oraz pozostałości starego Vanu. Następnie odwiedzimy koty z Vanu (Van Kedisi) w specjalnym domu, gdzie są hodowane (Van Kedi Evi). Potem czas wolny, zakupy przed wyjazdem. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu.

Dzień 14 – Powrót. Transfer na lotnisko w Van, przelot do Stambułu, a następnie powrót do PL*

*program wyróżniony kursywą odbywa się bez asysty ARARATTREK.PL

Więcej informacji (cena, świadczenia, szczegółowy plan wyprawy) na temat wyprawy wysyłamy drogą e-mailową. Można pisać tradycyjnie przez e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a także poprzez FORMULARZ. Prosimy wpisać w tytule kod - A-JV14.

Po śniadaniu biwakowym rozpoczynamy wycieczkę wokół Jeziora Van. Z Dogubayazit jedziemy na północną stronę jeziora do miasteczka Adilcevaz, tam wdrapujemy się na niewielkie wzgórze do twierdzy. Następnie jedziemy nad jezioro Aygir  położone u stóp wielkiego wulkanu Suphan Dagi, który liczy 4058 m n.p.m. W jeziorze oczywiście można się wykąpać. Obiado-kolacja biwakowa. Rozbijamy namioty na niewielkim kempingu i tam nocujemy

ARARATTREK Ömer Saltik - Telefon: (+48) 504-004-603 - e-mail: ararat.pl@gmail.com

Strona www.ararattrek.pl jest własnością firmy Ararattrek Ömer Saltik.
Ściąganie zdjęć i kopiowanie tekstów tylko za pozwoleniem.
Wszystkie zdjęcia są własnością firmy i tylko my mamy prawo do ich rozpowszechniania.
Seo by ComWeb